Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Konkurs Wiedzy Biblijnej

W dniu 9 kwietnia br. w Zamościu miał miejsce etap diecezjalny XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. W części pisemnej, odbywającej się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Zamoyskiego, uczestniczyło 66 uczniów z 26 szkół diecezji. Do części ustnej zakwalifikowało się 7 osób. Z pytaniami najlepiej poradzili sobie: Maciej Momot (6,5 pkt. na 9 możliwych), Piotr Wilczopolski (5,5), Paweł Wójcik (5,5), i to właśnie oni pojadą do Niepokalanowa, gdzie 2-3 czerwca odbędzie się etap ogólnopolski. Wcześniej, 13-14 maja będą miały miejsce VII Częstochowskie Spotkania Młodych z Biblią na Jasnej Górze, które mają wymiar formacyjno-szkoleniowy.

Przewodniczącym komisji oceniającej w Zamościu był ks. dr Gabriel Cisek. Skład komisji: dr Łukasz Kot – przewodniczący KSCCh o/w Zamościu, Aleksander Śwircz – wiceprzewodniczący, oraz Ryszard Kot. Przy sprawdzaniu prac pomagali: Danuta Pasieczna, Michalina Maćkowiak, Anna Pełczyńska, Henryka Kudyk, Danuta Kot i Halina Lauer. Nagrody w etapie diecezjalnym ufundowali: Urząd Miasta Zamość, KS „Civitas Christiana”, Katolickie Radio Zamość.

Reklama

Etap diecezjalny rozpoczął się Mszą św. w kościele rektoralnym pw. św. Katarzyny w Zamościu pod przewodnictwem ks. kan. Grzegorza Chabrosa, proboszcza parafii pw. św. Leonarda w Tyszowcach. Oprawę Mszy św. przygotowali uczniowie z I LO w Zamościu pod kierunkiem s. Mirosławy Kozioł. Słowo do uczestników konkursu skierował bp Marian Rojek, który powiedział m.in.: „Jestem przekonany, że ważną sprawą przy poznawaniu tajemnicy Bożego Syna w oparciu o Ewangelię Marka i teksty ze Starego Testamentu, jest to, żeby człowiek był tym zdziwiony. Żeby się nad tym zastanowił. Żeby ten tekst (…) nie pozostał tylko na poziomie wiedzy, ale stał się przedmiotem waszego zadziwienia, zachwytu, bo to wtedy przeniesie się na wasze życie, postawę, spojrzenie. Na głębię waszego ducha”.

Ofertę edukacyjną KUL Jana Pawła II w Lublinie przedstawił ks. dr Robert Strus, dyrektor Zespołu Szkół Katolickich im. św. Ojca Pio w Zamościu. On także poprowadził konferencję dla katechetów i nauczycieli pt. „Przygotowanie do kanonizacji Jana Pawła II na katechezie”. O „Exodusie Młodych” opowiadał ks. Jarosław Kędra, dyrektor „Exodusu”, pracujący w parafii pw. Świętej Bożej Opatrzności w Zamościu. Do młodzieży skierowana była także konferencja pt. „I ty możesz zostać świętym” przez niego przygotowana. Uczestnicy obejrzeli fragment filmu „Pójdź za mną. Testament Jana Pawła II” w reż. Wandy Różyckiej-Zborowskiej, a także odbyli wycieczkę po Zamościu. Oprowadzał ich Kazimierz Dziok, prezes Klubu Przewodników PTTK im. Michała Pieszki w Zamościu.

* * *

Łukasz Kot, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Zamościu, koordynator diecezjalny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

2014-04-30 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ezdrasz

Pierwsze czytanie dzisiejszej niedzieli, wyjęte z księgi Nehemiasza, wspomina inną wybitną osobistość z czasów powrotu Izraelitów z niewoli babilońskiej - kapłana Ezdrasza. Kapłan i uczony w Piśmie Ezdrasz (hebr. Ezra = pomoc), pełniący w praktyce także funkcję głowy państwa utworzonego przez Żydów, po powrocie do ojczyzny z wygnania babilońskiego odczytywał Prawo przed całym ludem. Miało to miejsce w Jerozolimie przed Bramą Wodną prawdopodobnie w roku 458 przed Chr. Ezdrasz, którego ród wywodził się od arcykapłana Aarona, wyruszył z Babilonii w 7. roku panowania perskiego króla Artakserksesa na czele grupy kapłanów, lewitów, śpiewaków, oddźwiernych i innych sług świątynnych. Poprzez pismo Artakserksesa został on upoważniony do tego, aby w Jerozolimie zgodnie z Prawem swojego Boga wspierać organizację kultu, władzy sądowniczej oraz nauczania praw i przepisów. Do pracy zabrał się z wielką gorliwością. Z jego dzieła (Księga Ezdrasza) dowiadujemy się, że dla swoich rodaków okazał się bardzo surowy i wymagający. Dbając o oczyszczenie religijne i społeczne Izraela, kapłan nie wahał się zmusić do oddalenia przez Izraelitów żon, które były cudzoziemkami. Wielu bowiem na wygnaniu ożeniło się z kobietami pochodzącymi z Babilonii i sprowadziło swe pogańskie żony do Jerozolimy. Ezdraszowi zawdzięczamy troskę o pogłębioną lekturę Biblii. Podczas odczytywania przez niego słowa Bożego na placu przed Brama Wodną wszyscy rozumieli, co czytano, ponieważ lewici objaśniali ludowi przeczytane fragmenty Tory. Usłyszane i objaśnione słowa Tory doprowadziły do skruchy i nawrócenia. Ze skruchy zaś zrodziła się szlachetność miłości braterskiej, która objawiła się podczas Święta Namiotów. Czytanie, objaśnianie, zrozumienie, posłuszne słuchanie, nawrócenie, święto i miłość są jak siedem świateł, które winny towarzyszyć głoszeniu słowa Bożego.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: pasterskie serce nie może się zamknąć

2021-09-18 15:39

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

Episkopat.news,

„Pasterskie serce nie może się zamknąć. Pasterskie serce nie może nie odczuwać bólu” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak nawiązując do odejść z Kościoła wskutek zgorszenia czy rozczarowania. „Musi być w nas gotowość Dobrego Pasterza, który szuka, który się troszczy” – dodał.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył 18 września w południe Mszy św. stanowiącej centralny punkt dziękczynienia archidiecezji gnieźnieńskiej za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego „ojca, pasterza i biskupa”, w którym – jak podkreślił –„widzieliśmy i wciąż widzimy dobrego pasterza”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję