Reklama

Niedziela Łódzka

Człowiek podstawą państwa

Jakże wyraźnie w Konstytucji 3 maja została zaznaczona hierarchia wartości, gdzie nad własne życie przedkłada się egzystencję polityczną i niepodległość narodu, jakież to poczucie odpowiedzialności za naród, jak jasno określone cele – mówił w homilii podczas uroczystej Mszy św. w święto Maryi Królowej Polski i rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja abp Marek Jędraszewski. Metropolita łódzki przewodniczył koncelebrowanej Eucharystii w archikatedrze. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz miasta i województwa, parlamentarzyści, kombatanci, młodzież z wielu łódzkich szkół, harcerze, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń oraz zakładów pracy. Obecnych było wiele pocztów sztandarowych. Z rzeszą wiernych wypełniających świątynię modlił się także biskup ewangelicki Jan Cieślar.

Reklama

Abp Marek Jędraszewski podkreślił w homilii, że dzień 3 maja łączy w sobie patriotyzm, umiłowanie wolności, tęsknotę Polaków za suwerennym państwem i miłość do Matki Bożej, której król Jan Kazimierz oddał w opiekę naszą ojczyznę i ogłosił Królową Korony Polskiej. Ta, która „dana jest narodowi polskiemu ku obronie”, nieraz przyczyniła się do odrodzenia duchowego społeczeństwa i państwowości. – Święty Jan Paweł II przypominał o roli i znaczeniu Jasnej Góry jako miejscu, w którym Polacy zawsze czuli się wolnymi – mówił. Jednak wolność wymaga mądrego zagospodarowania. Zwrócił uwagę na przyjętą przez polski rząd tuż po kanonizacji Papieża Polaka szkodliwą Konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. – W niej mieszczą się stwierdzenia domagające sie wprowadzania do szkół elementów ideologii gender – powiedział. 3 Maja to święto Najświętszej Marii Panny, która od początków polskiej państwowości była wybitnie czczona. – Kiedy Polska odzyskała niepodległość w 1989 roku, jednym z pierwszych aktów było przywrócenie święta 3 Maja jako święta konstytucji, jako pamiątki wielkiego umiłowania wolności, które nigdy nie zostało wyrwane z polskich serc. Dlatego że naród ciągle trwał przy swojej Królowej – podkreślił Metropolita łódzki. Zaznaczył, że według 3-majowej Konstytucji podstawą organizacji sprawiedliwego państwa musi być człowiek. Jego rozwojowi powinny służyć wszelkie działania władz. Dlatego tak istotne jest przenikanie etyki do sfery polityki i respektowanie naturalnych i niezbywalnych praw jednostki ludzkiej – mówił Ksiądz Arcybiskup.

Po Mszy św. na placu przed archikatedrą przysięgę złożyła młodzież wstępująca w szeregi Związku Strzeleckiego „Strzelec”, kontynuującego tradycje „Strzelca” istniejącego w okresie międzywojennym. Młodzi przyrzekali: przez całe życie stawiać dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne, gotowość do obrony niepodległości do ostatniej kropli krwi i służbę Ojczyźnie do ostatniego tchu. Salwą honorową oddano cześć twórcom Konstytucji 3 maja, a płytę Grobu Nieznanego Żołnierza ukwieciły biało-czerwone wiązanki składane przez liczne delegacje. Uroczystość zakończyła defilada kompanii honorowych przy akompaniamencie orkiestry dętej MPK w Łodzi.

2014-05-14 15:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

List Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego na Wielki Post 2015

Niedziela łódzka 8/2015, str. 1, 3

[ TEMATY ]

list

abp Marek Jędraszewski

Łukasz Głowacki

Krzyż na Bazylika Grobu Bożego w Jerozolimie

Krzyż na Bazylika Grobu Bożego w Jerozolimie

Ukochani Siostry i Bracia!

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Papież: akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy żyją na równi

2021-09-27 15:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek wskazał, że dramatyczne doświadczanie pandemii jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie, iż od dawna „akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób”. Papież upomniał się o bezpłatną służbę zdrowia i przestrzegł przed podążaniem drogą odrzucenia, której najstraszniejszą formą jest aborcja i eutanazja.

Ojciec Święty przestrzegł, że nie wystarczy jedynie mówić o prawach wynikających z niezbywalnej godności człowieka, ale trzeba angażować się w przezwyciężanie istniejących nierówności. Mówił o tym w czasie audiencji dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. Z powodu na ograniczenia sanitarne część z nich nie mogła przybyć do Rzymu i uczestniczyła w spotkaniu online. Nawiązując do tematu sesji „zdrowie publiczne w horyzoncie globalizacji” Papież podkreślił, że pandemia „dała usłyszeć krzyk ziemi i wołanie ubogich”, a my nie możemy na nie pozostać głusi. Wskazał, że „należy podjąć refleksję nad tym, co się wydarzyło, by dostrzec drogę ku przyszłości lepszej dla wszystkich”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję