Reklama

Aspekty

Ważny czas umocnienia wiary

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 18/2014, str. 6

[ TEMATY ]

pielgrzymka

duszpasterstwo

Ks. Andrzeja Wręczyckiego

KS. ADRIAN PUT: – W naszej diecezji odpowiada Ksiądz za duszpasterstwo pielgrzymkowe. Co należy do Księdza obowiązków? Czy to tylko organizacja gorzowskiej pielgrzymki na Jasną Górę?

KS. ANDRZEJ WRĘCZYCKI: – Przygotowanie pieszej pielgrzymki to spory, ale bardzo wdzięczny wysiłek. To spotkania z ludźmi, dzięki którym mamy gdzie się zatrzymać, posilić w drodze. Przez lata zawiązały się miłe znajomości. Nasi gospodarze czekają na nas co roku. Wraz z kwatermistrzem ks. Marcinem Pracukiem kilka razy w roku odwiedzamy miejsca, przez które przechodzi pielgrzymka z Gorzowa. Oprócz myślenia o tym, co dla ciała, przygotowanie to troska o przeżycie duchowe. Konferencje, zapraszani goście. Pielgrzymka to przecież rekolekcje, tylko takie trochę bardziej mobilne.

– Jak duszpasterstwo pielgrzymkowe wyglądało w naszej diecezji przez te wszystkie lata od roku, w którym powstało? Kto odpowiadał w diecezji za to dzieło?

– Na to pytanie lepiej odpowiedzieliby księża, którzy to duszpasterstwo przez lata prowadzili: ks. W. Andrzejewski, ks. E. Jankiewicz, ks. T. Dobrucki – oni przeszczepili ten entuzjazm z pielgrzymek warszawskich. A potem ks. Z. Samociak, ks. A. Kołodziejczyk i ks. A. Tomys. Chodziłem w tych pielgrzymkach, kiedy byłem uczniem, a potem klerykiem. Pamiętam, że zawsze był to ważny czas umocnienia wiary, słuchania głosu powołania.

Reklama

– Jakie główne piesze pielgrzymki na Jasną Górę wychodzą z naszej diecezji, a jakie ważniejsze pielgrzymują po naszej diecezji?

– Nasza diecezja jest bogata w piesze pielgrzymki. Z Gorzowa Wlkp., Zielonej Góry i Głogowa wyruszają te trzy, które idą na Jasną Górę w sierpniu. To okres najbardziej intensywny dla Sanktuarium Jasnogórskiego. Nasze pielgrzymki docierają tam wspólnie 12 sierpnia. Grupy zielonogórskie prowadzi ks. Krzysztof Kocz, a głogowskie ks. Leszek Okpisz. Idziemy różnymi trasami, ale przed Szczytem Jasnogórskim stajemy razem jako pielgrzymka naszej diecezji. Nie można zapomnieć, że jako pierwsza z terenu naszej diecezji na początku lipca wyrusza Pielgrzymka Duszpasterstwa Rolników. Jej przewodnikiem jest ks. Paweł Mydłowski. A Nauczycielskie Warsztaty w Drodze, choć ogólnopolskie, to jednak – można tak powiedzieć – taka nasza pielgrzymka. Pielgrzymom przewodzi ks. Krzysztof Hołowczak. Oprócz pieszego pielgrzymowania mamy rowerowe pielgrzymki ze: Strzelec Kraj., Rzepina, Głogowa i wielu innych miejsc. Nie tylko Jasna Góra jest celem pielgrzymek. Nasze Rokitno, Grodowiec, Otyń. Tam także wędrują pielgrzymi na spotkanie z Matką.

– Do sierpniowych pielgrzymek na Jasną Górę jest jeszcze kilka miesięcy. Niektórzy już dziś zastanawiają się, czy warto wybrać się na pątniczy szlak. Co może im Ksiądz powiedzieć, aby zdecydowali się powędrować do Matki Bożej?

– Żeby zbyt wiele nie kalkulowali. Wyruszając w drogę, trzeba poświęcić czas, narazić się na niewygodę, stracić siły, zostawić w domu przyzwyczajenia, wygodny fotel, miękkie łóżko, słoneczną plażę nad jeziorem, komputer, telewizor. Ktoś powie: nie opłaca się. To nieprawda. Warto to wszystko i jeszcze więcej poświęcić, żeby usłyszeć, że jestem dla drugiego człowieka bratem, siostrą. Te dwa tygodnie wędrówki to spotkanie z Bogiem i człowiekiem. Czas nowych przyjaźni, doświadczenia ciszy wśród gwaru świata, spokoju, radości. A że czasem nogi zabolą. Zawsze znajdzie się ktoś obok, kto powie: „Siostro, Bracie, pomogę Ci”. Wiem, że problemem jest brak wolnego czasu. Młodzież ma wtedy wakacje, ale dorośli liczą dni urlopu. Zapraszam więc, jeśli nie na całą pielgrzymkę, to choć na kilka dni. Może do Rokitna, może na ostatnie dni przed Jasną Górą.

– W roku kanonizacji Jana Pawła II wiele osób wskazuje tego świętego, jako szczególnego patrona różnych dzieł w Kościele. Św. Jan Paweł II jest nazywany także papieżem pielgrzymem. Co z nauczania Jana Pawła II stało się trwałym elementem pielgrzymek w naszej diecezji?

– Na początku swego pontyfikatu św. Jan Paweł II wypowiedział słowa: „Nie lękajcie się!”. Pielgrzym to człowiek wielkiej odwagi. To nie tylko chodzi o odwagę zostawienia na jakiś czas swojego domu i spraw codziennych. To odwaga do dawania świadectwa wiary. Dzielenia się wiarą z napotkanymi ludźmi. Często poprzez proste gesty. Myślę, że wielu z nas w życiu codziennym odczuwa pewien lęk przed mówieniem o Bogu w swojej klasie, zakładzie pracy, wśród sąsiadów. Na pielgrzymce słyszymy: „Nie bój się”. To takie swoiste chodzenie pod prąd dodaje nam odwagi. Jan Paweł II jest duchowo zawsze obecny na pielgrzymce poprzez nauczanie, które słuchamy i rozważamy. Jest też patronem grupy biało-czerwonej, która wyrusza z Gorzowa z parafii, która gościła Jana Pawła II podczas jego wizyty w naszej diecezji w 1997 r.

– W pielgrzymce można uczestniczyć nie tylko pieszo. Istnieją różne formy pielgrzymowania jako przyjaciel czy duchowy pielgrzym. Dzieło pielgrzymek można także wesprzeć modlitwą i darem. Do kogo mogą zgłaszać się ci, którzy pragną wspomóc pielgrzymkę?

– To prawda. Pielgrzymi to także ci, którzy w czasie naszej wędrówki codziennie modlą się, ofiarują cierpienie, pozostając w domu. W czasie drogi pielgrzymi także modlą się w intencjach przekazanych przez duchowych pielgrzymów. Poszczególne grupy pielgrzymkowe organizują się w parafiach naszej diecezji. Księża przewodnicy przyjmują intencje modlitewne. Można też wesprzeć pielgrzymkę darem materialnym. Pytajcie więc swoich księży o pielgrzymkę. Oni powiedzą, gdzie jest najbliższa grupa pielgrzymkowa.

2014-04-30 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bezdomni pomogą niepełnosprawnym w drodze na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

bezdomni

larahcv/pixabay.com

Już po raz piąty grupa warszawskich bezdomnych, na co dzień wspieranych przez Braci Mniejszych Kapucynów i Fundację Kapucyńską, zaangażuje się w opiekę nad osobami niepełnosprawnymi, podczas XXVII Pieszej Pielgrzymki Niepełnosprawnych na Jasną Górę. Bezdomni trud i modlitwy poświęcą w intencji osób, które pomogą im w przygotowaniach do pielgrzymki, która wyruszy 5 sierpnia.

Bezdomni związani z braćmi kapucynami i fundacją, wezmą udział w pielgrzymce osób niepełnosprawnych, organizowanej przez Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej. Organizatorzy zwracają uwagę, że dla osób mieszkających na ulicy, uczestnictwo w pielgrzymowaniu jest wyjątkowym przeżyciem – daje im nadzieję, pozwala zjednoczyć się z innymi wiernymi i z Bogiem.

CZYTAJ DALEJ

Papież do Ruchu Focolari: jedność jest marzeniem Boga

2021-09-25 14:25

[ TEMATY ]

Franciszek

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej

Franciszek na modlitwie w bazylice Santa Maria Maggiore, przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani

Franciszek na modlitwie w bazylice Santa Maria Maggiore, przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani

Franciszek przyjął na prywatnej audiencji w Watykanie biskupów różnych wyznań chrześcijańskich związanych z Ruchem Focolari. Na spotkanie z Papieżem przybyło dziesięciu hierarchów, a ponad 170 z 45 krajów świata uczestniczyło w audiencji on-line. Spotkanie z Ojcem Świętym było ostatnim punktem programu ekumenicznej konferencji fokolarynów pod hasłem: „Odwaga jedności”.

Papież przypomniał, że Ruch Focolari od zawsze działał w służbie jedności Kościoła i wszystkich ludzi, poprzez charyzmat, który otrzymał od swojej założycielki, Chiary Lubich.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi Europy: tylko Chrystus jest prawdziwą nadzieją Europy!

2021-09-26 12:39

[ TEMATY ]

Europa

Karol Porwich/Niedziela

Nasz głos nie jest potężny, ale niesie ze sobą echo wielu wieków: istnieje tylko jedno imię, które należy głosić ze wszystkich dachów świata: Jezus Chrystus. On jest prawdziwą nadzieją Europy, bowiem jest prawdą, a tylko prawda czyni wolnymi - napisali przewodniczący europejskich episkopatów w przesłaniu do wszystkich mieszkańców Europy.

Członkowie Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), którzy w minionych dniach obradowali w Rzymie w ramach zebrania plenarnego w 50. rocznicę utworzenia tego gremium, skierowali przesłanie do wszystkich mieszkańców Europy. Przypomnieli w nim, że istotą Kościoła i wszelkich podejmowanych w nim działań, a także odpowiedzią na wyzwania, z jakimi mierzy się współczesnie kontynent europejski, musi być głoszenie Chrystusa i absolutna wierność Jego nauczaniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję