Reklama

Niedziela Lubelska

W jedności z Rzymem

W sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbyły się uroczystości związane z 450-leciem przyjęcia uchwał Soboru Trydenckiego przez Sejm Koronny Rzeczpospolitej obradujący pod przewodnictwem króla Zygmunta Augusta

W niedzielę 14 września dziękczynnej Liturgii przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore; celebrowali ją m.in.: abp Marek Jędraszewski – metropolita łódzki i wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, biskup radomski Henryk Tomasik, biskup senior Ryszard Karpiński oraz biskup siedlecki Kazimierz Gurda z biskupem pomocniczym Piotrem Sawczukiem. Msza św. zgromadziła duchowieństwo z miejscowym proboszczem ks. prał. Tadeuszem Lewczukiem, rzeszę mieszkańców Parczewa i Podlasia, a także przedstawicieli władz różnego szczebla, dających wyraz wiary i miłości do Chrystusa, Matki Najświętszej, Kościoła i ojczyzny. Podczas Eucharystii, na znak ciągłości wiary przekazywanej w orzeczeniach kolejnych Soborów, delegacje parafii otrzymały tekst „Konstytucji duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym” (Sobór Watykański II).

Zasiew jedności

Centralne uroczystości poprzedzone zostały konferencjami o historii miasta i regionu oraz spotkaniami modlitewno-duszpasterskimi, wyrażającymi wiarę katolicką wyznawaną w jedności z Ojcem Świętym. Podczas cyklu wydarzeń współorganizowanych m.in. przez duchowieństwo i władze Parczewa przywołane zostały chlubne kary polskiej historii.

Sobór Trydencki, obradujący w latach 1545-63, podjął zagadnienie reformy katolickiej w dobie szerzącego się protestantyzmu. Postanowienia soborowe wyjaśniały i porządkowały doktrynę katolicką w oparciu o Pismo Święte, Tradycję i Magisterium Kościoła. Uchwały soboru, przedstawione przez nuncjusza apostolskiego w Polsce Jana Franciszka Commendonego posłom i senatorom na sejmie w Parczewie w 1564 r., zostały przyjęte mimo tego, iż wielu z nich było innowiercami. Znamiennym jest, że w kraju wyróżniającym się w ówczesnej Europie tolerancją religijną i wolnością wyznania, król Zygmunt August w imieniu narodu zapewnił Ojca Świętego o jedności Kościoła w Polsce z Rzymem. Jak przypomniał bp Kazimierz Gurda, Polska będąc miejscem schronienia dla innowierców, przyjęła jako pierwsza uchwały soborowe. To wydarzenie miało szczególne znaczenie dla dalszego rozwoju katolicyzmu w Polsce i życia religijnego w łączności ze Stolicą Apostolską.

Reklama

O obchodach 450. rocznicy przyjęcia przez Polskę uchwał soborowych został poinformowany papież Franciszek. Ojciec Święty, jednocząc się w duchu z uczestnikami parczewskich uroczystości, w specjalnym liście wyraził wdzięczność „za ten akt, który w dobie sporów doktrynalnych i dyscyplinarnych pośród chrześcijan miał zasadnicze znaczenie dla zachowania jedności narodu polskiego ze Stolicą Apostolską”. Przywołując słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: „W małym Parczewie rzucono ziarenko pokoju i zgody, które dzięki wspaniałym mężom Bożym sprawiło, że wszystkie rody polskie wróciły do jedności Kościoła katolickiego”, papież Franciszek życzył, by zasiew jedności i więzi, który przez wieki dobrze zakorzenił się na polskiej ziemi, wciąż wzrastał i wydawał obfite owoce.

Krzyż z Rzymu

Uczestnicy jubileuszowej Eucharystii wysłuchali homilii abp. Marka Jędraszewskiego. Nawiązując do przeżywanego święta Podwyższenia Krzyża Świętego Metropolita Łódzki podkreślał, że dzięki wiekopomnej decyzji Mieszka I i niestrudzonej pracy pierwszego w Polsce biskupa o imieniu Jordan, krzyż Pana naszego Jezusa Chrystusa jaśnieje na polskiej ziemi prawie od 1050 lat. – Ten sam krzyż w sposób czysty i niezafałszowany jaśnieje na polskiej ziemi dzięki decyzji, jaką 450 lat temu podjął król Zygmunt August, i dzięki staraniom nuncjusza Commendonego – mówił Ksiądz Arcybiskup. Podkreślając znaczenie przyjęcia uchwał soborowych, abp Jędraszewski dowodził, że uchroniło to Polskę przed podziałem, nietolerancją religijną i możliwymi wojnami wewnętrznymi. Jednocześnie zapewniał obecnego nuncjusza apostolskiego abp. Celestino Migliorego o niezłomnej woli Polaków, aby podążając śladami ojców, zrobić wszystko, by „chwalebny Krzyż Jezusa Chrystusa, który Polska przed ponad tysiącem lat otrzymała z Rzymu, nadal jaśniał na naszej ziemi”.

2014-09-24 15:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłaństwo urodzajne w dobre owoce

Najdostojniejszy Księże Arcybiskupie Józefie, Czcigodny Księża Jubilaci!

CZYTAJ DALEJ

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

2022-12-01 12:30

[ TEMATY ]

Grecja

Krzysztof Kwaśniewicz/pl.wikipedia.org

Polski arcybiskup Jan Romeo Pawłowski został nuncjuszem apostolskim w Grecji. Papieską nominację ogłosiło dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Jan Romeo Pawłowski urodził się 23 listopada 1960 roku w Biskupcu (archidiecezja warmińska), jako pierwszy z czterech synów Stanisława i Magdaleny. W 1979 roku wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1985 roku z rąk kardynała Józefa Glempa. W latach 1985-1987 pracował jako wikariusz w parafii farnej w Bydgoszczy, pełniąc jednocześnie funkcję sekretarza ówczesnego wikariusza biskupiego dla Bydgoszczy biskupa Jana Wiktora Nowaka. W latach 1987–1991 przebywał w Rzymie, gdzie odbył studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, uwieńczone doktoratem z prawa kanonicznego. W tym samym czasie w odbył studia specjalistyczne w Papieskiej Akademii Kościelnej, przygotowujące do pracy w placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Każdy jest ważny i potrzebny. 75 lat Karty END

2022-12-03 19:09

Marzena Cyfert

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Małżonkowie zrzeszeni w ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, jak również wszyscy chętni, przybyli dzisiaj do parafii św. Antoniego we Wrocławiu, by świętować 75-lecie Karty Equipes.

Ruch Equipes Notre-Dame to największy na świecie katolicki ruch duchowości małżeńskiej. Jego celem jest pomaganie małżonkom w drodze do świętości. Formacja w ruchu to konkretne sposoby pomagające we wzrastaniu w małżeństwie oraz w miłości do Boga i bliźniego. Początki ruchu sięgają czasów przed wojną, kiedy to kilka małżeństw zwróciło się do ks. Henry`ego Caffarela z prośbą o pomoc w rozwoju i wspólnym dążeniu do świętości. To był początek ruchu Equipes Notre-Dame. 8 grudnia 1947 r. została proklamowana Karta Equipes uznana za akt założycielski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję