Reklama

Niedziela Lubelska

Na szlaku nawiedzenia

Na szlaku wędrówki kopii Krzyża Trybunalskiego z relikwiami Drzewa Krzyża znalazła się parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Kumowie. W tej wspólnocie – ze względu na święta wielkanocne – krzyż przebywał aż dwa tygodnie

Żegnając drogocenne relikwie, parafianie wraz z bp. Józefem Wróblem oraz duszpasterzami: proboszczem ks. Zygmuntem Woźniakiem i wikarym ks. Kamilem Zaborkiem, dziękowali ukrzyżowanemu i zmartwychwstałemu Chrystusowi za doświadczenie tych wyjątkowych dni. – Za słuchanie Twojego Słowa, za momenty modlitwy, za łaskę, jaka spływała na nas przez sakramenty, za doświadczenie wspólnoty, za każde poruszenie, jakie dokonywało się dzięki Twojemu Duchowi w naszych sercach – wyliczali. Podczas ceremonii pożegnania krzyża w ręce Jezusa, którego kilka dni wcześniej obrali za swojego jedynego Pana i Zbawiciela, oddali pierwociny wiary żywej, które zaczęły kiełkować w czasie rekolekcji i dni peregrynacji w ich życiu. – Ty, Panie, działaj dalej w mocy Ducha Świętego i budź w nas owoce tego czasu według woli Ojca. Niech Twoje błogosławieństwo dopełni dzieła, które rozpocząłeś w te dni w naszej parafii – modlili się.

Reklama

Podczas Eucharystii wieńczącej czas nawiedzenia cztery osoby przyjęły sakrament bierzmowania. – Licząc na duchowe owoce, za wielką łaskę uznajemy nawiedzenie naszej parafii przez relikwie Krzyża Świętego. Obiecujemy postępować za natchnieniami Ducha Świętego oraz całe swoje życie wieść zgodnie z Ewangelią i nauczaniem Kościoła katolickiego – mówili nowo bierzmowani w imieniu swoim oraz całej wspólnoty. Zwracając się do zgromadzonych w parafialnym Wieczerniku, bp Józef Wróbel przywołał swoje spotkania z mieszkańcami Kumowa podczas nie tak dawno przeprowadzonej wizytacji kanonicznej. Podkreślając wielowymiarowość Liturgii, w której z dziękczynieniem za dar nawiedzenia przeplatało się dziękczynienie za dar kanonizacji Jana XIII i Jana Pawła II, Ksiądz Biskup zapewniał o swojej modlitwie w intencji parafian, by ten wyjątkowy czas zapisał się w historii wspólnoty i poszczególnych jej członków dobrymi owocami życia wiernego Bogu i Kościołowi.

Jak przypominał Ksiądz Biskup, jedyną drogą, prawdą i życiem jest Jezus, a każdy, kto za Nim podąża, zwycięża. Jako przykład do naśladowania wskazał na Jana Pawła II, który dla swojej ojczyzny i dla całego świata stał się znakiem nadziei. – Ten, który przemierzył świat, głosząc Dobrą Nowinę każdemu człowiekowi, przez swoją modlitwę, nauczanie i świadectwo życia nieustannie przypominał, że Jezus Chrystus jest jedynym Zbawicielem. Wezwaniem, by nikt nie lękał się otworzyć drzwi Chrystusowi, poruszał serca i zmieniał oblicze świata – mówił Ksiądz Biskup. Przywołując treści najważniejszych encyklik, dotyczących wiary i moralności chrześcijańskiej, bp Józef Wróbel zachęcał, by wierni czcili św. Jana Pawła II nie tylko modlitwą, ale przede wszystkim swoim postępowaniem. – Nauka i model życia św. Jana Pawła II powinny dla nas stać się wzorem życia jako ludzi zaangażowanych po stronie Boga i Kościoła – podkreślał.

* * *

Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Kumowie istnieje od 1434 r. Do XIX wieku była letnią rezydencją biskupów chełmskich i lubelskich

2014-05-22 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Krzyż: wielodniowy Odpust Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego

[ TEMATY ]

Watykan

krzyż

odpust

Jakub Hałun/ pl.wikipedia.org

Wielodniowy Odpust Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego zorganizowany w roku jubileuszowym 100. rocznicy powstania Polskiej Prowincji Oblatów Marii Niepokalanej odbywać się będzie w dniach 12 – 20 września na Świętym Krzyżu.

Uroczyste rozpoczęcie Odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego poprzedzi w sobotę tradycyjnie Pielgrzymka Osób Konsekrowanych, której towarzyszyć będzie hasło: „Święci w Obliczu Eucharystii – wielkiej tajemnicy wiary”.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już w sobotę na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie #68

2021-09-26 07:39

aspekty.niedziela.pl

Młode Homilie #68

Tym, co najbardziej niszczy życie każdej wspólnoty, jest pycha. Ona sprawia, że koncentrujemy się na sobie, na tym, co nasze, i tylko w naszym sposobie działania i myślenia widzimy dobro. A jak na to wszystko patrzy Pan Jezus? Posłuchajcie komentarza ks. Mateusza Pobihuszki na XXIV niedzielę zwykłą. Filmik znajdziecie tutaj. Młode Homilie – dla młodych i młodych duchem!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję