Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Pielgrzymowali do Pani Łaskawej

Pragniemy tego wieczoru czcić Matkę Boską Łaskawą, która jest nam tak bliska, przy której dokonało się tak wiele ważnych wydarzeń tutaj, w Lubaczowie. Pamiętamy koronację tego obrazu z 1983 r. przez papieża Jana Pawła II, dzisiaj naszego wielkiego Świętego. Możemy być dumni i zaszczyceni tym, że ten słynny obraz, przed którym król Jan Kazimierz składał pamiętne śluby 1 kwietnia 1656 r. w katedrze lwowskiej, był czczony także w tej świątyni. Dzisiaj przed tym obrazem modlimy się, by wypraszać potrzebne łaski dla nas, dla Kościoła i Ojczyzny. (…) Tu przed laty modlił się już święty Jan Paweł II. Dziękujemy Bogu, że tej dzisiejszej uroczystości przewodniczy metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki – powiedział 7 maja br. biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej Mariusz Leszczyński, na początku Eucharystii ku czci Matki Bożej Łaskawej.

Reklama

Na prośbę ówczesnego ordynariusza diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp. Wacława Depo odpust ten ustanowiła Stolica Apostolska dekretem z 21 kwietnia 2009 r. W to święto pielgrzymują do Pani Łaskawej także samorządowcy województwa podkarpackiego i lubelskiego. – Ten odpust jest także świętem naszych samorządowców, którzy po raz 5. modlą się w tej świątyni. Po przywróceniu w Polsce samorządów w latach 90. ubiegłego wieku, z perspektywy minionych lat możemy powiedzieć, że spełniły one pokładane w nich nadzieje i oczekiwanie społeczne. (…) Życzę, by waszym fundamentem działań była wiara w Boga, wartości ewangeliczne, zasady katolickiej nauki społecznej. Niech naszą dewizą będą słowa papieża Jana Pawła II wypowiedziane w Lubaczowie: „Nie pozwólmy sobie wyrwać tych korzeni, jakie Boża Mądrość zapuściła w naszych dziejach i w naszych duszach. Nie pozwólmy zagubić dziedzictwa, na którym spoczął znak wiecznego zbawienia”– dopowiedział bp Mariusz Leszczyński. Koncelebrowanej Mszy św. z udziałem wielu kapłanów przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. W homilii przypomniał historię obrazu Matki Bożej Łaskawej, która od 40 lat czczona jest w Lubaczowie. – Drogi naszego życia przyprowadziły nas do Matki, która nieustannie zapewnia nas o swojej miłości – mówił Metropolita Lwowski. Przypomniał, co powiedział Ojciec Święty Jan Paweł II w homilii na błoniach lubaczowskich 3 czerwca 1991 r. o polskich zwycięstwach z udziałem Maryi, która jest „chlubą naszego Narodu”. Nawiązał też do samorządowców, którzy „dźwigają na swych ramionach brzemię odpowiedzialności za dziś i jutro swoich małych ojczyzn”. – Wzięci zostaliście z ludu mocnego w wierze, który postawił na tej ziemi krzyż – przypomniał. – Nie wstydźcie się jego, brońcie krzyża. Posłani zostaliście do ludzi i macie ich ubogacić. Z wiary rodzi się wrażliwość na potrzeby innych. Siła państwa i jego rozwój zależy od mądrej i sprawnej pracy samorządów tak, aby dla wszystkich starczyło chleba i żeby nikt nie czuł się zapomniany – powiedział Arcybiskup.

Eucharystię ubogacił liturgiczny utwór muzyczny „Wielka msza na cześć Jana Pawła II”, skomponowany przez Geralda Spitznera z Wiednia, który miał być zaprezentowany w Watykanie na 85. urodziny Ojca Świętego Jana Pawła II. W lubaczowskiej konkatedrze wykonali go: Grażyna Zielińska (sopran), prof. Jan Purzycki (skrzypce) i Wojciech Zdzarski (organy). Pod koniec Mszy św. abp Mieczysław Mokrzycki poświęcił obraz z wizerunkiem św. Jana Pawła II, ofiarowany przez samorządowców. Będzie on umieszczony w ołtarzu św. Jana Pawła II, który powstanie w konkatedrze. Przed wizerunkiem Pani Łaskawej uklękli: marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, wicewojewoda podkarpacki Alicja Wosik, wicestarosta Krzysztof Szpyt, burmistrz Lubaczowa Maria Magoń, wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel, by zawierzyć swoje małe ojczyzny Matce Bożej Łaskawej.

Dalsza część pielgrzymki samorządowców w Lubaczowie odbyła się w podziemiach konkatedry, gdzie otwarto wystawę „Śladami św. Jana Pawła II na Lubaczowskiej Ziemi”, przygotowaną przez Muzeum Kresów. Pielgrzymka przedstawicieli władz samorządowych zakończyła się spotkaniem z abp. Mieczysławem Mokrzyckim, które poświęcono prezentacji książki pt. „Miejsce dla każdego. Opowieść o świętości Jana Pawła II”. Z okazji tegorocznego odpustu została także wydana publikacja „Lubaczów w hołdzie św. Janowi Pawłowi II”, autorstwa bp. Mariusza Leszczyńskiego.

2014-05-22 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tuchów: dziś otwarcie sanktuarium Matki Bożej

[ TEMATY ]

Matka Boża

sanktuarium

Msza

br. Grzegorz Pruś CSsR oraz p. Krzysztof Jasiński

1 lipca o godzinie 18.00, po czterech tygodniach od zamknięcia, sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej zostanie otwarte dla wiernych. Ten dzień jest dla wielu czcicieli Matki Bożej Tuchowskiej szczególna datą – rozpoczynał się wtedy tradycyjnie Wielki Odpust Tuchowski.

W tym roku odpust odbędzie się w innym terminie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Podróż za darmo komunikacją miejską? 22 września we Wrocławiu

2021-09-21 20:19

Wojciech Mścichowski

W związku z corocznymi obchodami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, 22 września 2021 roku, w Dniu bez Samochodu, przez cały dzień bezpłatnie będzie można korzystać z przejazdów komunikacją miejską i międzygminną.

W przeciwieństwie do innych miast, w stolicy Dolnego Śląska darmowa komunikacja skierowana jest do wszystkich podróżnych, nawet tych, którzy na co dzień nie poruszają się samochodem – to oznacza, że aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów, nie trzeba posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję