Jak podkreślają organizatorzy, Zarząd i Rada Ogólnopolskiego Dzieła Intronizacji Jezusa Chrystusa Króla, wydarzenie wpisuje się w świętowanie szczególnych jubileuszy:
1. W Kościele powszechnym obchodzony jest ten rok jako Jubileusz Zwyczajny Roku 2025 pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei”. Przeżywając ten Jubileusz, czujemy się – jak napisał papież Franciszek w bulli Spes non confundit – „wezwani do bycia namacalnymi znakami nadziei dla wielu braci i sióstr żyjących w trudnych warunkach”. W kontekście współczesnych wyzwań, przed jakimi staje dziś nasza Ojczyzna i Kościół w Polsce, ta nasza nadzieja zakotwiczona jest w Chrystusie Królu i Jego królestwie, gdyż – jak napisał papież Benedykt XVI w encyklice Spe salvi – „nie możemy zbudować królestwa Bożego własnymi siłami – to, co budujemy pozostaje zawsze królestwem ludzkim, ze wszystkimi ograniczeniami właściwymi naturze ludzkiej. Królestwo Boże jest darem i właśnie dlatego jest wielkie i piękne, i stanowi odpowiedź na nadzieję”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
2. 100 lat temu papież Pius XI wydał encyklikę Quas primas, która ma fundamentalne znaczenie dla czcicieli Jezusa Chrystusa Króla w Polsce i na świecie. Przytaczamy niektóre fragmenty tej encykliki:
Reklama
„Gdyby ludzie uznali tak w życiu prywatnym, jak i publicznym królewską władzę Chrystusa, wówczas musiałyby przeniknąć wszystkie warstwy społeczne niewypowiedziane dobrodziejstwa, jak sprawiedliwa wolność, jak ład i uspokojenie, zgoda i pokój (…).
Błądziłby bardzo ten, kto by odmawiał Chrystusowi – Człowiekowi, władzy nad jakimikolwiek sprawami doczesnymi (…). Niech więc rządcy państw nie wzbraniają się sami i wraz ze swoim narodem oddać królestwu Chrystusowemu publicznych oznak czci i posłuszeństwa, jeżeli pragną zachować nienaruszoną swą powagę i przyczynić się do pomnożenia pomyślności swej ojczyzny (…). Jeżeli panujący i prawowici przełożeni będą przekonani, że wykonują władzę nie tyle na mocy prawa własnego, ile z rozkazu i w zastępstwie Boskiego Króla, to niezawodnie używać będą swej władzy w sposób święty i mądry oraz będą mieć na względzie dobro publiczne i godność ludzką poddanych (… ).
O jakiejże szczęśliwości zażywalibyśmy, gdyby tak jednostki, jak rodziny i państwa pozwoliły, aby Chrystus nimi kierował (…).
Reklama
Jeżeli więc dziś rozkazujemy, aby cały świat katolicki czcił Chrystusa jako Króla, tym samym uważamy, że podajemy jedno z najskuteczniejszych lekarstw na nasze czasy, a także i na zarazę, która społeczeństwo ludzkie nawiedziła. A zarazą naszych czasów jest tzw. laicyzm, wraz z jego błędami i niegodziwymi dążeniami (…). Rozpoczęto od zaprzeczenia panowania Chrystusa nad wszystkimi narodami (…). Powoli zrównano religię Chrystusa z innymi religiami fałszywymi i zniżono ją haniebnie do ich rzędu. Następnie poddano ją władzom świeckim i pozostawiono na łaskę i niełaskę panujących i rządów. Dalej poszli ci, którzy sądzili, że należy zastąpić religię Boską jakąś religią naturalną, jakimś naturalnym poruszeniem duszy (…).
Gdy wszyscy wierni powszechnie zrozumieją, że muszą walczyć odważnie i bez ustanku pod sztandarami Chrystusa Króla, będą się starać z gorliwością apostolską, by przyprowadzić do Boga niewierzących i buntowników, i będą się starać, by prawa Boga były nienaruszone (…)
Doprawdy, im bardziej pomija się w haniebnym milczeniu najsłodsze Imię naszego Zbawiciela, czy to w zgromadzeniach międzynarodowych, czy w parlamentach tym głośniej trzeba je wielbić i rozgłaszać wszędzie prawa Królewskiej godności i władzy Chrystusa (…)
Nadszedł wreszcie upragniony przez wszystkich dzień, w którym możemy ogłosić, iż należy uczcić Chrystusa jako Króla całej ludzkości, własnym i szczególnym świętem.
Przeto na mocy Naszej władzy Apostolskiej, ustanawiamy święto Pana Naszego Jezusa Chrystusa Króla(…). Uroczystość ta obchodzona corocznie po całym świecie przypomni narodom, że do oddawania publicznej czci Chrystusowi i do słuchania Go są zobowiązani ludzie prywatni, jak i władze i rządzący (…).Tak jednostki, jaki i władze oraz rządzący mają obowiązek czcić publicznie Chrystusa i Jego słuchać ...”.
Reklama
3.W roku 2025 przypada również tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego w Gnieźnie, która zapoczątkowała istnienie królestwa polskiego. Tak więc król Bolesław Chrobry jest pierwszym królem Polski jako państwa chrześcijańskiego, zbudowanego na cywilizacji łacińskiej, zdominowanego przez wieki przez katolików.
Z tych racji Ogólnopolskie Dzieło Intronizacji Jezusa Chrystusa Króla, w ramach przygotowań do obchodów dziesięciolecia proklamacji Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana, jaka miała miejsce w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach 19 listopada 2016 roku, organizuje wielki Narodowy Orszak Chrystusa Króla pod hasłem „Chrystus Król – nasza Nadzieja”. Orszak, który w niedzielę 8 czerwca 2025 r. przejdzie z krakowskich Łagiewnik na królewski Wawel, ma być publicznym wyznaniem wiary i ufności pokładanych w Chrystusie Królu.
Proklamacja Jubileuszowego Aktu jest wydarzeniem historycznym, które uznajemy za najważniejsze w całym procesie Intronizacji Jezusa Chrystusa Króla, i Pana naszego Narodu i Państwa Polskiego. Jest ono porównywalne z Chrztem Polski, który trzeba uznać za pierwszą Intronizację Jezusa Chrystusa Króla w naszym Narodzie i Państwie Polskim.
W Jubileuszowym Akcie jako Naród Polski i Kościół przyrzekliśmy Chrystusowi Królowi bronić Jego świętej czci i publicznie głosić Jego królewską chwałę, budować Jego królestwo w życiu społecznym i strzec go z oddaniem.
W wielkim Narodowym Orszaku podążać będziemy jako „pielgrzymi nadziei” za Chrystusem Królem, który jest źródłem ocalenia. Świadomi naszej chrześcijańskiej tożsamości, chcemy jako Naród publicznie zawierzyć Jemu trudne polskie dziś i niepewne jutro.
Reklama
Nieprzypadkowo Narodowy Orszak Chrystusa Króla odbędzie się w liturgiczne wspomnienie św. Jadwigi Wawelskiej – jedynej polskiej świętej władczyni, która z pełnym poświęceniem służyła Ojczyźnie, umacniając na naszej ziemi królestwo Boże i polską państwowość.
Wydarzenie to wpisuje się ponadto w dziewięcioletni program przygotowania do dwutysiąclecia Odkupienia, zainicjowany przez Konferencję Episkopatu Polski, które przypadać będzie w 2033 roku.
Narodowy Orszak Chrystusa Króla rozpocznie się Eucharystią o godzinie 12:00 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, a zakończy się około godziny 16:00 w archikatedrze na Wawelu uroczystym ponowieniem Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana przed wystawionym Najświętszym Sakramentem.
Przewidziane są także wydarzenia poprzedzające i towarzyszące Orszakowi, w tym nowenna do Chrystusa Króla w ramach adoracji Najświętszego Sakramentu na Wawelu oraz peregrynacja wizerunku Chrystusa Króla w rodzinach.
Zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli, którym leży na sercu dobro Ojczyzny i Kościoła w Polsce, do wielkodusznego i publicznego oddania czci Jezusowi naszej Nadziei, poprzez udział w wielkim Narodowym Orszaku Chrystusa Króla.
W Kościele, Narodzie i Państwie Polskim – Króluj nam, Chryste!
W imieniu Zarządu i Rady Ogólnopolskiego Dzieła Intronizacji Jezusa Chrystusa Króla
Przewodniczący Zarządu
Prof. dr hab. inż. Andrzej Flaga
Delegat KEP ds. Ruchów Intronizacyjnych
Bp dr Stanisław Jamrozek
KOMITET HONOROWY NARODOWEGO ORSZAKU CHRYSTUSA KRÓLA
Adam Bujak fotografik, Kraków
Aneta Ciężarek Społeczny Komitet Krzewienia Kultu MB Łaskawej
Reklama
Dr inż. Leszek Dulba opozycjonista antykomunistyczny lat 80-tych
Marcin Dybowski Krucjata Różańcowa za Ojczyznę
Prof. dr hab. inż. Kazimierz Flaga rektor dwóch kadencji Politechniki Krakowskiej
Ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz filozof, teolog, KUL
Ewa Kowanek Wspólnota Barka opiekunów i osób niepełnosprawnych przy Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie
Prof. dr hab. Tadeusz Kulik Prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej
Krystian Kratiuk redaktor naczelny PCh24
Józef Kurecki Stronnictwo „Polska Racja Stanu”
Maria Kurowska poseł na Sejm RP
Jerzy Kwaśniewski adwokat, prezes Zarządu Fundacji Ordo Iuris
Ireneusz Lisak publicysta
Paweł Lisicki pisarz, red. Naczelny „Do Rzeczy”
Jan Łopuszański prawnik, publicysta
Jarosław Mańka reżyser
Andrzej Mardyła Wydawnictwo AA
Ks. proboszcz Mariusz Matuszak kustosz Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa Chrystusa Króla, Chojna
Ks. kan. Eugeniusz Miłoś duszpasterz środowisk patriotycznych i intronizacyjnych
Paweł Nowacki reżyser, producent
Barbara Nowak Sejmik Samorządowy woj. Małopolskiego
Ks. dr Władysław Pietrzyk duszpasterz Intytutu Tradycji
Rzeczypospolitej i Samorządu Terytorialnego
Macierz Polonii, kapelan Ruchu Obrony
Rzeczpospolitej „Samorządna Polska”
Jan Pospieszalski dziennikarz
Prof. dr hab. Danuta Quirini-Popławska historyk, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Ignatianum
Reklama
Gniewomir Rokosz-Kuczyński Wielki Kanclerz Zjednoczenia Bractwa Kurkowego Rzeczypospolitej
Dr Barbara Stanisławczyk pisarka
Dariusz Walusiak reżyser
Dr Joanna Wieliczka-Szarek pisarka
Artur Wolski Zjednoczeni 2022
Prof. dr hab. Jan Żaryn historyk
Dr Małgorzata Żaryn Narodowy Marsz Papieski Warszawa