Reklama

Niedziela Lubelska

Na spotkanie papieży

W jubileusz 300-lecia istnienia Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie bardzo dobrze wpisała się pielgrzymka seminaryjnej wspólnoty na kanonizację papieży Jana Pawła II i Jana XXIII. Była to doskonała okazja do wyrażenia wdzięczności Bogu za trzy wieki istnienia seminarium założonego 8 października 1714 r.

Reklama

Alumni i wychowawcy wyruszyli 24 kwietnia, aby po kilkunastu godzinach jazdy przez Polskę, Czechy i Austrię dotrzeć do Bolonii. Po zwiedzeniu miasta, pielgrzymi udali się do Prato, gdzie posługuje kilku księży naszej archidiecezji. Po noclegu w diecezjalnym domu rekolekcyjnym pielgrzymi szlak prowadził przez Castel Gandolfo do Rzymu. Wieczór i noc, poprzedzające kanonizację, alumni spędzili na czuwaniu przygotowującym do uroczystości. Wielotysięczny tłum, różne języki, chwile modlitwy i wspólnego śpiewu oraz atmosfera oczekiwania wypełniały czas bezpośrednio poprzedzający Mszę św. kanonizacyjną. Wielu alumnom udało się wejść na Plac św. Piotra, niektórym nawet do sektorów blisko ołtarza. – Było to wydarzenie niesamowite, które na długo zapadnie w mojej pamięci. Dane mi było uczestniczyć w kanonizacji dwóch wielkich papieży, gdzie przy ołtarzu stanęli obok siebie papież Franciszek i papież emeryt Benedykt XVI – wspomina jeden z alumnów. Po dniu pełnym wrażeń pielgrzymi udali się na odpoczynek do Roccaporena.

Kolejny etap podróży lubelskich seminarzystów prowadził przez miejsca związane z życiem św. Rity oraz miejscem narodzin św. Benedykta i św. Scholastyki. Następnie pątnicy zawitali do ośrodka w Santa Marinella, skąd udali się w rejs po Morzu Tyrreńskim połączony ze zwiedzaniem wyspy Giglio. W środę 30 kwietnia pielgrzymi powrócili do Rzymu, aby uczestniczyć w audiencji generalnej papieża Franciszka. Seminarzyści mieli możliwość uczestniczyć w audiencji w pierwszym sektorze, tuż przy schodach prowadzących do Bazyliki św. Piotra. Wielką niespodzianką był moment, w którym Ojciec Święty podszedł do grupy z Lublina. Nieocenioną pomocą w kontakcie z seminaryjną wspólnotą służył bp Artur Miziński. – W roku jubileuszowym Papież pobłogosławił pielgrzymów i poprosił o modlitwę za siebie. Dopełnieniem radości spotkania z Franciszkiem było jego pozdrowienie przez seminarzystów za pomocą przygotowanej specjalnie na tę okazję chusty, którą na zakończenie audiencji przekazał papieżowi bp Artur Miziński – relacjonuje ks. Marek Słomka, rektor Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. Popołudnie seminarzyści spędzili na zwiedzaniu Rzymu. Kolejnego dnia udali się w drogę powrotną do Lublina. Wracającym towarzyszyła radość spotkania z kanonizowanymi papieżami i ich następcami oraz pragnienie wcielania w życie ideałów ukazywanych w świadectwie życia pasterzy Kościoła powszechnego.

2014-05-22 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Modlitewnik pielgrzyma”

Z okazji zbliżającej się kanonizacji bł. Jana Pawła II nasza diecezja przygotowała szczególny modlitewnik. „Modlitewnik pielgrzyma” zawiera wybrane modlitwy, które są pomocą dla duszpasterzy i wiernych jadących na kanonizację do Rzymu. – Modlitewnik nie jest tylko na czas pielgrzymki. Można z niego korzystać w parafiach, organizując różne nabożeństwa, dni skupienia, modlitwy dziękczynne za kanonizację, czuwania modlitewne w różnych intencjach, prosząc Boga przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II o konkretne łaski – podkreślił ks dr Tomasz Trębacz z Kurii Biskupiej.

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję