Reklama

Niedziela Łódzka

Międzynarodowe Sympozjum Pastoralistów

W dniach 5-6 maja 2014 roku w Ośrodku Konferencyjno-Rekolekcyjnym Archidiecezji Łódzkiej w Porszewicach odbyło się Międzynarodowe Sympozjum Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów. Siedemdziesięciu uczestników w czterech sesjach rozważało temat: „Preewangelizacja jako wyzwanie dla Kościoła”.

Reklama

W pierwszym dniu sympozjum ks. dr Alfred Hoffmann, wikariusz generalny Diecezji Görlitz, mówił o „Świadectwie wiary w chrześcijańskiej diasporze na podstawie doświadczenia Wschodnich Niemiec”. Ks. prof. dr hab. Wiesław Przygoda, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów, w swoim wystąpieniu poszukiwał odpowiedzi na pytanie: „Preewangelizacja – ekstrawagancja czy pastoralna konieczność?” Natomiast o. prof. dr hab. Ryszard Hajduk CSsR, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, omówił temat „Preewangelizacja w pierwszych wiekach chrześcijaństwa”.

Następnie była sprawowana Eucharystia, której przewodniczył abp prof. dr hab. Marek Jędraszewski, metropolita łódzki. W homilii Ksiądz Arcybiskup nawiązał do nauczania papieża Franciszka, który w posynodalnej adhortacji apostolskiej „Evangelii gaudium” zwraca uwagę na smutek jako niebezpieczeństwo współczesnego świata, rodzący się w przyzwyczajonym do wygody i chciwym sercu, towarzyszący chorobliwemu poszukiwaniu powierzchownych przyjemności oraz wyizolowanemu sumieniu (nr 2). Dlatego trzeba odnowić swoje osobiste spotkanie z Jezusem Chrystusem, by być gotowymi na spotkanie z Nim, na poszukiwanie Go nieustannie każdego dnia (nr 3). Po Mszy św. w spotkaniu z uczestnikami sympozjum Metropolita łódzki przedstawił uwarunkowania związane z religijnością Kościoła łódzkiego oraz odpowiadając na pytania, dzielił się między innymi doświadczeniem z podejmowanych inicjatyw duszpasterskich, jakimi są „Dialogi w katedrze” oraz Wielkopostne Kościoły Stacyjne.

W drugim dniu obrad ks. dr hab. Mieczysław Polak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu przedstawił „Pedagogię ewangelizacji na przedpolach wiary”. Ks. dr hab. Robert Biel z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II – Wydział Teologiczny w Tarnowie, ukazał kierunki rozwoju duszpasterstwa wielkomiejskiego. Następnie bp dr Reinhard Hauke, administrator diecezji Erfurt, dzielił się doświadczeniem, jak: „Świętować życie z chrześcijanami i niechrześcijanami”. Ksiądz Biskup podsumowując swoje wystąpienie, podkreślił, że Duch Święty jako dusza Kościoła powoduje zmiany, które czasami napawają niepewnością, ale prowadzą też do nowej i wciąż odnowionej twarzy Kościoła. Zawsze pojawiają się charyzmatycy, jak Jan Paweł II czy Jan XXIII, którzy pokazują drogi wyjścia z trudnej sytuacji. Naukowym obradom towarzyszyła ożywiona dyskusja uczestników. Całość zakończyło Walne Zgromadzenie Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów.

2014-05-22 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Migliore: rosyjska młodzież nosi w sercach szczerą radość

[ TEMATY ]

spotkanie

abp Celestino Migliore

młodzież

Sławomir Bączyk

Nuncjusz apotolski w Rosji abp Celestino Migliore spotkał się z uczestnikami zorganizowanych na Syberii dni młodzieży katolickiej. Po spotkaniu mówił o doświadczeniu szczerej radości, jaka płynie z serc młodych katolików w tym kraju.

Abp Celestino Migliore przewodniczył Mszy św. w Bajkalsku, w której uczestniczyli młodzi z czterech katolickich diecezji Rosji, wraz z towarzyszącymi im duszpasterzami. Towarzyszył im także podczas pozostałych punktów programu. „Wziąłem udział w festiwalu katolickiej młodzieży w Rosji z wielką przyjemnością” – zapewniał po spotkaniu. Mówił o doświadczeniu szczerej radości, jaka płynie z serc młodych katolików w tym kraju.

CZYTAJ DALEJ

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: jubileusz Służby Zdrowia w 100 –lecie Diecezji Łódzkiej

2021-09-26 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Powołanie do służby zdrowia, to szczególne powołanie, aby ciągle odkrywać Boga w swoim życiu, to szczególna łaska, to dar od Boga! – mówił bp Marek Marczak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję