Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Jest w orkiestrach dętych jakaś siła...

Grane przez nich melodie ubogacają parafialne odpusty, dożynki, wesela, odprowadzają na miejsce wiecznego spoczynku. W naszej diecezji istnieje kilka orkiestr dętych, które kontynuują piękne tradycje, zapoczątkowane przed wieloma laty. 4 maja Kościół wspomina św. Floriana, patrona strażaków. To również święto członków strażackich orkiestr dętych

Niedziela sosnowiecka 18/2014, str. 5

[ TEMATY ]

orkiestra

Agnieszka Raczyńska-Lorek

To zadziwiające, że w dzisiejszych czasach tak wielu młodych chce być w szeregach orkiestry. W ubiegłym roku Młodzieżowa Strażacka Orkiestra Dęta z Dzwono-Sierbowic przeżywała 40-lecie swojej działalności. Z kolei początków Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Strażak” w Wojkowicach Kościelnych należy szukać w 1991 r.

40 lat tradycji

Młodzieżowa Strażacka Orkiestra Dęta z Dzwono-Sierbowic istnieje 41 lat. W historię Orkiestry, liczącej obecnie 36 dziewcząt i chłopców w wieku od 10 do 25 lat, na trwałe wpisały się szczególnie dwie osoby, dzięki którym zespół nie tylko przetrwał, ale odnosi coraz większe sukcesy, prezentuje coraz wyższy poziom artystyczny, a wśród słuchaczy wywołuje nie tylko radość, ale nawet łzy wzruszenia. Postać założyciela orkiestry, nieżyjącego już proboszcza parafii w Dzwono-Sierbowicach, o. Feliksa Wójcika, wciąż towarzyszy młodzieży podczas prób i występów.

Reklama

– Gdy w listopadzie 1989 r., wyjeżdżając na koncert, otrzymaliśmy wiadomość, że o. Feliks Wójcik nie żyje, wydawało się, że wraz z nim odchodzi sens dalszego istnienia orkiestry. Jednak nie mogliśmy zmarnować tego dzieła. Po chwili przerwy znowu zaczęliśmy grać, odnosić kolejne sukcesy, zdobywać kolejne trofea, puchary. Myślę, że on tam, z wysokości patrzy na nas i nam sprzyja – ze wzruszeniem wyznaje wieloletni kapelmistrz zespołu, Zbigniew Czaj.

Zaczynali od 12-osobowego składu. Pierwszy występ zespołu miał miejsce 41 lat temu, podczas świąt Wielkanocnych w 1973 r. Wówczas wspomagała ich jeszcze Orkiestra Fabryczna z Wierbki. I tak się zaczęło... Najpierw koncertowali w okolicy – w Zawierciu, Zagłębiu Dąbrowskim. Dwa lata później orkiestra przeszła pod patronat Ochotniczej Straży Pożarnej. Coraz częściej brała udział w uroczystościach kościelnych i państwowych. Coraz śmielej występowała na przeglądach wojewódzkich i ogólnopolskich strażackich orkiestr dętych. W końcu lat 70. ubiegłego wieku Młodzieżowa Strażacka Orkiestra Dęta z Dzwono-Sierbowic należała już do grona najlepszych orkiestr strażackich w Polsce. W czerwcu 1979 r. zaprezentowała się w Polskim Radiu, a także zdobyła wyróżnienie na ogólnopolskim przeglądzie. Wielkie zaangażowanie i zapał do pracy – to atuty dzwono-sierbowickiej młodzieży. Na tle innych zespołów Młodzieżowa Strażacka Orkiestra Dęta z Dzwono-Sierbowic wyróżnia się nie tylko nowymi aranżacjami utworów, ale i musztrą paradną, która wchodzi w program ich występów.

Do niezapomnianych momentów w 30-letnich dziejach zespołu należy występ podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Wincentego Witosa w Warszawie w 1985 r. Wówczas zaprezentowali musztrę paradną przed Grobem Nieznanego Żołnierza do taktów wiązanki melodii legionowych. Tysiącom ludzi podczas słuchania „Pierwszej Brygady”, „O mój rozmarynie” czy „Ułanów” popłynęły łzy. Członkowie orkiestry ze wzruszeniem wspominają także koncert na Watykanie w Auli Pawła VI. Ojciec Święty Jan Paweł II zapowiedział ich osobiście. Razem z Papieżem Polakiem melodii góralskich i legionowych wysłuchały setki osób.

Reklama

Od sierpnia 2011 r. kapelmistrzem Młodzieżowej Strażackiej Orkiestry Dętej jest Tomasz Zawadzki, który swoje pierwsze muzyczne kroki stawiał właśnie w tejże orkiestrze.

„Strażak” dumą okolicy

Na pomysł powołania do życia Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Strażak” w Wojkowicach Kościelnych wpadł prezes tutejszej straży pożarnej Jan Landecki oraz ówczesny proboszcz parafii pw. św. Marcina, ks. Edward Wiciński. Dyrygentami orkiestry zostali Jan Marczyński oraz Ireneusz Duster.

– Początkowo nasze próby odbywały się w salce katechetycznej przy kościele, później przenieśliśmy się do remizy strażackiej i tak zostało do dzisiaj – wyjaśnia Jan Marczyński. Obecnie wojkowicka orkiestra liczy prawie 40 osób. Są zgrani, doskonale się rozumieją, zawiązały się tutaj prawdziwe przyjaźnie, bo i atmosfera panująca w zespole jest niezwykle ciepła i rodzinna. Swoją obecność zaznaczają na wszelkich ważnych uroczystościach lokalnych, ale wyjeżdżają też na przeglądy, koncerty i konkursy na terenie całego kraju. Mają na swoim koncie kilka znaczących nagród i wyróżnień. Do historycznych i niepowtarzalnych chwil w dziejach Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Strażak” z Wojkowic Kościelnych zaliczyć należy pierwsze zagraniczne tourneé po Italii w 2000 r., podczas którego koncertowali dla Ojca Świętego. Zamiast planowanych 45 sekund grali dla Papieża najpiękniejsze polskie melodie prawie godzinę. Kiedy Jan Paweł II zapytał, gdzie leżą Wojkowice, odpowiedzieli, że koło Siewierza. Ojciec Święty bez namysłu zanucił: „Od Siewierza jechał wóz”. Tych wzruszających chwil nie zapomną nigdy. To najlepsza zapłata za wysiłek, pracę, wielogodzinne próby.

2014-04-30 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sursum Corda znów dała koncert

Niedziela legnicka 8/2017, str. 6

[ TEMATY ]

orkiestra

Ks. Piotr Nowosielski

Orkiestra prowadzona jest od 11 lat przez dyrygenta Marka Garcarza

Orkiestra prowadzona jest od 11 lat przez dyrygenta Marka Garcarza

Po raz 11. Młodzieżowa Orkiestra Diecezji Legnickiej Sursum Corda zaprosiła na swój koncert noworoczny. Tym razem, odbył się on 5 lutego w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Na całym świecie wzrasta liczba migrantów i uchodźców

2021-09-26 11:32

pixabay.com

Na całym świecie wzrasta liczba migrantów i uchodźców. Coraz częściej dochodzi do zatonięć prowizorycznych łodzi z uciekinierami ze swoich ojczyzn. Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) szacuje, że tylko w tym roku ponad 1140 osób utonęło próbując przedostać się do Europy z krajów takich jak Libia i Tunezja.

Kościół stara się wychodzić naprzeciw potrzebom migrantów i uchodźców. Niedawno minęło 70 lat od utworzenia, z inicjatywy papieża Piusa XII, Międzynarodowej Katolickiej Komisji Migracyjnej (ICMC) z siedzibą w Genewie. Instytucja powstała w odpowiedzi na kryzys wywołany II wojną światową. Koordynuje działania episkopatów w zakresie pomocy ludziom wykorzenionym, niezależnie od ich religii, pochodzenia czy narodowości. Jest także centrum informacji, które pomaga diecezjom i parafiom skutecznie wychodzić naprzeciw potrzebom migrantów i uchodźców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję