Reklama

Polska

Dziękczynienie za św. Jana Pawła II

Zapraszamy na rodzinne świętowanie przed Świątynię Opatrzności Bożej. To tam 1 czerwca będzie okazja do dziękczynienia za kanonizację św. Jana Pawła II

Święto Dziękczynienia rozpocznie się wcześnie rano. Już o godz. 8.00 z pl. Piłsudskiego wyruszy procesja z relikwiami św. Jana Pawła II. Marsz przejdzie ulicami Traktu Królewskiego do Wilanowa. – Świątynia Opatrzności Bożej jest miejscem zawierzenia i dziękczynienia, do którego w sposób szczególny zapraszamy rodziców i dzieci. To im patronuje św. Jan Paweł II – podkreśla kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Najważniejszym punktem VII Święta Dziękczynienia będzie Msza św. z udziałem Episkopatu Polski oraz specjalnym gościem z Watykanu. – Bardzo się cieszę, że sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin przyjął nasze zaproszenie – mówi kard. Nycz. To on będzie przewodniczył dziękczynnej Eucharystii oraz wygłosi homilię.

Reklama

Jak co roku, organizatorzy przygotowali rodzinne atrakcje, m.in. Miasteczko dla Dzieci, grę rodzinną „Jan Paweł II – święty dookoła świata”. Po raz pierwszy dzieci będą mogły zobaczyć ruchomy „Teatrzyk XXI”, który przedstawi 24 sceny biblijne i historyczne. Z okazji Dnia Dziecka zorganizowany jest koncert, który będzie transmitowany przez TVP.

W Panteonie Wielkich Polaków będzie możliwość modlitwy przy relikwiach św. Jana Pawła II. Podczas świętowania na Polach Wilanowskich wierni będą mogli zobaczyć postępy prac w kompleksie Centrum Opatrzności Bożej. – Każdy, kto wesprze budowę świątyni, będzie miał możliwość zwiedzania. Święto Dziękczynienia będzie więc doskonałą okazją do tego, by zobaczyć, co udało się zrealizować w ciągu ostatniego roku – mówi Piotr Gaweł, prezes Centrum Opatrzności Bożej. Jest się czym pochwalić, bo podczas Święta Dziękczynienia wierni będą mogli podziwiać ukończony w całości fronton świątyni. – Gotowa będzie już cała elewacja, wstawione okna oraz schody. Do końcowego efektu brakować będzie jedynie drzwi – dodaje Gaweł.

Program Święta Dziękczynienia – 1 czerwca 2014 r.

8.00-12.00 – Procesja z relikwiami św. Jana Pawła II z pl. Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej

Reklama

12.00 – Msza św. z Aktem Zawierzenia i Dziękczynienia

14.00 – Zwiedzanie budowy, miasteczko dla dzieci i gry rodzinne „Jan Paweł II – święty dookoła świata”, otwarcie Panteonu Wielkich Polaków

14.00-21.00 – Występy artystów, m.in.: Alicji Majewskiej, Stana Borysa, Ryszarda Rynkowskiego, zespołów „Wilki”, „Moja Rodzina”

15.00 – Wypuszczenie baloników „Dziękuję” do nieba. Koncert z udziałem dzieci i znanych artystów z okazji Dnia Dziecka, transmitowany przez TVP1

21.30 – Nabożeństwo czerwcowe i iluminacja świątyni

2014-05-22 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Drogowskazy współczesności

Zapłonęło niebo nad Ukrainą, nad Europą. Świat ogarnął niepokój, bo przecież każdy konflikt, mniejszy czy większy, lokalny czy rozciągający się na większych terytoriach, powoduje lęk i obawy. Wiemy z historii, jaki lęk przeżywali ludzie przed rokiem 1939. I przyszła straszna wojna, która dotknęła wiele krajów, w tym szczególnie naszą Ojczyznę. Zginęło co najmniej 50 mln ludzi! To prawdziwa tragedia dla ludzkości. Nic więc dziwnego, że ogarnia nas niepokój, a nasze myśli ogniskują się wokół wszystkich możliwych pokojowych rozwiązań konfliktu. Tak bardzo widać w takich sytuacjach, czy wysokie polityczne stanowiska piastują właściwi ludzie, odpowiedzialni za kraje i narody.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Na całym świecie wzrasta liczba migrantów i uchodźców

2021-09-26 11:32

pixabay.com

Na całym świecie wzrasta liczba migrantów i uchodźców. Coraz częściej dochodzi do zatonięć prowizorycznych łodzi z uciekinierami ze swoich ojczyzn. Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) szacuje, że tylko w tym roku ponad 1140 osób utonęło próbując przedostać się do Europy z krajów takich jak Libia i Tunezja.

Kościół stara się wychodzić naprzeciw potrzebom migrantów i uchodźców. Niedawno minęło 70 lat od utworzenia, z inicjatywy papieża Piusa XII, Międzynarodowej Katolickiej Komisji Migracyjnej (ICMC) z siedzibą w Genewie. Instytucja powstała w odpowiedzi na kryzys wywołany II wojną światową. Koordynuje działania episkopatów w zakresie pomocy ludziom wykorzenionym, niezależnie od ich religii, pochodzenia czy narodowości. Jest także centrum informacji, które pomaga diecezjom i parafiom skutecznie wychodzić naprzeciw potrzebom migrantów i uchodźców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję