Reklama

Aspekty

„Człowiek Człowiekowi” 2014

Żyją i pracują pośród nas. Mijamy ich w naszych miastach i miejscowościach. To nasi sąsiedzi, krewni lub przyjaciele. Często wiemy, że poświęcają swój czas dla innych, ale czy uświadamiamy sobie, że oni czynią tym rzeczy wielkie?

Właśnie o takich osobach i instytucjach myślimy w dniu, w którym Biskup Diecezjalny honoruje je statuetką „Człowiek Człowiekowi”.

Kilka słów o samej nagrodzie

Reklama

Statuetka „Człowiek Człowiekowi” jest wyróżnieniem Biskupa Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Jako nagroda statuetka została ustanowiona w 1999 r. na wniosek Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej i Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w Gorzowie. Honorując diecezjan zaangażowanych w pomoc bliźniemu, Kościół diecezjalny w osobie Biskupa chce im podziękować za ich świadectwo i za szerzenie idei dobroczynności. W dotychczasowych piętnastu edycjach nagrody (1999 – 2013) wręczono łącznie 88 statuetek, nagradzając w ten sposób osoby i przedsiębiorstwa z terenu całej diecezji.

Tegoroczna edycja

W tym roku odbyła się już 16. edycja nagrody. Posiedzenie Kapituły Nagrody „Człowiek Człowiekowi” odbyło się 20 marca br. Z terenu całej diecezji wpłynęło łącznie 19 wniosków. Po dokładnej analizie kapituła postanowiła rekomendować do przyznania nagrody 6 osób, z czego 5 osób w kategorii kandydat indywidualny oraz 1 osoba w kategorii darczyńca-firma.

Dla wyróżnionych osób ta nagroda była niespodzianką. – Dla mnie ta nagroda jest wielkim zaskoczeniem. Jestem bardzo szczęśliwa. Ale to także zobowiązuje mnie do dalszej pracy. Kiedy powstawał oddział Caritas w naszej parafii, to nie sądziłam, że to się tak rozwinie i mnie tak mocno wciągnie. Codziennie dziękuję Bogu za łaski, ale i proszę Go o pomoc dla potrzebujących. Razem z mężem prowadzimy firmę i ciężko pracujemy. Ta nagroda jeszcze bardziej nas mobilizuje do dalszej pracy – wyjaśniła Bożena Płotnicka z Różanek.

Reklama

W tym roku statuetki zostały wręczone 14 maja w zielonogórskiej konkatedrze. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Stefan Regmunt. Statuetki zostały wręczone po Mszy św.

– Ta nagroda zobowiązuje i wzywa do czegoś więcej. Ja bardzo lubię swoją pracę. Wykonuję ją z radością, a jeszcze dostałam za to taką szczególną nagrodę. Mam duże wsparcie u męża, dzieci i wnuków. Powtarzam sobie, że jeśli życie nie będzie radosną służbą, to co ono jest warte. Św. Jan XXIII mawiał: „Radość, służba i pogodne oblicze dla bliźniego to są sprawy bardzo ważne”. I to jest dla mnie codzienną inspiracją – dodała Barbara Butkiewicz.

W tym roku bp Stefan Regmunt uhonorował następujące osoby:

Władysław Nowak jest wieloletnim wolontariuszem Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w Gorzowie. Prowadzi skuteczną i wytrwałą pracę z osobami wykluczonymi społecznie, bezdomnymi, cierpiącymi i uzależnionymi. Pełni także obowiązki gospodarza ośrodka kolonijnego w miejscowości Długie k. Strzelec Krajeńskich. Dzięki jego pracy wielu wykluczonych wróciło do godnego życia, do rodziny i małżeństwa. Swoją codzienną i pokorną służbą w Długiem poświęca się bliźnim.

Bożena i Bogusław Płotniccy to małżonkowie, którzy w służbę drugiemu człowiekowi wkładają wiele serca i zaangażowania. Codziennie poświęcają swój czas na działalność na rzecz potrzebujących w Parafialnym Zespole Caritas; wiele sił poświęcają, szukając nowych sposobów przychodzenia z pomocą potrzebującym w Różankach. Angażując się rzecz bliźniego, ofiarowują także swoje prywatne pomieszczenia na potrzeby działalności miejscowego Caritas.

Ryszard Łotarewicz jest członkiem Akcji Katolickiej naszej diecezji, a także wolontariuszem Parafialnego Zespołu Caritas. Jego codzienny czas wypełnia troska o drugiego człowieka. To człowiek oddany innym, a jednocześnie bardzo skromny. Wrażliwy na krzywdę, ucisk i biedę. Sposób jego dobroczynności jest nietuzinkowy, a zarazem bardzo prosty i skuteczny. To wzór ojca i człowieka zanurzonego bez reszty w Bogu i w Jego Kościele.

Barbara Butkiewicz jest wolontariuszką Parafialnego Zespołu Caritas i świetlicy „Ciepły Kącik u Jezusa” w Międzyrzeczu. Zaangażowana w te dzieła od 2000 r. Pomaga najmłodszym w odrabianiu lekcji, organizuje dla nich konkursy, zabawy, dba o kulturę osobistą dzieci oraz o ich rozwój duchowy poprzez modlitwę i udział w nabożeństwach. Pani Barbara jest osobą skromną, bez rozgłosu niesie z uśmiechem dobro i pomoc wszystkim potrzebującym.

Mariola i Piotr Narowscy są założycielami ośrodka diecezjalnego Ruchu „Spotkania Małżeńskie”. Są także jego liderami i animatorami. Organizują katechizację dla narzeczonych, tzw. wieczory dla zakochanych. Koordynują Fundusz Ochrony Matki i Dziecka im. Biskupa Wilhelma Pluty. Wiara i religijność państwa Narowskich oparta jest na osobistym doświadczeniu Boga.

Hipermarket Carrefour w Zielonej Górze, którego dyrektorem jest Piotr Czekaj, jest bardzo otwarty na działalność charytatywną i dobroczynną przez cały rok. Życzliwość i otwartość na wszelkie akcje Caritas naszej diecezji pomagają pracownikom i wolontariuszom Caritas motywować się wzajemnie do dalszego działania.

2014-05-22 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trud nagrodzony

Niedziela toruńska 48/2014, str. 3

[ TEMATY ]

nagroda

Archiwum autora

Ks. prał. Józef Nowakowski przyjmuje gratulacje

Ks. prał. Józef Nowakowski przyjmuje gratulacje

Podczas uroczystej Sesji Rady Miasta Torunia, kończącej VI kadencję toruńskiego samorządu, 13 listopada w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego ks. prał. Józef Nowakowski, proboszcz i troskliwy opiekun zabytkowej, pofranciszkańskiej świątyni Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i i bł. Stefana W. Frelichowskiego, odebrał z rąk Kapituły Honorowych Wyróżnień Miasta Torunia medal „Za zasługi dla Miasta Torunia”, przyznany jednomyślną uchwałą Rady Miasta. Człowiek skromny i pracowity, twórczy, życzliwy i otwarty, jak powiedziano w laudacji „człowiek instytucja”. Troskliwy opiekun ubogich, młodzieży, rodzin i potrzebujących, twórca Diecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego, od 1949 r. harcerz, obecnie harcmistrz i kapelan Hufca ZHP Toruń. W stanie wojennym prowadził Ośrodek Pomocy Internowanym i wydawanie leków, przyjaciel środowiska Armii Krajowej i Sybiraków. Ks. prał. Nowakowski jest kustoszem sanktuarium bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, świadkiem w procesach beatyfikacyjnych ks. Stefana Frelichowskiego i ks. Jerzego Popiełuszki, organizatorem corocznych pielgrzymek do Górska. Spośród licznych funkcji dodać należy, że jest diecezjalnym duszpasterzem ludzi pracy.

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 11:53

[ TEMATY ]

uchodźcy

Franciszek

youtube.com/vaticanmedia

Do poszerzania tego, co określamy jako nasze „my” zachęca Ojciec Święty w swoim orędziu na 107 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jest on obchodzony w niedzielę 26 września 2021 roku.

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGONA 107. ŚWIATOWY DZIEŃ MIGRANTA I UCHODŹCY

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję