Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakorzenieni w glebie świętości

Niespełna dwa tygodnie po kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II do parafii Trójcy Przenajświętszej i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Trzeszczanach zawitały jego relikwie. Intronizacji dokonał 10 maja br. świadek życia i papieskiej posługi Jana Pawła II, jego wieloletni sekretarz, metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. Uroczystość ta stanowiła zwieńczenie misji św., które od 4 do 9 maja prowadził w parafii inny kapłan związany z Papieżem Polakiem – towarzysz jego podróży apostolskich, dyrektor Watykańskiego Serwisu Informacyjnego, ks. Jarosław Cielecki. To on przez kilka dni przygotowywał mieszkańców parafii Trzeszczany do tego wyjątkowego wydarzenia, dzieląc się z nimi wspomnieniami ze swoich spotkań z Ojcem Świętym, a w piątkowy wieczór poprowadził nabożeństwo o uzdrowienie duszy i ciała przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II i św. o. Charbela, libańskiego mnicha, pustelnika, cudotwórcy i uzdrowiciela, którego kult coraz bardziej rozpowszechnia się w naszym kraju.

Reklama

Sobotnie uroczystości rozpoczął zespół młodzieżowy, który okolicznościowymi pieśniami wprowadził wiernych w modlitewny nastrój. Z plebanii wyruszyła procesja przed pomnik św. Jana Pawła II, poświęcony przez abp. Mieczysława Mokrzyckiego, po czym relikwie zostały uroczyście wprowadzone do miejscowej świątyni. Czcigodnego Gościa ze Lwowa, który przybył wraz ze swoim sekretarzem ks. prał. Andrzejem Legowiczem i wikariuszem generalnym archidiecezji lwowskiej ks. inf. Józefem Pawliczkiem, a także relikwie Ojca Świętego Jana Pawła II – gorąco powitali zgromadzeni w kościele wraz z gospodarzem parafii ks. Grzegorzem Hałasem, który poprosił ks. Arcybiskupa o sprawowanie Najświętszej Ofiary i wygłoszenie słowa Bożego. Abp Mokrzycki podzielił się radością z obecności w Trzeszczanach oraz zachwytem nad tutejszą świątynią. – Nie wiedziałem, że jest tu tak piękny kościół. Jak wielka musiała być wiara naszych praojców, że przekazali i zostawili nam taką piękną świątynię. Cieszę się, że będzie przebywał w niej Ojciec Święty Jan Paweł II.

W homilii ks. Arcybiskup mówił: – Wszyscy jesteśmy jeszcze pod wrażeniem tej uroczystości, podczas której Ojciec Święty Franciszek uznał świętość Jana Pawła II. A my dziś ciesząc się, dziękując razem Bogu, chcemy mieć go w naszym kościele, chcemy mieć go w naszych sercach. Przypomniał słowa Jana Pawła II: „Święci nie proszą, abyśmy ich chwalili, ale abyśmy ich naśladowali”, i zaprosił zgromadzonych do wspólnego zastanowienia się nad tym, czego uczy nas świętość tego niezwykłego ucznia Jezusowego XX wieku. Odwołując się do wspomnień o osobie Papieża Polaka, nakreślił najważniejsze cechy jego posługi, jego pokorę, ducha modlitwy, ukochanie Eucharystii, zawierzenie Maryi. – Był to człowiek wiary. Jego myśli ciągle zwracały się ku Panu Bogu. To była jakby nieustanna modlitwa. (…) Trwał na kolanach przed Bogiem, żył Bogiem i dla Boga – mówił abp Mokrzycki i wzywał zgromadzonych w świątyni: – Naśladujmy św. Jana Pawła II, bo przecież mogliśmy widzieć, na czym polega kroczenie do świętości, a bliskość Świętego niech nas zachęca do świętego życia, do spowiedzi, do uczestnictwa we Mszy św., do codziennej modlitwy w domach i w kościołach, podczas pracy i odpoczynku. Jan Paweł II niestrudzenie powtarzał, że prawdziwi uczniowie Chrystusa są zakorzenieni w glebie świętości. Nauczył nas prostej modlitwy o świętość: „Panie, przyjmij mnie takim, jaki jestem. Z moimi wadami, z moimi słabościami. Ale spraw, bym stał się takim, jak tego pragniesz”. Moi Drodzy, dzisiaj nie możemy mieć żadnych wątpliwości, co do skuteczności tej modlitwy. Dzisiaj każdy z nas powinien uczynić ją swoją.

Na realizację tego zadania, na drogę ku świętości wierni parafii Trzeszczany otrzymali od ks. Arcybiskupa błogosławieństwo relikwiami. Po zakończeniu uroczystości każdy mógł je ucałować, dotykając fizycznie i duchowo świętości Jana Pawła II i prosząc go o umiejętność zakorzenienia swojego życia w glebie świętości.

2014-05-22 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: skradziono relikwie Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

relikwie

T. D.

Relikwie bł. Jana Pawła II w Topoli

Relikwie bł. Jana Pawła II w Topoli

We Włoszech skradziono relikwie bł. Jana Pawła II. Włoska prasa poinformowała 27 stycznia, że ampułka z kroplą krwi przyszłego świętego wraz z relikwiarzem, w którym się znajdowała, została skradziona z sanktuarium w miejscowości St. Pietro della Ienca w Abruzji. Dotychczas nie znaleziono sprawców kradzieży, do której doszło w minioną sobotę. Według policji, relikwiarza poszukuje 50 policjantów.

Relikwia krwi Jana Pawła II jest darem jego prywatnego sekretarza, obecnego metropolity krakowskiego kardynała Stanisława Dziwisza. Media włoskie przypominają, że kard. Dzwisz podarował relikwie w 2011 roku do kościoła pod wezwaniem Jana Pawła II. Papież Polak miał szczególny stosunek do San Pietro della Ienca. Odwiedzał tę miejscowość kilkakrotnie, zatrzymując się na modlitwę w miejscowym kościele.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już w sobotę na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl: chcemy, aby św. Józef opiekował się nami

2021-09-25 20:35

[ TEMATY ]

św. Józef

wikipedia.org

Pragniemy, aby w tym trudnym z różnych względów czasie, św. Józef opiekował się nami. Chcemy go zaprosić do naszego życia osobistego, naszych rodzin, Ojczyzny i Kościoła w Polsce - napisał biskup kaliski Damian Bryl w liście pasterskim skierowanym do diecezjan przed Zawierzeniem Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi, które odbędzie się 7 października.

W liście pasterskim ordynariusz diecezji kaliskiej napisał, że w środku pandemii papież Franciszek ogłosił 8 grudnia 2020 r. Rok Świętego Józefa. - Zmobilizowany tym zaproszeniem Ojca Świętego cały Kościół woła w tym czasie do Świętego Patrona. Wołamy w rodzinach, w parafiach, szczególnie 19. dnia każdego miesiąca, we wspólnotach, ale także w osobistych modlitwach. Szczególnym miejscem przyzywania wstawiennictwa św. Józefa jest nasze kaliskie, narodowe sanktuarium. Mimo trudnego czasu modli się w nim bardzo dużo osób z różnych stron naszej Ojczyzny – akcentuje bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję