Reklama

Czcij ojca i matkę

Rzadko można znaleźć publikację stanowiącą kompendium wiedzy na temat starości i związanych z nią ograniczeń. Taki walor ma książka „Czwarte Przykazanie.pl” – zbiór wywiadów przeprowadzonych przez znanych dziennikarzy Iwonę Schymallę i Macieja Zdziarskiego ze specjalistami zajmującymi się osobami starymi: lekarzami geriatrii i gerontologii, psychologami, socjologami i rehabilitantami. Z wypowiedzi wyłania się obraz polskiej rzeczywistości społecznej nieprzygotowanej do rozwiązywania problemów łączących się z opieką nad starzejącym się społeczeństwem. Ale też kondycja polskiej rodziny w kontekście opieki nad starzejącymi się rodzicami stanowi powód do niepokoju. A są to problemy związane z brakiem komunikacji w rodzinie, z zapóźnieniami wynikającymi z różnicy pokoleń, sposobami życia dawniej i dziś, z atomizowaniem się polskiego społeczeństwa i zanikiem rodziny wielopokoleniowej, w której starość miała swoje miejsce. Współczesne małe rodziny stają przed problemami, o których już dziś trzeba mówić, dlatego że starości powinniśmy się uczyć od młodych lat. W książce znajdziemy wiele prostych rad ułatwiających funkcjonowanie osobie starszej:

– jak bez nakładów finansowych przystosować mieszkanie, by ustrzec starzejącego się rodzica przed upadkiem i jego skutkami: złamaniami i unieruchomieniem na długie tygodnie;

Reklama

– jak ustawić meble, by udrożnić ciągi komunikacyjne i umożliwić starszemu rodzicowi wspieranie się na meblu po zrobieniu każdego kroku;

– jak oświetlić mieszkanie, by wyeliminować potknięcia czy upadki (im mniejsze pomieszczenie, tym silniejsze oświetlenie – mówią specjaliści, przypominając, że tam, gdzie jest mało miejsca do przejścia, nie można ryzykować, że starszy człowiek czegoś nie zauważy) i wiele innych.

Książka powstała na zlecenie Archidiecezji Łódzkiej, która jako jedna z pierwszych w Polsce zetknie się z problemem galopującego starzenia się. Demografowie twierdzą, że do 2030 r. ubędzie w Łodzi 130 tys. osób. Dlatego pierwszym rozmówcą dziennikarzy jest metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski, który złożył m.in. piękne świadectwo o swoich rodzicach. (A.C.)

Iwona Schymalla i Maciej Zdziarski „Czwarte Przykazanie.pl”, Instytut Łukasiewicza, Kraków 2013.

2014-05-20 15:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już w sobotę na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 11:53

[ TEMATY ]

uchodźcy

Franciszek

youtube.com/vaticanmedia

Do poszerzania tego, co określamy jako nasze „my” zachęca Ojciec Święty w swoim orędziu na 107 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jest on obchodzony w niedzielę 26 września 2021 roku.

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGONA 107. ŚWIATOWY DZIEŃ MIGRANTA I UCHODŹCY

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję