Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Pomoc w problemach wychowawczych

Niedziela sosnowiecka 18/2014, str. 7

[ TEMATY ]

wychowanie

Bożena Sztajner/Niedziela

O tym, jak trudno wychowywać dzieci przekonuje się wielu rodziców. Przeszkodą w wychowaniu jest nie tylko coraz dłuży czas pracy czy w ogóle brak pracy, ale także Internet, wirtualne gry, telewizja. Do tego dochodzą problemy wpływu grup rówieśniczych „zainfekowanych” kampaniami reklamowymi czy po prostu złym zachowaniem. Na całe szczęście pojawia się coraz więcej wyspecjalizowanych ośrodków przychodzących zatroskanym rodzicom z pomocą. Jedną z takich propozycji jest Akademia Dobrego Rodzica prowadzona przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Jaworznie.

Akademia rusza 6 maja. Będzie to cykl bezpłatnych spotkań, które pomogą rodzicom w lepszym zrozumieniu własnych dzieci. Zapisy przyjmowane są telefonicznie: 32-745-12-00 wew. 107 lub 608-163-335. Liczba miejsc jest ograniczona, więc warto się pospieszyć.

Reklama

Podczas ośmiu spotkań pracownicy Ośrodka Interwencji Kryzysowej będą rozmawiać z rodzicami m.in. o świadomości oczekiwań wobec dziecka, poznawaniu i rozumieniu świata uczuć własnych i dziecka, umiejętności stawiania jasnych granic i wymagań, umiejętności właściwej komunikacji w relacji dziecko – rodzic, znaczeniu norm i zasad w życiu rodziny, o tym dlaczego warto być konsekwentnym rodzicem, o karach i nagrodach w wychowaniu, a także wskażą miejsca, gdzie można szukać pomocy dla dziecka i rodziny.

Akademia Dobrego Rodzica nie jest pierwszym projektem prowadzonym przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Dość powiedzieć, że w poprzednich latach placówka prowadziła program pn. „Jaworzno stawia na rodzinę – słowo rani bardziej niż ręka”, czy projekt: „Narkotyki – nie igraj z życiem”. Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Jaworznie istnieje 7 lat. Placówka świadczy pomoc rodzinom, które znalazły się w trudnej sytuacji. Podstawowym celem ośrodka jest prowadzenie interdyscyplinarnych działań w zakresie interwencji kryzysowej, podejmowanych na rzecz osób i rodzin będących w stanie kryzysu. Zatrudniając psychologów, pedagogów, terapeutów, prawników czy pracowników socjalnych placówka wykonuje swoje zadania poprzez ustalenie źródeł kryzysu rodziny oraz określenie stanu psychicznego i społecznych skutków kryzysu. Kolejnym krokiem jest przywrócenie równowagi psychicznej i umiejętności samodzielnego radzenia sobie, a dzięki temu zapobieganie przejściu reakcji kryzysowej w stan chronicznej niewydolności psychospołecznej. W sytuacjach skrajnych ośrodek zapewnia ochronę zdrowia i życia osób i rodzin, które zostały dotknięte kryzysem, poprzez usunięcie zagrożenia lub izolację.

Usługi Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Jaworznie realizowane są w kilku formach; to m.in. pomoc świadczona przez psychologów, pedagogów, prawników, pomoc rodzinie poprzez poradnictwo specjalistyczne i współpracę z organizacjami pozarządowymi w prowadzeniu działań na rzecz pomocy rodzinie, a także przeciwdziałanie przemocy w rodzinie (pracownicy ośrodka używają w tym celu procedury zwanej „Niebieską Kartą”). Kolejną forma działania jest punkt informacyjno-konsultacyjny ds. zapobiegania narkomanii. Prowadzenie mieszkań chronionych dla samotnych matek lub ojców z małoletnimi dziećmi, kobiet w ciąży, osób dotkniętych przemocą – to kolejny obszar działania ośrodka. I w końcu ośrodek świadczy pomoc na rzecz osób bezdomnych, którzy przeszli już etap socjalizacji w ośrodkach wsparcia, noclegowniach miejskich i rokują nadzieję na usamodzielnienie.

2014-04-30 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Słomka: Nie oglądajmy się wstecz, próbujmy duszpasterzować tak jak proponuje papież Franciszek!

O tym jak wychowywać przyszłych kapłanów u progu XXI wieku mówi KAI ks. dr Marek Słomka, rektor Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie, które obchodzi jubileusz swego 300-lecia. „Nie oglądajmy się wstecz. Próbujmy duszpasterzować tak, jak proponuje papież Franciszek!” – wyjaśnia.

CZYTAJ DALEJ

Chrystus wciąż aktualny

Niedziela Ogólnopolska 38/2018, str. 32-33

Rembrandt Harmenszoon Van Rijn

Fragment obrazu "Chrystus" (XVIIw.)

Fragment obrazu

Jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg polskiej czy europejskiej nowej ewangelizacji nie jest zalegający wciąż w nas czy wokół nas układ polityczno-społeczny, czy nawet jego „głośni bohaterowie”, lecz traktowanie Ewangelii jako „muzealnego przekazu”. Ma on już ponad 2 tys. lat i „ośmiela się” jeszcze wypominać nam błędy naszych obyczajów. Tymczasem Ewangelia, którą Kościół niezmiennie przekazuje ludziom wszystkich epok i kultur, jest spotkaniem człowieka z Bogiem Żywym, objawionym w Jezusie Chrystusie. Jest „dokumentem proroczym”, odpowiadającym na wymogi i pragnienia ludzkiego serca. Jest „mądrością zstępującą z góry”, która wolna jest od względów ludzkich i obłudy.

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję