Reklama

Kościół

Większość biskupów w Polsce wydała warunkową dyspensę na piątek 2 maja

Większość biskupów w Polsce, w tym metropolita warszawski, gdański, białostocki i przemyski, wydali dekrety dotyczące dyspensy od wstrzemięźliwości spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Wiernych zobowiązano w zamian np. do modlitwy za ojczyznę, pokój na świecie, czy jałmużny.

2025-05-02 08:33

[ TEMATY ]

dyspensa

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów w Kościele katolickim należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku.

Podziel się cytatem

Piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje w trzech przypadkach: w piątki, w które wypada uroczystość; dni w randze uroczystości (np. piątek w Oktawie Wielkanocy) oraz gdy zostanie udzielona dyspensa zgodnie z przepisami prawa kanonicznego.

W związku z tym, że najbliższy piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu dni okresu paschalnego metropolita warszawski abp Adrian Galbas udzielił dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych dla wiernych przebywających na terenie archidiecezji warszawskiej. Korzystających z niej zobowiązał do ofiarowania tego dnia dowolnej modlitwy według intencji wybranej przez papieża.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podobną decyzję podjął również ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński. "Osoby, które dobrowolnie pragną skorzystać z dyspensy, zobowiązane są zrealizować czyn pokutny o charakterze duchowym lub materialnym, ofiarowany w intencji chorych, ubogich, cierpiących oraz pokoju na świecie" - napisał bp Kamiński.

Reklama

Uwzględniając fakt, że 2 maja wiele osób ma dzień wolny od pracy i jest to także czas spotkań rodzinnych, przyjaciół i znajomych, abp Józef Kupny, metropolita wrocławski udzielił wszystkim mieszkańcom Archidiecezji Wrocławskiej oraz przebywającym w tym dniu na jej terytorium dyspensy od obowiązku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Osoby, które skorzystają z dyspensy, zachęcane są do podjęcia innych form pokutnych, a szczególnie modlitwy o pokój lub jałmużny na rzecz potrzebujących.

Korzystających z dyspensy metropolita gdański abp Tadeusz Wojda SAC zobowiązał "do odmówienia Ojcze nasz, w intencji nowych i powołań kapłańskich i do życia konsekrowanego". Identyczną dyspensę wydał bp kielecki Jan Piotrowski. Z kolei metropolita szczecińsko-kamieński abp Wiesław Śmigiel korzystających z dyspensy zachęcił "do modlitwy w intencji ojczyzny i do praktykowania uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia" zaś metropolita białostocki abp Józef Guzdek zobowiązał "do zadośćuczynienia w formie modlitwy w intencji o pokój na świecie (dziesiątek różańca) lub dowolnej jałmużny na rzecz potrzebujących lub ubogich".

Biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz w wydanym dekrecie zachęcił "do modlitwy w intencjach papieża i podjęcia uczynków miłosierdzia".

Administrator Archidiecezji Katowickiej bp Marek Szkudło zobowiązał korzystających z dyspensy do "o modlitwę w intencji cierpiących i o przekazanie - w miarę możliwości - jałmużny dla biednych".

Ordynariusz diecezji ełckiej bp Jerzy Mazur zachęcił w dekrecie, aby "wierni przyjmując dar dyspensy odmówili modlitwę Ojcze Nasz w intencji poszanowania życia ludzkiego".

Reklama

Z kolei ordynariusz płocki bp Szymon Stułkowski zachęcił do zastąpienia obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, "innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności". Podobnie zdecydował abp Józef Górzyński na terenie archidiecezji warmińskiej oraz bp Artur Ważny na terenie diecezji sosnowieckiej oraz bp Andrzej Siemieniewski na terenie diecezji legnickiej.

Biskup drohiczyński Piotr Sawczuk "zachęcić wiernych do trzeźwości i form pokuty, zwłaszcza uczynków miłości i pobożności".

Abp Wacław Depo zalecił korzystającym z dyspensy na terenie archidiecezji częstochowskiej "ofiarować dowolną modlitwę w intencji powołań kapłańskich i zakonnych oraz podjęcie zgodnie z własnym wyborem formy zadośćuczynienia przez wypełnienie uczynków miłości chrześcijańskiej wobec potrzebujących, bądź ofiarowanie jałmużny".

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda zobowiązał wiernych, "aby tego dnia ofiarowali dowolną modlitwę według intencji Kościoła lub zastąpili wstrzemięźliwość innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności".

W kilku diecezjach biskupi wydali dyspensę bez nakładania na wiernych obowiązków podjęcia jakiegoś zobowiązania. Tak zrobił bp Andrzej Czaja dla osób przebywających na terenie diecezji opolskiej, bp Ryszard Kasyna w diecezji pelplińskiej, bp Jan Wątroba w diecezji rzeszowskiej oraz bp Krzysztof Włodarczyk na terenie diecezji bydgoskiej.

Reklama

Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa" - wskazuje Kodeks Prawa Kanonicznego.

Dokument wyjaśnia, że do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych zobowiązani są wszyscy katolicy, którzy ukończyli 14 lat. Natomiast post mają obowiązek zachowywać wszystkie osoby między 18. a 60. rokiem życia.

"Jeśli więc w piątek katolik chciałby odstąpić ze słusznej przyczyny od pokutnego przeżywania tego dnia, winien uzyskać odpowiednią dyspensę" – napisali biskupi w komunikacie po 362. Zebraniu Plenarnym, które odbyło się w Wieliczce w dniach 21-22 czerwca 2013 roku.

Ocena: +1 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zniesienie dyspensy od zachowania pierwszego Przykazania Kościelnego

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

dyspensa

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

ks. Adrian Put/Niedziela

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński
Wobec poprawiającej się sytuacji pandemicznej w kraju oraz łagodzenia ograniczeń sanitarnych w kościołach i budynkach przeznaczonych do sprawowania kultu religijnego, biorąc pod uwagę podjętą podczas 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa we Mszy świętej niedzielnej oraz w święta nakazane, niniejszym dekretem – z dniem 20 czerwca 2021 r. – na podstawie kan. 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego odwołuję dyspensę od zachowania pierwszego Przykazania Kościelnego, udzieloną w dniu 16 października 2020 r. (znak: B1-9/20).
CZYTAJ DALEJ

Skandal! Włamanie, kradzież i profanacja kaplicy w dawnej bursie

2025-05-05 14:46

[ TEMATY ]

kaplica

profanacja

skandal

Mielec

commons.wikimedia.org/Patryk Duszkiewicz, CC BY-SA 4.0

W nocy z 30 kwietnia na 1 maja doszło do włamania i profanacji kaplicy pw. św. Stanisława Kostki, znajdującej się w dawnej bursie przy ul. Warszawskiej w Mielcu. Sprawcy zniszczyli krzyż ołtarzowy, dokonali kradzieży przedmiotów liturgicznych i prawdopodobnie podjęli próbę podpalenia.

- Prośmy Boga o zmiłowanie się nad sprawcami tego haniebnego czynu, a dla nas o gorliwość serc i większą troskę o sprawy Boże w naszym życiu prywatnym i publicznym - czytamy w oświadczeniu Parafii Ducha Świętego w Mielcu.
CZYTAJ DALEJ

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

W czasie przeznaczonym na przemówienia głos zabrał Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN. Rozpoczął on od zacytowania fragmentu z Księgi Powtórzonego Prawa: “Źle się z nami obchodzili, gnębili nas i nałożyli na nas ciężkie roboty przymusowe”. - Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to fragment relacji jednego z robotników przymusowych przetrzymywanych tutaj w obozie Burgweide. Ale jest to fragment z Pisma Świętego, z Księgi Powtórzonego Prawa, który opowiada o losie Izraelitów w niewoli egipskiej. Później czytamy oczywiście o ucieczce, o zyskaniu wolności, w końcu w kolejnym pokoleniu dotarciu do ziemi obiecanej. I tych analogii między losem Izraelitów w niewoli egipskiej a losem Polaków i innych robotników przymusowych w III Rzeszy jest więcej. Jest też jedna istotna różnica. Polacy nie musieli podejmować ucieczki, tak jak starotestamentowi Izraelici, bo to do nich przyszła Polska. Nowa Polska i Polski Wrocław, które może nie do końca były ziszczeniem ich marzeń i snów, ale przestali być w końcu niewolnikami w Breslau - zaznaczył Kamil Dworaczek, dodając: - Sami mogli decydować o swoim losie, zakładać rodziny, w końcu zdecydować, czy to tutaj będą szukać swojej ziemi obiecanej. I ta ziemia obiecana w pewnym sensie zaczęła się dokładnie w tym miejscu, w którym dzisiaj się znajdujemy. Bo to tutaj zawisła 6 maja pierwsza polska flaga, pierwsza biało-czerwona w powojennym Wrocławiu. Stało się tak za sprawą pani Natalii Kujawińskiej, która w ukryciu, w konspiracji uszyła tę flagę kilka dni wcześniej. Pani Kujawińska była jedną z warszawianek, która została wypędzona przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Bardzo symboliczna historia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję