Reklama

Wiara

Rozważania do Ewangelii

Jego słowa, czy są we mnie obecne?

Rozważanie do Ewangelii J 15, 1-8

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważanie

ks. Mariusz Słupczyński

lipiec

Grażyna Kołek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czytania liturgiczne na 23 lipca 2025;

Ewangelia

Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest winogrodnikiem. Każdą gałązkę we Mnie, która nie przynosi owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby wydawała obfitszy owoc. Już wy jesteście czyści z powodu słowa, które Wam mówiłem. Trwajcie we Mnie, a Ja w Was. Jak gałązka nie może przynosić owocu sama z siebie, jeśli nie trwać w krzewie, tak i Wy, jeśli we Mnie nie będziecie trwać. Ja jestem krzewem winnym, Wy – gałązkami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, bo beze Mnie nie możecie nic uczynić. Kto nie trwa we Mnie, zostaje wyrzucony jak gałązka i usycha; takie gałązki zbierają, wrzucają w ogień i płoną. Jeśli trwacie we Mnie, a moje słowa trwają w Was, proście, o cokolwiek chcecie, a stanie się Wam. Po tym zostaje uwielbiony mój Ojciec, że przynosicie obfity owoc i stajecie się moimi uczniami.

Rozważanie

Jego słowa, czy są we mnie obecne; czy trwają, a tzn. czy żyją swoją mocą we mnie? Pytanie ważne, bo określa jak bardzo Bóg jest obecny we mnie a ja jestem zanurzony w nim. Winna ratorośl, gałązka winogrona odcięta od krzewu gałęzi sama w sobie usycha, zaś owoc na niej gnije. Skąd czerpać soki dla ducha, czym go karmić, gdy sam albo inni odcinają mnie od Jezusa. Jest to prawda: bez Niego nic nie mogę uczynić. Więc proszę Cię, o to cokolwiek jak powiedziałeś, bym jeszcze bardziej był wszczepiony w Ciebie, w Twojego ducha.

Owoc słowa

Chcę być, powtórzę dziś kilka razy – Twoim uczniem Panie!

Podziel się cytatem

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2025-05-23 12:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świat czeka na życiodajną miłość

[ TEMATY ]

rozważanie

Adobe Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Ofiara wieczna i doskonała dokonała się na krzyżu, choć przecież całe życie Jezusa do niej prowadziło i w jakiś sposób nią było. Bóg uniżył samego siebie, stając się we wszystkim podobnym do swojego stworzenia (Flp 2, 8), wydał siebie w jego ręce, aż do umęczenia i zabicia, i dalej daje siebie – w sakramentach. Nasze życie także zawiera mniej lub więcej momentów ofiary. Każde cierpienie może odtąd stać się miejscem spotkania z Jezusem. Każda kropla mojej „krwi” może być zjednoczona z Jego Krwią i w ten sposób stać się cenną w oczach i dłoniach naszego Pana. „Mamy więc pewność, bracia, że wejdziemy do miejsca świętego dzięki krwi Jezusa” (Hbr 10, 19n). Czerpmy z tego skarbca całymi garściami, wszystko, co nas spotyka, zanurzajmy w niej, aby ani jedna kropla nie została zmarnowana. Świat czeka na życiodajną miłość.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: Leon XIV ustanawia dwa nowe święta państwowe

2025-06-23 15:58

[ TEMATY ]

Watykan

Papież Leon XIV

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Nowy papież, nowe święto państwowe: Watykan dostosował swój kalendarz. Jak zwykle, zarówno dzień wyboru, jak i imieniny papieża staną się świętami państwowymi Watykanu. Portal „Vatican News” poinformował dzisiaj o odpowiednich zmianach. W związku z tym od przyszłego roku pracownicy będą mieli wolne 8 maja. Tego dnia z komina Kaplicy Sykstyńskiej uniósł się biały dym, a Leon XIV został wybrany 267. papieżem w historii Kościoła.

Leon, którego świeckie imię brzmi: Robert Francis Prevost, obchodzi swoje imieniny 17 września. Roberta Bellarmina (1542-1621), jezuity, kardynała i papieskiego doradcy. W przyszłości dzień ten będzie również dniem wolnym od pracy w Watykanie.
CZYTAJ DALEJ

Łódź: nowi ceremoniarze

2025-06-29 13:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Archidiecezja Łódzka zyskała 55 nowych ceremoniarzy, którzy otrzymali błogosławieństwo w katedrze.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję