Reklama

Niedziela Przemyska

Konferencja w Drohiczynie

W Podlaskim Centrum Dialogu w Drohiczynie 7 czerwca odbyła się pierwsza konferencja, zorganizowana przez Stowarzyszenie Podlaskie Dziedzictwo Kultury, zatytułowana: „Mój Kościół – Mój Papież – Moja Ojczyzna”

Przybyli na nią członkowie stowarzyszenia, do którego należą dyrektorzy placówek kulturalnych, twórcy kultury z regionu oraz sympatycy i goście. Obecny był też inspirator i duchowy opiekun tej inicjatywy bp Antoni Dydycz, któremu podziękowano za pomoc w organizacji i zatwierdzeniu stowarzyszenia, a także były minister sprawiedliwości Stanisław Iwanicki.

Cel stowarzyszenia

Prezes stowarzyszenia Alicja Simanowicz oraz Maria Koc, prezentując stowarzyszenie, powiedziały, że jego celem jest działanie na rzecz kształtowania i wzmacniania tożsamości historyczno-kulturowej Podlasia, w jej zróżnicowanym, wielokulturowym kształcie oraz integracja środowisk kultury w diecezji drohiczyńskiej i w regionie historycznego Podlasia. Funkcjonuje ono w oparciu o naukę i doktrynę społeczną Kościoła katolickiego i ma kreować oraz wspierać inicjatywy kulturalne i artystyczne, nawiązując do tradycji. Ma też działać na rzecz zakorzenienia kulturowo-społecznego mieszkańców Podlasia, promować dorobek różnych kultur na historycznym Podlasiu w duchu szacunku odmiennych światopoglądów, pochodzenia i religii oraz integrować środowiska twórcze zarówno diecezji, jak i regionu oraz dokumentować ich dorobek kulturalny i aktywności społecznej.

Prelegenci o dziedzictwie kultury

Zebrani wysłuchali najpierw wystąpienia prof. Waldemara Smaszcza, w którym ukazał związki ojczyzny i Kościoła, przenikające się w twórczości św. Jana Pawła II. Przypomniał on też wielką rolę najpierw Soboru Trydenckiego, a następnie Soboru Watykańskiego II w kształtowaniu kultury chrześcijańskiej.

Ks. Stanisław Ulaczyk podzielił się refleksjami z pobytu na Ukrainie, gdzie udał się na grób ziomka ks. Jana Chomickiego, wielkiego duszpasterza z okresu komunizmu. Mówiąc o spostrzeżeniach tamtejszej rzeczywistości, podkreślił widoczną wyniosłość cerkiewnych budowli, kontrastującą z szarością domów zwykłych ludzi, wśród których ma swoje miejsce i wiele do zrobienia Kościół katolicki, wpisujący się w budowę tożsamości, podzielonej kulturowo Ukrainy.

Reklama

Prof. Włodzimierz Blajerski przybliżył natomiast skalę prześladowań Kościoła katolickiego i formy represji, jakie miały miejsce w Polsce po II wojnie światowej. Podkreślił, że represje zawsze dotykają Kościół, gdy podejmuje on walkę o niezależność, będącą gwarantem wypełnienia jego misji.

Swoją najnowszą publikację zaprezentował również dziennikarz i literat Sebastian Karczewski. Jest nią wywiad z abp. Stanisławem Wielgusem, zatytułowany: „Przestańcie się lękać”. Jak powiedział autor jest to spisana refleksja odnosząca się do wiary i życia, którą podzielił się Ksiądz Arcybiskup po trudnym okresie, jaki przeżył. Podchodzi on zaś tak do niego, jak też do obecnej rzeczywistości w świetle wiary, z optymizmem, umiłowaniem Kościoła i troską o niego.

Minister Stanisław Iwanicki poruszył zaś problem świadomości dochodzenia swoich praw przed sądami, czyniąc to w świetle żądań Komisji Majątkowej Cerkwi Prawosławnej, która wystąpiła z roszczeniami finansowymi za ziemie, także w Drohiczynie, mającymi swoje umocowanie w nadaniach carskich po powstaniu styczniowym.

Spotkanie podsumował bp Antoni Dydycz, wyrażając radość z zainteresowania się problematyką dziedzictwa kultury i historii, która wiele wnosi we własny rozwój osobowy i możliwość ubogacenia innych.

Podziękowania

Organizatorzy podziękowali Księdzu Biskupowi za jego nieugiętą postawę w obronie prawdy i ludzi takich jak o. Hejmo czy abp Wielgus. Prezes stowarzyszenia zaprosiła na Podlaski Dzień Kultury Chrześcijańskiej, który odbędzie się 22 czerwca w Drohiczynie, na kolejną konferencję po wakacjach oraz do zapisywania się w struktury stowarzyszenia.

Spotkanie ubogaciła wystawa prac: „Dzieci i Młodzież Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II” oraz występ kapeli ludowej.

2014-06-17 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Dydycz w Sejmie: polityka musi opierać się na fundamencie moralności

[ TEMATY ]

bp Antoni Dydycz

BOŻENA SZTAJNER

Kazania ks. Piotra Skargi są dziś bardzo aktualne. Według jego wskazań polityka powinna opierać się na fundamencie moralności i wiary. Czyż i dziś nie mamy do czynienia z wymienianymi przez ks. Skargę chorobami Rzeczpospolitej? - pytał biskup drohiczyński Antoni Dydycz na konferencji poświęconej przetłumaczeniu z języka staropolskiego na współczesny "Kazań sejmowych" autorstwa legendarnego kaznodziei ks. Piotra Skargi, która odbyła się dziś w gmachu Sejmu RP.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas: życie biskupa polega na słuchaniu

2023-02-08 11:28

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Bp Adrian Galbas

Bp Adrian Galbas

Życie biskupa polega na słuchaniu – mówi arcybiskup koadiutor katowicki Adrian Galbas, uczestniczący w europejskim zgromadzeniu synodalnym w Pradze. W rozmowie z KAI zwraca uwagę, że na tym spotkaniu wybrzmiewa wiele napięć, co znaczy, że nie jest ono teatralne.

KAI: Jak Ksiądz Arcybiskup ocenia dotychczasowy przebieg europejskiego zgromadzenia synodalnego w Pradze?

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie synodalne w Pradze: apel o przejrzystość języka i terminologii synodalnej

2023-02-08 17:38

Grzegorz Gałązka

Apele o przejrzystość języka i terminologii synodalnej wybrzmiały na zakończenie pracy w grupach roboczych europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Wielokrotnie wskazywano, że synodalność powinna być wdrożona w procesach decyzyjnych na wszystkich szczeblach życia Kościoła.

Dzisiejsze rozmowy dotyczyły trzeciego pytania zadanego w watykańskim dokumencie na etap kontynentalny, a dotyczącego tematów, jakimi powinni się zająć zgromadzenie Synodu Biskupów w październiku br. w Watykanie. Wysłuchano także relacji z prac grup roboczych z udziałem 390 delegatów, którzy brali udział w zgromadzeniu online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję