Reklama

Polska

Abp Migliore: wiara rodzi dobro

„Wiara rodzi dobro” – mówił dziś nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore podczas nabożeństwa na Górze św. Anny w 250. rocznicę obchodów kalwaryjskich ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego i 100. rocznicę Groty Lurdzkiej. Hierarcha pochodzi z regionu na północy Włoch, gdzie znajduje się sanktuarium ku czci św. Anny, na wysokości 2200 metrów n.p.m., gdzie co roku chodzi pieszo. „Dwa bliźniacze sanktuaria we Włoszech i na Górze św. Anny. Dziś jesteśmy braćmi” – podkreślił nuncjusz w kazaniu.

[ TEMATY ]

abp Celestino Migliore

BOŻENA SZTAJNER

Podczas nabożeństwa abp Migliore mówił o powodach tego spotkania: „W tym roku przypada 250 lat obchodów kalwaryjskich, 100 lat od postawienia Groty Lurdzkiej oraz jako wspólnota ludzi wierzących chcemy podziękować za kanonizację Jana Pawła II. Łatwo znaleźć wspólny mianownik patrząc na twarze ludzi zgromadzonych w tym miejscu” – dodał.

„Pobożność, która budzi się wokół stacji kalwaryjskich i Groty Lurdzkiej mówi coś bardzo ważnego” – mówił abp Migliore. Dodał, że „życie wiary musi przynosić dobro dla konkretnej osoby, rodziny oraz środowisk, w których żyjemy, pracujemy, studiujemy i bawimy się”.

„Osoby pielgrzymujące po kalwaryjskich stacjach na przestrzeni minionych 250 lat znajdywały światło do rozwiązywania swoich problemów i trudnych sytuacji życiowych, przeżywały radość z przebaczenia jedni drugim, otrzymywali moc w sercach pozwalającą na zdecydowane porzucanie niegodziwych postaw i współdziałanie w szerzeniu sprawiedliwości w zawiłych stosunkach życia społecznego” – podkreślił abp Migliore.

Reklama

Zaznaczył, że w Grodzie Lurdzkiej modliło się wielu rodziców i znajdowało siłę i pocieszenie, na nowo odkryło radość, i doświadczyło cudownych wydarzeń. "Może nie uznanych oficjalnie, ale przecież faktycznie dokonanych” – zaznaczył kaznodzieja.

Nuncjusz apostolski przypomniał też o kanonizacji Papieża Polaka: „Wiara rodzi dobro. Także w życiu św. Jana Pawła II. Papież zaczynał od przemiany serca, a potem dokonywał cuda. Osoba, która pokłada nadzieję w Bogu, potrafi dokonywać cudów w codzienności” – dodał.

Grota Lurdzka wzorowana na tej, w której w 1858 roku objawiła się Matka Boża św. Bernadette Soubirous w Lourdes, została wzniesiona w latach 1912–1914. Powstała z kamienia wapiennego według projektu Wilhelma Bauma. Budowniczym był jego brat Karol Baum z Duisburga. W głównej niszy groty znajduje się figura Matki Bożej (wysokość ok. 2,1 m).

W 1914 r. biskup sufragan wrocławski Karol Augustyn dokonał poświęcenia Groty Lurdzkiej. Taras groty był trzykrotnie przebudowywany. Obecny widok to efekt przebudowy dokonanej w latach 1997 – 1998.

2014-09-15 08:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Migliore życzył młodzieży mądrości, która jest darem Ducha Świętego

Chrześcijanin, który jest mądry przed swoim nazwiskiem powinien pisać skrót CPP, a oznacza to: C – czystość, P – pokora, P – pobożność – mówił nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore do młodych diecezji kaliskiej, którzy zgromadzili się przy Krzyżu Jubileuszowym na szczycie Kobylej Góry zwanej Górą Krzyża.

Mszy św. z okazji Światowego Dnia Młodzieży przewodniczył bp Łukasz Buzun. Na miejsce celebry dotarli: nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore i biskup kaliski Edward Janiak.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na choince i odsłonięto szopkę

2022-12-03 18:15

[ TEMATY ]

Watykan

choinka

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Na placu Świętego Piotra zapalono w sobotę światła na świątecznej choince z włoskiego regionu Abruzja i odsłonięto szopkę wyrzeźbioną w drewnie przez artystów z Friuli-Wenecji Julijskiej. Plany uroczystej inauguracji na placu pokrzyżowała niepogoda. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Watykanu i włoskich władz lokalnych odbyła się w Auli Pawła VI.

Setki lampek włączono na stojącym koło obelisku, udekorowanym bombkami świerku białym, przywiezionym do Watykanu z małej górskiej miejscowości Rosello w Abruzji. Ozdoby choinkowe wykonały dzieci i nastolatki z tamtejszego ośrodka rehabilitacji psychiatrycznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję