Reklama

Polska

W Imię Syna...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ponad 70 tys. młodych z całej Polski i innych krajów uczestniczyło w XVIII Spotkaniu Młodzieży na Polach Lednickich. W tegorocznym czuwaniu młodym towarzyszyły Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikona „Salus Populi Romani”, które od kwietnia 2014 r. peregrynują po Polsce. W sobotę 7 czerwca pierwsi pielgrzymi docierali na Lednicę już od wczesnych godzin rannych. Koło południa Pola Lednickie zamieniły się w ogromny konfesjonał, na którym wśród trawy i kurzu spowiadali się młodzi.

Konfesjonał polskiej młodzieży

Nabożeństwo pokutne poprowadził abp Konrad Krajewski – jałmużnik papieski. W swoim rozważaniu mówił o Bożym miłosierdziu, które „wydobywa z każdego człowieka pokłady dobra, niezależnie od tego, jak wiele nawarstwień zła je przykrywa”. – Bóg jest hojny w miłosierdzie, wystarczy chcieć go ujrzeć jak Zacheusz. Miłosierdzie nie wymaga wzajemności, ale przebacza. (…) Jezus pragnie wychodzić z kościoła na ulice, do każdego człowieka, bo miłość po błocie chodzi – mówił papieski jałmużnik. Każdy, kto skorzystał z sakramentu pokuty, został przez kapłana namaszczony olejem radości, podarowanym przez papieża Franciszka. Młodzi spowiadali się aż do wieczora, a w każdej chwili mogli skorzystać także z kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu oraz centrum powołaniowego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niesłabnący entuzjazm wiary

Tegoroczne spotkanie stanowiło jeden z elementów przygotowania młodych do zbliżającego się jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. Było także okazją do dziękczynienia za życie, pontyfikat i kanonizację Ojca Świętego Jana Pawła II, który od początku był wielkim orędownikiem Lednicy. – Młodzi przyjeżdżają tu, bo są traktowani poważnie. Trzeba ich kochać takimi, jakimi są, nie podlizywać się im. Tego nauczył mnie św. Jan Paweł II. Stawiał młodym wymagania w imię tej miłości, którą deklarował. W tym roku Lednica osiągnęła pełnoletność, uzyskała samodzielność i dojrzałość. Stała się trwałym elementem polskiego duszpasterstwa i wychowała setki tysięcy młodych ludzi. Ale idziemy dalej i z niesłabnącym entuzjazmem nadal wybieramy Chrystusa i odkrywamy kolejne aspekty Jego miłości – mówi o. Jan Góra OP, inicjator Lednicy.

Reklama

Oficjalne rozpoczęcie spotkania poprzedziła Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz Procesja Orłów. W trakcie tzw. Osiemnastki Lednicy nad polami przeleciał samolot ze skoczkiem spadochronowym, który wylądował, trzymając w rękach Biblię – dostarczył ją pod samą Bramę Rybę. Abp Krajewski pobłogosławił księgą Biblii wszystkich pielgrzymów. Przy śpiewie „Bogurodzicy” i dźwiękach dzwonu jubileuszowego wniesiono symbole: Krzyż Światowych Dni Młodzieży, ikonę „Salus Populi Romani” oraz relikwie św. Wojciecha. Podczas pierwszej części spotkania, zatytułowanej „Chrystus jest Synem”, młodzi wysłuchali bp. Edwarda Dajczaka, który wyjaśniał, co o Jezusie mówi Wyznanie Wiary. Następnie listonosze oraz siostry zakonne i harcerze rozdawali uczestnikom spotkania listy, które młodzi napisali wcześniej i przywieźli ze sobą.

Kocham Lednicę!

Eucharystii w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego przewodniczył nowy prymas Polski – abp Wojciech Polak, który przyjechał na Lednicę z katedry gnieźnieńskiej tuż po swoim ingresie. W homilii bp Grzegorz Ryś nawiązał do postaci syna marnotrawnego. – Wezwanie do synostwa to nie jest moralizowanie: zachowujcie się jak dzieci, bądźcie dziećmi dla Boga, ojczyzny, rodziców, bądźcie porządni. Nic takiego. Mówimy wam: dziś jest wieczór otwarcia się na Ducha. Im więcej w nas Ducha świętości tym więcej nas – mówił bp Ryś.

Prymas Polski pobłogosławił i nałożył krzyże misyjne 10 wolontariuszkom Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego, które niebawem udadzą się na rok na misje. Przy okazji złożył życzenia o. Janowi Górze z racji 40. rocznicy święceń kapłańskich. Zaapelował także do młodych, by dawali świadectwo wiary i zapewnił ich, że od początku swojego posługiwania biskupiego „kocha Lednicę”. Podczas „Godziny św. Jana Pawła II” młodzi wysłuchali pierwszego przesłania Papieża Polaka, jakie w 1997 r. skierował do młodych na Lednicy. Podczas nabożeństwa „Ja jestem synem” prowincjał Dominikanów o. Paweł Kozacki przekazał młodzieży ogień wiary i tradycji, przywieziony łodzią z Ostrowa Lednickiego. Całe pola rozbłysły światłem świec trzymanych w rękach młodych. Ostatnim elementem była adoracja Najświętszego Sakramentu, niesionego przez Prymasa Polski w trzymetrowej monstrancji, przy akompaniamencie lutni. Tradycyjnie spotkanie zakończyło się momentem przejścia przez Bramę Rybę, podczas którego o. Jan Góra pozdrawiał uczestników spotkania.

Reklama

Lednickie symbole

Każdy młody, wyjeżdżając z Lednicy, zabiera ze sobą nie tylko przeżycia duchowe, ale także symbole spotkania. W tym roku młodzież otrzymała pierścienie z napisem: „W Tobie mam upodobanie”, stanowiące znak synostwa Bożego oraz banknot wdzięczności o nominale 2000 talentów, który po powrocie do domów mają wręczyć rodzicom i opiekunom, w podziękowaniu za życie, wiarę i wychowanie. Każdy uczestnik dostał także Lednicki Dowód Osobisty, na odwrocie którego znajduje się Akt Wyboru Chrystusa. Organizatorzy policzyli, że przez minione 18 lat Lednicy stworzono ponad 60 symboli.

Papież Franciszek do młodych

Podobnie jak św. Jan Paweł II czy Benedykt XVI także i papież Franciszek skierował swoje drugie przesłanie do młodzieży czuwającej na Lednicy. (Tekst przesłania drukujemy obok w całości). Papież przesłał osobiste błogosławieństwo za pośrednictwem swojego jałmużnika abp. Konrada Krajewskiego. – Ojciec Święty Franciszek ściska was i przytula każdego z osobna. Jesteście wyspowiadani i piękni, jesteście jak wiosna w naszym kraju. Jeśli te kilkadziesiąt tysięcy ludzi rozleje się po całej Polsce ze swoim pięknem, to Polska będzie piękna – mówił abp Krajewski.

W imię Ducha Świętego

Kolejne spotkanie młodych na Lednicy odbędzie się 6 czerwca 2015 r. pod hasłem „W imię Ducha Świętego”. – Rozłożyliśmy tematy spotkań na: „W imię Ojca”, „i Syna”, „i Ducha Świętego”, po to, by w 2016 r. wykrzyczeć: „Amen”. Synostwo Boże to symbol naszego człowieczeństwa, ważny aspekt naszej osobowości – jesteśmy dziećmi naszych rodziców, a przede wszystkim dziećmi Boga – wyjaśnia temat o. Jan Góra. Ale Lednica żyje cały rok. Więcej informacji na stronie: www.lednica2000.pl.

2014-06-10 14:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jakie cuda czyni ksiądz Popiełuszko

Nie ma tygodnia, żeby ktoś nie doznał łaski za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego. I tak jest nieprzerwanie od 30 lat

Mężczyzna w sile wieku w jednym z warszawskich szpitali przechodził właśnie operację kręgosłupa. Ale pojawiły się komplikacje. Zakończyło się implantacją metalowego rusztowania stabilizującego kręgosłup.
- Wkrótce potem doznałem rozległego zawału serca - wspomina.
Słabł z minuty na minutę, balansując na krawędzi utraty przytomności. Nabierał przekonania, że umiera. Nagle jeden z lekarzy zawołał: „Puściło naczynie…”.
- Na twarzach pozostałych lekarzy zobaczyłem niepokój i wielkie napięcie. To traciłem, to odzyskiwałem świadomość, docierał do mnie dramatyzm sytuacji. Widząc, że jest to krytyczny moment, resztką sił zawołałem: „Księże Jerzy, pomóż…”.
Zabiegi na sercu chorego mężczyzny trwały nadal, a on, jak opowiada, czuł, że ktoś trzyma go mocno za rękę. - Czułem szczególne ciepło. Przeszyły mnie dreszcze, zrozumiałem, że był przy mnie ks. Jerzy.
I wtedy powoli wszystko zaczęło wracać do normy. - Poczułem przypływ sił, po chwili wszystko ucichło i po jakimś czasie usłyszałem głos lekarza: „Wszystko będzie dobrze”. Byłem pewien, że nic złego mnie nie spotka. Chociaż z medycznego punktu widzenia zagrożenie życia wciąż istniało, zawał okazał się nietypowy, wyjątkowo rozległy. Lekarze powiedzieli później choremu, że moment, w którym głośno zawołał ks. Jerzego, był decydujący. To on przyczynił się do uzdrowienia.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego

2024-03-28 07:18

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego. Liturgia tego dnia odwołuje się do wydarzeń w Wieczerniku, kiedy Jezus ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

Liturgista, ks. prof. Piotr Kulbacki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego powiedział PAP, że część pierwsza Triduum - misterium Chrystusa ukrzyżowanego - rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej (Wielki Czwartek) i trwa do Liturgii na cześć Męki Pańskiej (Wielki Piątek). Po tej liturgii rozpoczyna się dzień drugi - obchód misterium Chrystusa pogrzebanego, trwający przez całą Wielką Sobotę. Nocna Wigilia Paschalna rozpoczyna trzeci dzień - misterium Chrystusa zmartwychwstałego – obchód trwający do nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego: szatan połknął haczyk

2024-03-28 23:26

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Materiał prasowy

Jak wygląda walka dobra ze złem na zupełnie innym, nieuchwytnym poziomie? Jak to możliwe, że szatan, będący ucieleśnieniem zła, może zostać oszukany i pokonany przez dobro?

Zagłębimy się w niezwykłą historię i symbolikę Hortus deliciarum (grodu rozkoszy) Herrady z Landsbergu (ok. 1180). Ten odcinek to nie tylko opowieść o starciu duchowych sił, ale także głębokie przemyślenia na temat tego, jak każdy z nas może stawić czoła pokusom i trudnościom, wykorzystując mądrość przekazywaną przez wieki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję