Reklama

Niedziela Przemyska

Festiwal Młodości w Leżajsku

Gdy sercem i myślą wracam do Spotkania Młodych w Leżajsku, na nowo staje mi przed oczami wszystko to, co mogłam obserwować tam już od wielu miesięcy, aż po samą Niedzielę Palmową. Myślę o ludziach – księżach, wolontariuszach, gościnnych włodarzach miasta Leżajsk i sąsiednich gmin oraz o gospodarzach wszystkich mieszkań, które otworzyły się dla młodych. To oni z wielkim zaangażowaniem – powiedziałabym, że z pasją – przygotowywali swoje miasto do przyjęcia i ugoszczenia młodych z naszej archidiecezji. W dniach od 11 do 13 kwietnia br. Leżajsk zakwitł młodością!

Niech pierwszym obrazem leżajskiej gościnności będą słowa ks. Tomasza Podolaka, przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Spotkania. Gdy rozpoczynaliśmy SMAP w Radiu Fara, wskazując przez okno na leżajskie osiedla mówił: „Niemal w każdym z tych domów zamieszkała dzisiaj młodzież”. Informacjami o otwartych sercach i drzwiach leżajskich domów cieszyliśmy się już przed rozpoczęciem Spotkania. Prawdziwie postawą gospodarzy zbudowana była także i młodzież. W rozmowach z nimi nie brak życzliwych i pełnych zachwytu słów o gospodarzach.

Reklama

Od tego ciepła rodzinnej atmosfery Spotkania, chciałabym niejako „wejść do kościoła”, aby posłuchać Słowa Bożego. Spotkanie Młodych daje wiele okazji do wsłuchiwania się w Dobrą Nowinę. Z tej wielości wybieram Słowa głoszone przez przemyskich Pasterzy. Wiem, że to dla samej młodzieży bardzo wyczekiwane słowa – wiem, bo na własne uszy słyszałam oklaski!

Spotkanie Młodych rozpoczęło się piątkowym nabożeństwem „Góra błogosławieństw”, korespondującym z tematem i orędziem Papieża Franciszka na tegoroczny Światowy Dzień Młodzieży. Błogosławieni ubodzy w duchu… „Czy dziś szczęście jest możliwe?” – pytał piątkowego wieczoru w leżajskiej Farze bp Adam Szal, cytując rozmowę młodzieńca z mędrcem. Na tym pytaniu trudno poprzestać, bo choć odpowiedź jest twierdząca, idąc za wskazaniem kaznodziei trzeba zapytać, czym ono jest, skoro na drodze do szczęścia trzeba „wyzbyć się samego siebie”, złudzeń, które daje dzisiejszy świat. „Musisz stanąć w prawdzie – wskazywał kaznodzieja – i, co najtrudniejsze, pokochać innych tak, jak siebie. Wtedy odnajdziesz drogę do Boga i do szczęścia. Bo Bóg to szczęście. A droga do Niego jest drogą Ośmiu Błogosławieństw”. Zatem: „tak, dzisiaj szczęście jest możliwe! Szczęśliwy jest ten, kto zdaje sobie sprawę, że potrzebuje Boga”.

O próbie wiary Abrahama, jego ufności i posłuszeństwie mówił bp Stanisław Jamrozek podczas nabożeństwa Adoracji Krzyża w Farze: „Abraham nie wie, co go czeka, ale idzie z ufnością w stronę, którą Pan mu wskazuje. Idzie trzy dni. Idzie i milczy. Milczy Abraham i milczy Bóg. To taka ciemna noc wiary. […] Próby wiary będą, bo Pan Bóg chce zobaczyć, czy jesteśmy mu wierni. On przez te próby pokazuje też, że jest z nami”. Takich „nocy” nie brak w życiu młodych ludzi. Dlatego adoracja Krzyża, możliwość dotknięcia Go i oparcia na Nim głowy, złożenia trosk i zawierzenia owych prób wiary to dla ogromnej części młodych uczestników najbardziej wyczekiwany moment całego Spotkania. „Pan pozwolił się nam dotknąć, ale jestem przekonany, że jeszcze bardziej On dotknął każdego z nas. Idźmy z takim przekonaniem, że on jest z nami i pomoże nam zwycięsko przechodzić próby naszej wiary”.

Reklama

Gdy w Watykanie na Placu św. Piotra polska młodzież odbierała od Brazylijczyków Krzyż Światowych Dni Młodzieży i Ikonę Matki Bożej „Salus Populi Romani”, w Leżajsku nasze Spotkanie miało swój finał. Uroczystej Eucharystii połączonej z obrzędem poświęcenia palm przewodniczył abp Józef Michalik. W homilii postawił przed młodymi wiele zadań: nie zapomnij o Jezusie, wracaj do spotkań z Nim i pamiętaj, że masz Przyjaciela. A dalej… „Idź i głoś! Pomagaj żyć w miłości! Pomagaj zdobywać się na ubóstwo w duchu! Pomagaj opanować egoizm! Zachęcał do maksymalizmu, przestrzegał przed bylejakością. Trzeba być radykalnym w miłości, wiernym prawdzie w miłości”. Na znak posłania młodzież w Leżajsku otrzymała miniaturę znaków Światowych Dni Młodzieży, rozpoczynając tym samym w naszej archidiecezji przygotowania do ŚDM w Krakowie w 2016 r.

Trudno te trzy dni zamknąć w kilkunastu zdaniach. SMAP to wielkie dzieło! Setki wolontariuszy, harcerze, służby medyczne i porządkowe, animatorzy grup dzielenia, ewangelizatorzy i „Dumni z Ewangelii”: Diakonia Muzyczna i Zespół „Soul”, zespół klerycki „Spes” z WSD w Przemyślu, leżajskie zespoły „Drogowskaz” i „Zapatrzeni”, Bęsiu, Krystian Herba... Na koniec wymienię jeszcze tylko parafie przyjmujące młodzież: Leżajsk Fara, Leżajsk Ojcowie Bernardyni, Giedlarowa, Wierzawice i Stare Miasto. Pozwólcie, że podziękowania za Wasz wysiłek, pracę, otwartość, radość i świadectwo wiary, w imieniu wszystkich, którzy Waszego dobra doświadczyli, złożę na ręce Aniołka SMAP-u. I dodam… wszyscy jesteście dla nas Aniołami!

Zapraszam na: www.przemyska.pl/smap! Bogate archiwum dźwiękowe i galerie zdjęć tworzone przez cały czas Spotkania Młodych przez redakcję Radia Fara oraz filmy KSM AP i TV niech pomogą nam „wracać do Leżajska”. Wracać do Leżajska, zanim wybierzemy się do Brzozowa!

2014-04-30 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dużo pozytywnej energii

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 35/2019, str. 7

[ TEMATY ]

młodzi

KSM

Archiwum K. Banaszkiewicz

Kornelia Banaszkiewicz

Kornelia Banaszkiewicz

Mogę powiedzieć, że dzięki KSM-owi odkryłam swoją pasję do fotografii i grafiki – mówi Kornelia Banaszkiewicz

KATARZYNA KRAWCEWICZ: – W haśle KSM pada słowo: GOTÓW. Co to dla Ciebie znaczy?

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję