Reklama

Aspekty

Pod prąd światu

– Pan Jezus tak jak Dwunastu Apostołom, tak również Wam mówi słowa, które idą pod prąd standardom współczesnego świata – powiedział bp Tadeusz Lityński w homilii podczas uroczystości święceń diakonatu. Pięciu nowych diakonów dla naszej diecezji zostało ustanowionych 17 maja w zielonogórskiej konkatedrze

Nowi diakoni to: Łukasz Żołubak z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Otyniu, Jakub Włodarczak z parafii pw. św. Marii Magdaleny w Nowym Miasteczku, Michał Płończak z parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie, Wojciech Nowak z parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Ulimiu oraz Piotr Kamiński z parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze. Jeszcze przez jeden rok będą kontynuować swoją formację w seminarium, przygotowując się do święceń kapłańskich.

Reklama

Bp Lityński powiedział diakonom, żeby zaufali Bogu i nie lękali się Jego programu, chociaż w pierwszej chwili może się wydawać niezrozumiały. – Pan Jezus tak jak Dwunastu Apostołom, tak również wam mówi słowa, które idą pod prąd standardom współczesnego świata – mówił Ksiądz Biskup. – Nie licz, aby Tobie służono, nie oczekuj tego, by się Tobie kłaniano, ale sam usługuj. Zginaj się do pomocy innym, broń się przed mentalnością współczesnego świata. w którym jeden odwraca się od drugiego, jeden staje przeciwko drugiemu – to jest mentalność egoizmu, która powinna być obca diakonowi. Niech kieruje wami postawa Chrystusa, uczcie się tej postawy, trwając w bliskości tabernakulum.

Podczas święceń diakoni otrzymali strój liturgiczny – stułę, którą będą nosić na lewym ramieniu oraz dalmatykę, czyli wierzchnią szatę z rękawami.

– Sakrament święceń został ustanowiony przez Chrystusa, który uczynił Apostołów i ich następców, czyli biskupów, uczestnikami swojej własnej misji. Z kolei biskupi zadania swego urzędu przekazali w różnym stopniu innym członkom Kościoła. Dlatego już od czasów starożytnych urząd kościelny sprawowany jest w trzech odrębnych stopniach przez biskupów, prezbiterów i diakonów – wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik kurii diecezjalnej. – Diakoni znajdują się na najniższym szczeblu hierarchii. W jedności z biskupem i jego prezbiterium wypełniają oni swoją posługę w liturgii, głoszeniu Słowa Bożego i dziełach miłości. Diakoni odczytują Ewangelię podczas Mszy św. i usługują przy ołtarzu. Mają prawo rozdzielać wiernym Komunię św. Mogą głosić kazania, udzielać chrztu, asystować przy zawieraniu małżeństw, przewodniczyć modlitwom i prowadzić pogrzeby. Diakoni, którzy przygotowują się do przyjęcia święceń kapłańskich, zobowiązani są do zachowywania celibatu.

2014-05-22 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gaudeamus

Niedziela przemyska 20/2018, str. I

[ TEMATY ]

diakonat

Archiwum Seminarium

Święcenia prezbiteratu 2018

Święcenia prezbiteratu 2018

Dzisiejsza edycja to eksplozja radości przemyskiego Kościoła, weselącego się nowymi pracownikami w winnicy Pana i tymi, którzy poprzez diakonat wkraczają na ostatni etap swojej formacji. Nasuwa się mi się nieodparcie dedykacja, którą przed wielu laty przeczytałem w Biblii ofiarowanej przez matkę dzieciom w dniu ich ślubu. Chciałbym Wam, drodzy bohaterzy tych dni, ją ofiarować: „Kiedy rozpościera się droga/trzeba nią iść/Kiedy otwarto przed Wami Księgę/trzeba ją czytać/Kiedy mówi do Was Przyjaciel/warto go słuchać”. Małżeńska droga tych młodych nie trwała długo. Andrzej zmarł, mając ledwie 39 lat. Dla Ulki pozostała Księga, i, jak miałem okazję zobaczyć, jest jej ważnym drogowskazem. Zdradzają to sfatygowane kartki tego świętego GPS-u jej drogi.

CZYTAJ DALEJ

W trosce o zbawienie

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 32-33

pierwbozydarlelutko/fotolia.com

Powszechne jest doświadczenie choroby i przemijalności ludzkiego bytu, a co za tym idzie – troski o zdrowie, która podpowiada nam, że nierzadko, w celu ratowania życia człowieka, trzeba usunąć chorą część ludzkiego ciała, czasami cały organ, a nawet dokonać amputacji górnej czy dolnej kończyny. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus nawiązuje do tego ludzkiego doświadczenia w perspektywie troski o życie wieczne, a tym samym przypomina nam prawdę o rzeczach ostatecznych.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl: chcemy, aby św. Józef opiekował się nami

2021-09-25 20:35

[ TEMATY ]

św. Józef

wikipedia.org

Pragniemy, aby w tym trudnym z różnych względów czasie, św. Józef opiekował się nami. Chcemy go zaprosić do naszego życia osobistego, naszych rodzin, Ojczyzny i Kościoła w Polsce - napisał biskup kaliski Damian Bryl w liście pasterskim skierowanym do diecezjan przed Zawierzeniem Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi, które odbędzie się 7 października.

W liście pasterskim ordynariusz diecezji kaliskiej napisał, że w środku pandemii papież Franciszek ogłosił 8 grudnia 2020 r. Rok Świętego Józefa. - Zmobilizowany tym zaproszeniem Ojca Świętego cały Kościół woła w tym czasie do Świętego Patrona. Wołamy w rodzinach, w parafiach, szczególnie 19. dnia każdego miesiąca, we wspólnotach, ale także w osobistych modlitwach. Szczególnym miejscem przyzywania wstawiennictwa św. Józefa jest nasze kaliskie, narodowe sanktuarium. Mimo trudnego czasu modli się w nim bardzo dużo osób z różnych stron naszej Ojczyzny – akcentuje bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję