Reklama

Niedziela Małopolska

Interfejs to nie człowiek

„Dialog w mediach, media w dialogu” to hasło VIII Konferencji Naukowej Etyki Mediów, która odbyła się w dniach 15-16 maja. Organizatorem wydarzenia były: Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej.

Bezrefleksyjne korzystanie z Internetu czy zatracanie się w wirtualnej rzeczywistości to niektóre z niepokojących zjawisk wymienianych przez ks. prof. Andrzeja Zwolińskiego. Zjawiska te, wg Prelegenta, powodują poważne skutki, takie jak np.: cybernetyczna zdrada czy powstanie „kultury instant”. Tę kulturę cechuje m.in. szybkość, łatwość i bezproblemowość. Właśnie te elementy – jak zaznaczył ks. Zwoliński – są widoczne w relacjach z ludźmi. Tezę tę potwierdził prof. Jerzy Jastrzębski, wg którego kontakt z interfejsem zastępuje kontakt z prawdziwym człowiekiem, a to nie powinno mieć miejsca.

Reklama

Kontynuacją tej idei było wystąpienie dotyczące dialogu w świecie konsumpcji. Dr hab. Joanna Mysona-Byrska zauważyła, że to konsumpcja stała się główną formą rekreacji, gdzie bezpieczeństwo zapewniają nam posiadane dobra materialne. W takich warunkach trudno więc mówić o dialogu, kiedy z założenia człowiek ma po prostu konsumować, a nie deliberować.

Z kolei dr hab. Małgorzata Lisowska-Magdziarz tłumaczyła, jak ważny jest dialog międzypokoleniowy. Aby do niego jednak doszło, starsze osoby muszą być otwarte na nowe sposoby komunikacji. Do młodszego pokolenia natomiast należy zachowanie szacunku oraz przyswojenie tradycyjnych form przekazu.

Inną formę dialogu przedstawiła prof. Katarzyna Pokorna-Ignatowicz, podając przykład aktywności papieża Franciszka w Internecie. Dzięki otwartości, bezpośredniości i prostocie języka, Papież stał się wręcz internetowym fenomenem. Jak pokazują statystyki – Franciszek ma ponad 49 mln wzmianek miesięcznie w światowej sieci, co jest rekordem. To zjawisko przekłada się nie tylko na popularność, ale przede wszystkim na docieranie z przekazem do milionów ludzi.

2014-05-22 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Krajewski: media są dzisiaj błogosławieństwem

[ TEMATY ]

media

internet

kard. Krajewski

pandemia

Vatican News

Kard. Krajewski

Kard. Krajewski

Bolesny i trudny czas pandemii stanowi okazję do docenienia roli mediów w naszym życiu jako wspaniałego daru Bożego. One sprawiają, że słyszymy głos umocnienia i otuchy ze strony Papieża Franciszka, pozwalają nam także włączyć się w jego modlitwę za udręczoną ludzkość – podkreślił jamużnik papieski.

Kard. Konrad Krajewski zaznaczył, że media uruchamiają łańcuch solidarności z całym światem dotkniętym cierpieniem, przez co możemy składać go w sercu Boga. Nie tyle kreują dzisiaj rzeczywistość, ile przekazują to czym żyją ludzie i to czego potrzebują. Mówi kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski.

CZYTAJ DALEJ

Dziurawa wiara

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 23

[ TEMATY ]

wiara

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Warto, abyśmy wyszli z naszych własnych chat i dziur i oddali całkowite pierwszeństwo Jezusowi w Jego Słowie, Eucharystii i Kościele.

Włodzimierz Sołowiow opisywał kiedyś dziwną sektę, którą spotkał na wschodnich rubieżach Rosji. Nazwał tych ludzi „dziuromódlcami”. W niewielkich wspólnotach gromadzili się w swoich małych chatach, gdzie na głównej ścianie została wyżłobiona dziura, którą bogato zdobili. W ramach swojej pobożności spotykali się i modlili prostymi słowami: „Chato moja, dziuro moja, zbaw mnie!”. Każdy miał swoją chatę i swoją dziurę, nikt nie potrzebował żadnej wspólnej doktryny, liturgii, struktur ani większej wspólnoty wiary. Ta pogańska religia była wygodna dla wszystkich i całkowicie odpowiadała wrażliwości właścicieli dziury. Czy jednak była ona prawdziwą religią, czy tylko czarną dziurą potrzebną do zatopienia własnych potrzeb duchowych? Nie mamy wątpliwości, że to przykład na dość prymitywne i pogańskie traktowanie wiary. Olbrzymim nadużyciem byłoby porównywać ją z jakąkolwiek formą chrześcijaństwa. Warto jednak pomyśleć o mechanizmie rządzącym tą dziwną społecznością „dziuromódlców” i o tym, czy w nas też nie ma takich niebezpiecznych skłonności do znajdowania sobie własnej dziury w wierze albo do łatwego wpadania w dziury, które proponuje się nam w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję