Reklama

Niedziela Kielecka

Trzciniec z tradycjami

Niedziela kielecka 37/2014, str. 1, 6

[ TEMATY ]

odpust

TD

Krzyż w ołtarzu głównym kościoła w Trzcińcu

Krzyż w ołtarzu głównym kościoła w Trzcińcu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Solennie świętowano odpust maryjny 15 sierpnia, równie uroczyście zapowiada się 14 września – święto patronalne parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Trzcińcu, w dekanacie sędziszowskim. Piękny krzyż w ołtarzu głównym w otoczeniu scen przypominających historię jego odnalezienia oraz zadbany kościół świadczą o przywiązaniu parafian do ich świątyni i inspirują ks. kan. Stanisława Gila – od ponad roku proboszcza w Trzcińcu – do dalszych działań.

Odpusty, odpusty

Uroczystości 14 września przewodniczy ks. dr Jan Nowak – redaktor naczelny Wydawnictwa „Jedność”, zastępca redaktora naczelnego „Kieleckiej Ambony”, wykładowca w kieleckim seminarium. Proboszcz serdecznie zaprasza wszystkich na Sumę odpustową o godz. 11. I przypomina, że w ostatnich miesiącach została przeprowadzona zewnętrzna renowacja kościoła, malowanie dachu, wieży, odnowienie dzwonnicy. – Te prace finansowali parafianie i ludzie dobrej woli, a wykonała sprawdzona firma z Częstochowy. Warto przyjechać, aby pomodlić się w naszym uroczym kościółku, z dala od zgiełku, w typowej polskiej wsi – zachęca ks. Gil.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wyjaśnia także, że zgodnie z polską tradycją, mocno osadzoną w maryjności, to właśnie święto Wniebowzięcia NMP 15 sierpnia, z poświęceniem ziół i kwiatów i wizytami rodzin parafian nawet z bardzo daleka, staje się dorocznym wydarzeniem duchowym w Trzcińcu.

Reklama

W tym roku właśnie wtedy jubileusz 20-lecia pracy obchodził organista Leszek Wawrzyła, a uroczystości przewodniczył ks. Michał Olejarczyk z WSD w Kielcach – dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego, kierujący także chórem Wyższego Seminarium Duchownego i wykładający tam dyscypliny muzyczne.

Organista

Leszek Wawrzyła jest absolwentem Diecezjalnego Studium Organistowskiego i Akademii Świętokrzyskiej im. Jana Kochanowskiego na kierunku muzyka, gdzie uzyskał tytuł magistra. Obecnie radny powiatu jędrzejowskiego, a w ubiegłej kadencji, w l. 2006-2010 – radny gminy Słupia. Pan Wawrzyła jest także nauczycielem muzyki pracującym w Zespole Szkół w Radkowie, w Zespole Placówek Oświatowych w Moskorzewie, Chlewicach, Słupi, a od r. 2013/2014 – w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Węgleszynie. Umiejętności, wiedza, aktywność zawodowa organisty z Trzcińca służą więc całej okolicy, co podkreślano podczas jubileuszu.

Parafia w Trzcińcu liczy 1086 osób, a tworzą ją: Trzciniec, Sieńsko, Łowinia, Deszno. – Nie jesteśmy dużą parafią, ale kochamy swój kościół, dbamy o niego, jesteśmy zżyci. Pracowitość, zaangażowanie i kapłańska postawa księdza proboszcza integrują i zachęcają do budowania tej naszej małej wspólnoty – uważa Elżbieta Zaczkowska, zelatorka kół różańcowych. Ks. Gil z kolei dziękuje wszystkim za zaufanie i dobre przyjęcie w Trzcińcu, ubolewa tylko, że nie ma tu żadnej szkoły, jedynie malutkie przedszkole. Światełkiem w tunelu są tegoroczne statystyki: w drugiej połowie sierpnia 2014 r. na 12 pogrzebów przypadło 16 chrztów.

Reklama

Przed pięknie odrestaurowanym, oszalowanym modrzewiowym drewnem kościołem w Trzcińcu stoi figurka Matki Bożej z 1901 r., ufundowana przez Felicję z Kosickich i mieszkańców Trzcińca. To właśnie w tym miejscu znajdował się ołtarz główny pierwszego kościoła. historia miejscowej wspólnoty sięga w średniowiecza, historia przeplata się z opowieściami, niekiedy legendą...

W parafialnych dokumentach

Parafia z pewnością istnieje od poł. XV wieku – w 1440 r. wybudowano pierwszy kościół, którego fundatorami prawdopodobnie byli Jan i Tomasz Borkowie (bliżej nieokreślone źródła mówią także o roku 1330, jako dacie pierwszego kościoła w Trzcińcu z fundacji księcia wojewody Sieciecha). W 1781 r. kościół został odrestaurowany. Ściany obito deskami, a główne wejście prowadziło przez dzwonnicę. W tym czasie kościół nosił wezwanie Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Świętego. W ołtarzu głównym znajdowała się rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego, natomiast w bocznych św. Barbary, św. Józefa oraz Najświętszej Maryi Panny. Na początku XIX wieku kościół uległ zniszczeniu. W 1826 r. podupadłą świątynię rozebrano, a parafia przyłączona została do Rakoszyna, gdzie również przeniesiono część wyposażenia trzcinieckiego kościoła. W latach 1928-1935 wybudowano w Trzcińcu drewnianą kaplicę (napis na pamiątkowej fotografii wskazuje, że nosiła ona wówczas wezwanie Trójcy Świętej), która w 1959 r. została rozbudowana. Niewielki drewniany kościół był wzniesiony na planie prostokąta, z niewysoką wieżą. Rozpoczęto wówczas organizowanie ośrodka duszpasterskiego.

Parafię erygował 15 lutego 1982 r. bp Stanisław Szymecki. Trzciniec w swej historii przechodził z rąk do rąk kolejnych właścicieli, co nie ułatwiało stabilności parafii i kościoła. Historię parafii zapisał nieoceniony ks. Jan Wiśniewski („Historyczny opis kościołów, miast, zabytków i pamiątek w Jędrzejowskiem”, 1930; reprint Wydawnictwo „Jedność”, Kielce 2000), który w toku swej pracy badawczej odwiedzał Trzciniec, m.in. w 1922 r. „Dziś Trzciniec jest w posiadaniu żydostwa, które majątek rozparcelowało – napisał wówczas. – Uparte podanie twierdzi – zanotował także ks. J. Wiśniewski – że sprzedano ów kościół Żydom do Wodzisławia na bożnicę, którą piorun spalił. Nie zdaje się to być prawdą, ponieważ Wodzisław posiada starą, murowaną bożnicę”. I dodaje: „W miejscu, gdzie stał wielki ołtarz, postawiono figurę Matki Bożej. To widziałem w 1922 roku”.

2014-09-10 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Michał Archanioł patronem gminy Dydnia

Niedziela przemyska 43/2017, str. 8

[ TEMATY ]

odpust

św. Michał Archanioł

Archiwum Urzędu Gminy

Ksiądz Arcybiskup poświęcił obraz Patrona, który zostanie umieszczony w sali obrad Urzędu Gminy w Dydni

Ksiądz Arcybiskup poświęcił obraz Patrona, który zostanie umieszczony w sali obrad Urzędu Gminy w Dydni

Dzień odpustu parafialnego w Dydni, 29 września, miał szczególnie uroczysty charakter, połączono go z nadaniem Gminie Dydnia Patrona – św. Michała Archanioła. Św. Michał Archanioł od ponad 400 lat nieprzerwanie towarzyszy i opiekuje się mieszkańcami Gminy Dydnia w neogotyckim kościele i parafii pw. św. Michała Archanioła i św. Anny

Rada Gminy w Dydni w uchwale z dnia 13 listopada 2015 r. wyraziła wolę ustanowienia św. Michała Archanioła Patronem Gminy Dydnia. W związku z tym upoważniono Wójta oraz Przewodniczącego Rady Gminy Dydnia do wystąpienia do Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Przemyskiej o wszczęcie procedury kościelnej w przedmiotowej sprawie. Zgodę Watykanu otrzymano w 2016 r. Uroczystości odpustowe i patronalne rozpoczęły się koncelebrowaną Mszą św. pod przewodnictwem abp. Adama Szala. Na Eucharystii zgromadzili się parafianie, władze samorządowe, zaproszeni goście, poczty sztandarowe szkół i jednostek OSP z terenu gminy. Oprawę muzyczną Mszy św. przygotowali uczniowie Szkoły Muzycznej I st. w Dydni, chór parafialny z Kluszkowiec, orkiestra dęta Gminy Dydnia. Abp Adam Szal wygłosił homilię, w której odniósł się do postaci św. Michała Archanioła, zachęcając wiernych, by przyjęli program życiowy głoszony przez Anioła – Stróża Kościoła. Należy zawsze na pierwszym miejscu stawiać Boga, bo właśnie imię św. Michała tłumaczy się słowami „Któż jak Bóg”. Michał Archanioł uczy odróżniać dobro od zła, głosi potrzebę świadczenia pomocy bliźnim, uświadamia, że trzeba być aniołem tam, gdzie Pan Bóg nas posłał. Wójt Gminy Jerzy F. Adamski zwrócił się do Księdza Arcybiskupa o nadanie patronatu Gminie oraz poświecenie obrazu św. Michała Archanioła. Ks. prof. Stanisław Nabywaniec odczytał w języku łacińskim i polskim Dekret Watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów o ustanowieniu św. Michała Archanioła Patronem Gminy Dydnia. Ksiądz Arcybiskup poświecił obraz św. Michała Archanioła, który zostanie umieszczony w sali obrad Urzędu Gminy w Dydni, zaś jego kopie zdobić będą ściany szkół, kościołów oraz instytucji znajdujących się na terenie gminy. Przewodniczący Rady Gminy Piotr Szul podziękował abp. Adamowi Szalowi za sprawowaną Eucharystię, nadanie Gminie Dydnia Patrona oraz poświecenie obrazów św. Michała Archanioła. Po procesji Eucharystycznej uczestnicy uroczystości udali się w orszaku prowadzonym przez orkiestrę dętą do budynku Szkoły Muzycznej I st. w Dydni, gdzie odbyło się dalsze świętowanie.
CZYTAJ DALEJ

Chrystus nie musi udowadniać swojego zmartwychwstania

2025-04-15 10:00

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Grażyna Kołek

Chrystus nie musi udowadniać swojego zmartwychwstania. On żyje niezależnie od tego, czy ja tego chcę czy nie, czy w to wierzę czy neguję. Kwestia zmartwychwstania nie jest problemem Jezusa, ale naszym problemem. To ja muszę podjąć decyzję, czy w to wierzę czy to odrzucam.

Pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra oraz do drugiego ucznia, którego Jezus kochał, i rzekła do nich: «Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono». Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka. Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą w jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył. Dotąd bowiem nie rozumieli jeszcze Pisma, które mówi, że On ma powstać z martwych.
CZYTAJ DALEJ

Będziemy pamiętać…

2025-04-21 14:33

Biuro Prasowe AK

    - Panu Bogu dziękujemy za jego wielki pontyfikat – po otrzymaniu wiadomości o śmierci Ojca Świętego Franciszka powiedział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

– Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Ojca Świętego Franciszka – po otrzymaniu informacji o śmierci następcy św. Piotra powiedział abp Marek Jędraszewski, podkreślając, że mimo iż cały świat obserwował zmagania papieża z chorobą, jego odejście „stało się dla nas wszystkich wielkim zaskoczeniem”. – Pan Bóg dał mu tę łaskę, że mógł przeżyć razem z nami Wielkanoc i jeszcze wczoraj udzielić miastu i światu – „Urbi et Orbi” – błogosławieństwa i szczególnego odpustu. Myślę, że nie tylko dla świata, ale dla niego też była wielka łaska i wielka radość – podkreślił metropolita krakowski. – Panu Bogu dziękujemy za jego wielki pontyfikat. (…) Jego dokonania i inicjatywy budziły wiele i zaskoczenia, i nadziei, a na pewno przyczyniły się do uruchomienia pewnych mechanizmów w Kościele, które będą przynosiły, także w najbliższym czasie, swoje następstwa i owoce – wskazał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję