Reklama

Niedziela Wrocławska

Żyjmy w duchu Świętej Rodziny

W parafii św. Józefa Rzemieślnika we Wrocławiu Sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił ks. prof. Józef Krzywda, misjonarz św. Wincentego a Paulo z Krakowa.

2025-05-04 19:04

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył ks. prof. Józef Krzywda, misjonarz

Eucharystii przewodniczył ks. prof. Józef Krzywda, misjonarz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czasie wspólnej modlitwy wspominano także 400-lecie posługi księży misjonarzy i nawiązywano do Niedzieli Biblijnej.

W homilii ks. prof. Krzywda przybliżył postać św. Józefa, robotnika, cieśli. Nawiązał do adhortacji Redemptoris Custos (Opiekun Jezusa) Jana Pawła II. – W dokumencie Ojciec święty uwydatnił powołanie i rolę, jaką Opatrzność Boża zleciła św. Józefowi. „Bóg zlecił mu straż nad swoimi najcenniejszymi skarbami: nad Jezusem, swym Jednorodzonym Synem, nad Maryją, Matką Bożą, Matką Jezusa” – mówił ksiądz profesor i przypominał za papieżem, że skarby te zostały dane przez Ojca niebieskiego dla całego Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Dla Kościoła, czyli dla nas. A Kościół żyje dzisiaj dzięki tej tajemnicy, która dokonała się w Nazarecie; żyje na wzór domu nazaretańskiego, nad którym opiekę Bóg powierzył św. Józefowi – podkreślał kapłan i zaznaczył: – Należałoby poczynić pewien ukłon w stronę praojców Waszych, którzy postarali się o tytuł dla tego kościoła. Musiał ich bardzo zachwycić św. Józef, skoro chcieli, aby on był ich patronem.

Ks. Krzywda zauważył, że w ten sposób parafia została włączona w rodzinę nazaretańską. Przytoczył słowa pieśni o św. Józefie: „Szczęśliwy, kto sobie patrona, Józefa ma za Opiekuna”

Reklama

– Czyż mogą być bardziej wyraziste słowa, zawierające wielką wiarę i ufność w tego patriarchę, który był zwykłym robotnikiem, cieślą – mówił ksiądz misjonarz. Zauważył, że przez to Bóg podniósł do wyższej rangi zawód zwykłego robotnika.

Nawiązał do czytania z Księgi Rodzaju o stworzeniu świata i człowieka. Podkreślił, że człowiek stworzony na obraz i podobieństwo Boga powinien podjąć pracę.

– Praca ma być dla człowieka takim czynnikiem, który będzie go kształtować, stwarzać, ubogacać jego serce – nauczał kapłan, podkreślając wartość posłuszeństwa. – Posłuszeństw tzw. religijne ma potężną siłę twórczą, która kształtuje społeczeństwo. Nie byłoby wojen, nieporozumień, kłótni, gdyby ludzie byli posłuszni Panu Bogu, gdyby przyjęli Dekalog, żyli na wzór Rodziny Nazaretańskiej – podkreślał ks. Krzywda i życzył: – Przez to, że nasi ojcowie obrali sobie św. Józefa za patrona, my zostaliśmy uszlachetnieni. Staliśmy się członkami Świętej Rodziny, a to zobowiązuje. Żyjmy więc w duchu Świętej Rodziny – tak, żeby nie było w naszych rodzinach konfliktów, lecz żeby panowała zgoda.

Po Mszy św. ministranci rozdawali wiernym słodycze, obrazki ze św. Józefem i cytaty z Pisma Świętego na rozpoczęcie Tygodnia Biblijnego.

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Filip Apostoł

Niedziela Ogólnopolska 39/2006, str. 3

pl.wikipedia.org

Filip Apostoł

Filip Apostoł
Audiencja generalna, 6 września 2006 r.
CZYTAJ DALEJ

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

2025-05-06 15:26

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican News

We wtorek przed południem odbyła się ostatnia, 12. kongregacja generalna kardynałów, poprzedzająca rozpoczynające się jutro konklawe. Zgodnie z przepisami, zaktualizowanymi przez Papieża Franciszka w ubiegłym roku, podczas kongregacji kardynałowie anulowali Pierścień Rybaka oraz ołowianą papieską pieczęć.

W 12. kongregacji generalnej kardynałów, która przed południem odbyła się w Auli Synodalnej na terenie Watykanu, wzięło udział 173 kardynałów, w tym 130 elektorów. Nieobecnych było trzech purpuratów, którzy również wezmą udział w konklawe.
CZYTAJ DALEJ

Bundestag wybrał w drugim podejściu Friedricha Merza na kanclerza

2025-05-06 16:49

[ TEMATY ]

Niemcy

PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

Niemiecki parlament wybrał we wtorek w drugim podejściu chadeka Friedricha Merza na kanclerza. Kandydata trójpartyjnej koalicji CDU, CSU i SPD w tajnym głosowaniu poparło 325 posłów – poinformowała przewodnicząca Bundestagu Julia Kloeckner. Wymagana większość absolutna wynosi 316 głosów.

Przeciwko głosowało 289 parlamentarzystów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję