Reklama

Głos z Torunia

Odpoczynek i formacja

Na progu wakacji, w połowie roku formacyjnego, w dniach 20-21 czerwca ok. 80 członków Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Toruńskiej z Torunia, Gronowa, Cierpic i Grębocina uczestniczyło w 19. Pielgrzymce Akcji Katolickiej na Jasną Górę. W czasie wakacji ciekawe propozycje przygotowały m.in.: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Domowy Kościół, Caritas, liturgiczna służba ołtarza, wspólnoty działające przy parafiach, a także różne instytucje

Letnie miesiące to bardzo wyczekiwany czas wakacji i urlopów. Po roku pracy i nauki tęsknimy, aby odpocząć, nabrać dystansu do siebie, ludzi i wydarzeń oraz spostrzec piękno przyrody i drugiego człowieka. Pomagają nam w tym biura podróży, które kuszą nas widokami egzotycznych miejsc i zapraszają na atrakcyjne wycieczki. Świat jest jakby na wyciągnięcie ręki. Wystarczy tylko wybrać coś dla siebie, nie martwiąc się o pieniądze, i odpoczywać. Obok tych ofert są inne, adresowane do tych, dla których liczą się nie tylko opalenizna i miłe wspomnienia, lecz także dusza, troska o wnętrze. Wypoczynek połączony z duchowym wzrastaniem zapewniają m.in. rekolekcje czy tzw. wakacje z Bogiem, np. w formie kolonii, półkolonii, obozów i oaz. Niektóre wakacyjne wyjazdy są możliwe dzięki zaangażowaniu wielu osób, które zbierają fundusze, aby dzieci z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej mogły spędzić czas w atrakcyjnych miejscowościach. Udział w inicjatywach wakacyjnych, także tych w miejscu zamieszkania, organizowanych przez ruchy czy stowarzyszenia, stanowi dobrą okazję, by poznać nowe miejsca i interesujących ludzi, spędzić aktywnie wolny czas, a także odkryć Boga w pięknie świata.

Manifestacja obecności AK

Członkowie Diecezjalnego Instytutu Akcji Diecezji Toruńskiej dziękowali Bogu za kanonizację dwóch papieży – Jana Pawła II, dzięki któremu odrodziła się Akcja Katolicka, i Jana XXIII, uczestnicząc w 19. Pielgrzymce Akcji Katolickiej na Jasną Górę. W tym szczególnym miejscu pokłonili się Matce Bożej i dziękowali za opiekę oraz prosili o dalsze błogosławieństwo. Centralnym punktem była koncelebrowana Msza św. na Szczycie Jasnogórskim, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Marek Solarczyk, krajowy asystent Akcji Katolickiej. Poprzedziły ją spotkanie w archikatedrze pw. Świętej Rodziny z udziałem m.in. abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, oraz przemarsz na Jasną Górę. Zgromadzonych na świętej górze bp Solarczyk zachęcał, aby nieśli nadzieję, wiarę i ufność w moc Boga. On bowiem zwycięża zarówno w życiu człowieka, jak i społeczeństw. Stąd zwrócił uwagę na znaczenie świadectwa wiary w codziennym życiu: – Bądźmy tymi, którzy powiedzą: Chodź ze mną, ja będę ci towarzyszył, ja poprowadzę, ja będę to dzieło realizował. Na dalszą pracę w konkretnych wspólnotach, pełnioną z wiarą, pokorą i odpowiedzialnością, życzył zebranym: – Niech Bóg dotyka swą mocą tych, do których dotrze Akcja Katolicka.

Reklama

Coroczna ogólnopolska pielgrzymka na Jasną Górę przypada w połowie roku, wtedy trwa intensywna praca tej organizacji. W tym duchu Lidia Gliwa, prezes DIAK diecezji toruńskiej, podkreśla: – Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę jest spotkaniem ludzi wiary demonstrujących swoją jedność we wspólnocie katolików świeckich zaangażowanych w pracę formacyjną i apostolską w ścisłej współpracy z hierarchią Kościoła. Przemarsz ulicami miasta z modlitwą jest manifestacją obecności Akcji Katolickiej w społeczności polskiej. Dlatego pani prezes zauważa, że spojrzenie w oczy Matki podnosi na duchu oraz wzmacnia siły, aby z nową energią przystąpić do pracy w swoich parafiach.

Wśród wielu inicjatyw prężnie działającej wspólnoty na uwagę zasługują: dni skupienia w Toruniu, Grudziądzu i Brodnicy, Wieczory Dialogu Społecznego, działalność Katolickiego Klubu Dyskusyjnego, dni formacyjne, obchody Dnia Papieskiego, świętowanie uroczystości Chrystusa Króla oraz międzydiecezjalna konferencja, która odbyła się w Centrum Dialogu im. św. Jana Pawła II w Toruniu pod hasłem: „Świętość powołaniem chrześcijańskim”. Spotkanie stanowiło podsumowanie dotychczasowej pracy formacyjnej ze szczególnym uwzględnieniem form współpracy z ościennymi diecezjami. Teraz AK przygotowuje nowennę propagującą nauczanie św. Jana Pawła II oraz dni formacyjne, które odbędą się 19, 20 i 21 września w Zamku Bierzgłowskim pod hasłem: „Przez wiarę i chrzest do świadectwa”.

Jak nie nudzić się w wakacje?

Ci, którzy nie lubią nudzić się w wakacje, mogą skorzystać z oferty różnorakich wspólnot łączącej wypoczynek z modlitwą i formacją. Niezrzeszeni, po zapoznaniu się z charyzmatem danej grupy, po wakacjach mają możliwość dołączenia się do niej, aby razem z rówieśnikami zrobić coś dobrego dla siebie, drugiego człowieka, a przede wszystkich cieszyć się obecnością innych. Może stanie się to w teraz trwające wakacje?

Wszystkim odpoczywającym – dzieciom, młodzieży i opiekunom oraz dorosłym życzymy, by pogoda nie przeszkodziła w realizacji wakacyjnych wędrówek, aby na szlakach spotkali Boga w ludziach i przyrodzie

2014-07-02 16:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł II i przesłanie z Fatimy

Niedziela podlaska 20/2019, str. 6

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

koncert

wykład

Monika Kanabrodzka

Bp Tadeusz Pikus przewodniczył Eucharystii w węgrowskiej bazylice

Bp Tadeusz Pikus przewodniczył Eucharystii w węgrowskiej bazylice

Wykład, koncert i Msza św. to ważne punkty Zjazdu Akcji Katolickiej Diecezji Drohiczyńskiej, który odbył się 4 maja br. w Węgrowie pod hasłem: „«Totus Tuus» Jana Pawła II a przesłanie z Fatimy”

W tematykę spotkania ściśle związaną z kultem Pani Fatimskiej i jej czcicielem św. Janem Pawłem II wprowadził ks. prof. Janusz Lekan z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Podczas wykładu pt. „Fatima: miłość o macierzyńskim obliczu”, zgromadzeni w Węgrowskim Ośrodku Kultury mogli dowiedzieć się o tym m.in., jakie przesłanie wypływa z Fatimy dla misji Kościoła, czy objawienia fatimskie są nam potrzebne, a także, co to znaczy, że Kościół jest naszą matką. – Papież nie tylko w tajemnicy Fatimskiej odczytywał tajemnicę cudownego ocalenia swojego życia, ale sam wiernie wypełniał polecenie Maryi przekazane w fatimskich zjawieniach – powiedział prelegent. Dodał, że zjawienia fatimskie są dla nas pomocniczym znakiem zbawczym, który pomaga otworzyć się nam na Bożą prawdę i aktywnie współpracować z Bożą łaską.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: świecki prefektem Sekretariatu ds. Ekonomicznych

2022-11-30 12:57

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

Ojciec Święty przyjął rezygnację z urzędu prefekta Sekretariatu ds. Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej złożoną przez ks. Juana Antonio Guerrero Alvesa SJ. z powodów osobistych. Decyzja wejdzie w życie od czwartku 1 grudnia 2022 r. – poinformowali Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

W komunikacie wyrażono podziękowanie ks. Guerrero za poświęcenie okazane w jego służbie. Ks. Guerrero zdołał uporządkować gospodarkę, była to mocna i wymagająca praca, która przyniosła wiele owoców. Ojciec Święty zapewnia go o swoich modlitwach – przekazała Stolica Apostolska.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papieska pasterka o 19.30

2022-11-30 13:40

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

W Wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia Ojciec Święty będzie o godz. 19.30 przewodniczył tradycyjnej „Pasterce” w bazylice watykańskiej – wynika z opublikowanego 30 listopada kalendarza papieskich celebracji na okres Bożego Narodzenia.

Ponadto w pierwszy dzień Świąt, 25 grudnia o godz. 12.00 papież udzieli z loggii centralnej bazylki watykańskiej uroczystego błogosławieństwa „Urbi et Orbi”, w ostatni dzień roku, 31 grudnia będzie w bazylice św. Piotra przewodniczył pierwszym nieszporom uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi oraz Te Deum w podziękowaniu za miniony rok.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję