Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Święcenia diakonatu 2014

W sobotę 10 maja 2014 r. w bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie biskup senior Marian Błażej Kruszyłowicz udzielił święceń diakonatu 10 alumnom Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego. Po 5 latach formacji i studiów filozoficzno-teologicznych, po zbadaniu opinii wiernych i osób odpowiedzialnych za ich przygotowanie Kościół uznał tych naszych braci za godnych przyjęcia święceń. Bezpośrednim przygotowaniem do diakonatu były rekolekcje, które w domu Sióstr Jezusa Miłosiernego w Myśliborzu poprowadził ojciec duchowny AWSD ks. kan. Janusz Szczepaniak. W piątek przed święceniami, podczas Nieszporów odprawianych w seminarium, kandydaci złożyli uroczyste wyznanie wiary oraz zobowiązali się do posłuszeństwa, przestrzegania celibatu i modlitewnej troski o Kościół, która ma się wyrażać w codziennej modlitwie brewiarzowej. Diakoni nie są powoływani, by zastępować kapłanów, ale po to, aby ich wspierać.

Sobotnie święcenia wypełniły po brzegi archikatedrę szczecińską. Rodzice, najbliższa rodzina, wielu kapłanów, przyjaciele i znajomi, parafianie z rodzinnych miejscowości i wspólnota seminaryjna otoczyli modlitwą tych dziesięciu braci, którzy przez święcenia oddali się na wyłączność Panu Bogu i Kościołowi. W homilii bp Marian Błażej Kruszyłowicz wzywał kandydatów, aby nie ustawali w poznawaniu, przybliżaniu się i umiłowaniu Pana Jezusa. „Dzisiejsze święcenia to wielka radość dla Kościoła szczecińsko-kamieńskiego” – powiedział Ksiądz Biskup. Po Mszy św. diakoni otrzymali dokumenty, świadczące o przyjętych święceniach. Przedłużeniem uroczystości w katedrze był wspólny posiłek w seminarium.

Nowo wyświęceni diakoni:

Reklama

dk. Tomasz Brzuzy z parafii św. Anny w Różanie, diecezja łomżyńska;

dk. Adrian Czarnecki z parafii Najświętszego Zbawiciela w Szczecinie;

dk. Krystian Dylewski z parafii Narodzenia NMP w Choszcznie;

Reklama

dk. Piotr Haluch z parafii Wniebowzięcia NMP w Węgorzynie;

dk. Norbert Krawczyk z parafii św. Stanisława BM w Szczecinie;

dk. Daniel Majchrzak z parafii Wniebowzięcia NMP w Węgorzynie;

dk. Grzegorz Medoń z parafii NSPJ w Brzeźnicy, archidiecezja krakowska;

dk. Mateusz Pakuła z parafii św. Andrzeja Boboli w Golczewie;

dk. Damian Rogoża z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Maszewie;

dk. Łukasz Suski z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gryficach.

2014-05-22 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diakoni Anno Domini 2017

Niedziela sosnowiecka 24/2017, str. 1

[ TEMATY ]

diakonat

Piotr Lorenc

Ks. Tomasz Folga

Ks. Tomasz Folga

Czterech kleryków sosnowieckiego seminarium przyjęło z rąk bp. Grzegorza Kaszaka święcenia diakonatu. Uroczystości odbyły się 27 maja w parafii św. Jana Kantego w Jaworznie-Niedzieliskach. Święcenia uzyskali: kl. Kacper Górski z parafii św. Józefa w Sosnowcu; kl. Grzegorz Fudro z parafii św. Jana Kantego w Jaworznie; kl. Krzysztof Jabłoński z parafii Imienia Najświętszej Maryi Panny w Grobli (diecezja tarnowska) i kl. Łukasz Wawrzyniak z parafii św. Macieja w Siewierzu.

CZYTAJ DALEJ

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję