Reklama

Niedziela Rzeszowska

Droga, droga... do Krakowa 2016

Rzym 1984 r. i plac św. Piotra w Watykanie. Wtedy to podczas obchodów Jubileuszu Odkupienia odbyło się międzynarodowe spotkanie młodzieży z papieżem Janem Pawłem II. Przyjechało na nie około 300 tys. osób, a Ojciec Święty wręczył wtedy młodzieży krzyż i powiedział: „Ponieście ten krzyż przez wszystkie kontynenty świata”

Krzyż ten znany jest dziś jako Krzyż Światowych Dni Młodzieży. W Niedzielę Palmową 13 kwietnia br. w Watykanie na zakończenie Mszy św. grupa Brazylijczyków wręczyła krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikonę Matki Bożej „Salus Populi Romani” swoim rówieśnikom z Polski.

Ponad 100-osobowa delegacja młodych z Polski – w tym przedstawiciele diecezji rzeszowskiej – przejmując krzyż rozpoczęli, jak przypomniał papież Franciszek, „proces przygotowania do kolejnego spotkania światowego, które odbędzie się w lipcu 2016 roku w Krakowie pod hasłem «Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią»” (na zdjęciu powyżej). Franciszek wezwał do modlitwy: „Prośmy Pana, aby krzyż wraz z ikoną Maryi, Salus Populi Romani był znakiem nadziei dla wszystkich, ukazując światu niezwyciężoną miłość Chrystusa”. Najpierw krzyż i ikona nawiedzą archidiecezję poznańską, potem diecezję kaliską i włocławską. Znaki zawitają także na Lednicę, do diecezji warszawsko-praskiej i siedleckiej. Od 29 czerwca do 13 grudnia br. krzyż i ikona wędrować będą po diecezjach krajów naszych sąsiadów: Białorusi, Litwy, Łotwy, Rosji, Ukrainy, Mołdawii, Rumunii, Węgier, Słowacji i Czech.

Reklama

Krzyż oraz ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani” powrócą do Polski 14 grudnia br. i peregrynować będą po kolejnych diecezjach. Znaki obecne będą w czasie IV Krajowego Kongresu Misyjnego w Warszawie w czerwcu 2015 r., jak również w czasie diecezjalnej pielgrzymki grekokatolików we wrześniu 2015 r. W diecezji rzeszowskiej krzyż będzie dwukrotnie – oprócz przewidzianego terminu (1-11 czerwca 2015 r.) zostanie wypożyczony na dzień 19 czerwca br. na „Festiwal Wiary” i koncert „Jednego Serca Jednego Ducha”. Ostatnimi diecezjami na trasie peregrynacji będą tarnowska oraz greckokatolicka diecezja przemysko-warszawska.

Światowe Dni Młodzieży odbywają się co roku w Niedzielę Palmową w poszczególnych diecezjach, natomiast co dwa-trzy lata organizowane są spotkania o wymiarze międzynarodowym. Główne spotkanie ŚDM poprzedzają dni diecezjalne, jest to czas poświęcony poznawaniu lokalnej kultury i religijności, zaznajomieniu się z tym, jak żyją ludzie w miejscu, gdzie odbywają się spotkania, jak praktykują i jak wygląda ich wiara.

Światowy Dzień Młodzieży w diecezji rzeszowskiej miał miejsce tradycyjnie w katedrze i rozpoczął się konkursem palm przyniesionych przez młodych. W tym roku zgłoszono ich 18, a każda została zmierzona i opisana. Pierwsze miejsce zajęli młodzi z Medyni Głogowskiej (26,5 m), drugie miejsce młodzież z Borku Wielkiego (14,5 m), trzecie miejsce – parafia Rzeszów-Przybyszówka (12,4 m). Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba, który mówił do zgromadzonej młodzieży: „(…) w naszym wchodzeniu na szczyty wybierzmy drogę, którą proponuje Jezus. Nie jest to łatwa droga, ale drogowskazem niech będzie Ten, który sam jest Drogą. Od tego, którą drogę wybierzemy: łatwą, czy trudną, zależy nasza wieczność...”. Święto młodych jak zawsze pełne było entuzjazmu, radości, a także poważnych przemyśleń. Zaczęli oni już przygotowania do wydarzeń związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie w 2016 r.

Spotkania takie jak w Rzeszowie odbyły się w Jaśle w kościele Ojców Franciszkanów i w Gorlicach w kościele św. Andrzeja Boboli.

2014-04-30 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi wiosną Kościoła

Wy jesteście moją nadzieją – pod takim hasłem w dniach od 11 do 13 października w parafii św. Mikołaja w Skwierzynie i parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Trzcielu odbywał się Ogólnopolski Zjazd Młodzieży Wincentyńskiej. Uczestniczyło w nim ok. 150 osób z różnych części Polski. – Jako parafie wincentyńskie chcemy przede wszystkim integrować się, inspirować i budować nie tylko świadectwem św. Wincentego a Paulo, ale również wielkiego Polaka, patrioty św. Jana Pawła II. Myślą przewodnią naszego spotkania są słowa „Wy jesteście moją nadzieją”, bo to młodzi są wiosną Kościoła, mają nieść całemu światu z wielką radością orędzie Dobrej Nowiny – mówił ks. Daniel Frąc CM, współorganizator spotkania.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję