Reklama

Niedziela Świdnicka

Szkoła ceremoniarza liturgicznego

Kościół od początku swojego istnienia dbał o to, by liturgia – szczyt i źródło jego życia – była sprawowana w należytym porządku i pobożnie. W odkrywaniu i przeżywaniu tajemnicy Kościoła w parafii istotną rolę odgrywa liturgia

Niedziela świdnicka 41/2014, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

szkoła

Przemysław Awdankiewicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ceremoniał ma pomóc duszpasterzom i wiernym posługującym w parafii, a także wszystkim, którzy prowadzą formację liturgiczną w innych wspólnotach, w jak najlepszym przeżywaniu liturgicznych celebracji i doświadczaniu w nich tajemnicy Kościoła.

Święta liturgia jest łącznikiem pomiędzy służbą Bożą a życiem – uważał Wincenty Ferreriusz, żyjący na przełomie XIV i XV wieku hiszpański dominikanin, święty Kościoła katolickiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Aby owocnie wzbudzać w duszy pobożne myśli i uczucia, należycie kontemplować wielkie tajemnice Mszy św. – słowem – odnieść jak największy pożytek, trzeba znać nie tylko jej istotę, ale również dobrze rozumieć znaczenie obrzędów i ceremonii; wiedzieć i rozumieć, co się dzieje na ołtarzu, jaką część Mszy w danej chwili odprawia kapłan i pomagający mu ceremoniarze.

Ofiara Mszy św.

Ofiara Mszy św. jest cudem nad cudami. Tu przychodzi do nas Trójca Przenajświętsza, tu jest realny Jezus Chrystus w obecności Aniołów i Świętych, tu dokonuje się coś niezwykłego: chleb i wino przemieniają się w Ciało i Krew Pańską. Msza uobecnia całe życie, cierpienia, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.

Reklama

Dlatego właśnie ceremonie Mszy muszą odznaczać się pełnią uwielbienia, szacunku i adoracji Boga. Zawarte w liturgii – język, słowa, gesty, śpiew, modlitwy – muszą być odpowiednie do Majestatu Bożego, podobnie nasze zachowanie w czasie Eucharystii. Dlatego też diecezja świdnicka przywiązuję tak dużą wagę do tego, by obok prowadzącego Eucharystię celebransa-kapłana swoje funkcje jak najlepiej wypełniali pomagający mu ceremoniarze. W październiku rusza zatem kolejny kurs w diecezjalnej szkole ceremoniarza liturgicznego.

Mistrz ceremonii

Ceremoniarz, zwany również mistrzem ceremonii (w dokumentach wydanych po Soborze Watykańskim II jedynie to określenie jest używane), czuwa nad prawidłowym zorganizowaniem i przebiegiem liturgii, jak i wykonaniem wszelkich ceremonii liturgicznych. W czasie liturgii pozostaje w pobliżu celebransa, jednocześnie dając odpowiednie znaki i polecenia (komendy) pozostałym usługującym, by spełnili w danym momencie przeznaczone im funkcje.

– Do udziału w diecezjalnej szkole ceremoniarza liturgicznego zapraszamy lektorów, którzy są co najmniej uczniami III klasy gimnazjum, pełnią posługę lektora od dwóch lat oraz wyróżniają się gorliwą służbą przy ołtarzu – mówi ks. dr Krzysztof Ora, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej.

Kursy

Reklama

Kursy ceremoniarzy mają na celu przygotowanie lektorów (ministrantów Słowa Bożego) do pomocy w kierowaniu asystami liturgicznymi w parafii w czasie Mszy św. w niedzielę, podczas uroczystości i innych nabożeństw, pod opieką księdza. Ich zadaniem jest również pomoc w sprawowaniu opieki nad małymi grupami kandydatów, ministrantów i lektorów, prowadzenie spotkań teoretycznych oraz praktycznych ćwiczeń z liturgii w grupach służby liturgicznej, czuwanie nad przebiegiem służby Bożej w ciągu całego tygodnia oraz dbanie o dyscyplinę, porządek i ciszę w zakrystii. Kurs przygotowuje ponadto do pełnienia posługi ceremoniarza na oazach organizowanych przez Ruch Światło-Życie i innych oazach, oraz do pomocy w asystach w czasie uroczystości diecezjalnych.

Posługa

– Liturgia, przez którą – szczególnie w boskiej Ofierze Eucharystycznej – „dokonuje się dzieło naszego Odkupienia”, w największym stopniu przyczynia się do tego, aby wierni życiem swoim wyrażali oraz ujawniali innym misterium Chrystusa i rzeczywistą naturę prawdziwego Kościoła – podkreśla biskup pomocniczy świdnicki Adam Bałabuch, kierujący Komisją ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski. Dlatego bardzo ważne w posłudze ceremoniarza jest to, aby należycie przygotowywał i prowadził ceremonie Mszy św. w sposób zgodny z dokumentami, przepisami i zaleceniami Kościoła. Toteż nie wolno nikomu, kto bierze udział w liturgii, sprawować ceremonii samowolnie, według własnego uznania. Są one ściśle określone przepisami i zwyczajami.

Papież Jan Paweł II nawoływał: „Czuję się w obowiązku skierować gorący apel, ażeby podczas sprawowania Ofiary Eucharystycznej normy liturgiczne były zachowywane z wielką wiernością. Są one konkretnym wyrazem autentycznej eklezjalności Eucharystii; takie jest ich najgłębsze znaczenie. Liturgia nie jest nigdy prywatną własnością kogokolwiek, ani celebransa, ani wspólnoty, w której jest sprawowana tajemnica” („Ecclesia de Eucharistia”, 52).

Reklama

Dotyczy to tak samo Eucharystii sprawowanej w ogromnej katedrze z udziałem biskupa, jak i Eucharystii sprawowanej w małym kościele parafialnym. „Nawet wtedy bowiem, gdy Eucharystia jest celebrowana na małym ołtarzu wiejskiego kościoła, jest ona wciąż poniekąd sprawowana na ołtarzu świata. Jednoczy niebo z ziemią” („Ecclesia de Eucharistia”, 8). Tak więc rzeczą właśnie ceremoniarza jest znać wszystkie przepisy i zwyczaje, przyswoić je sobie i według nich kierować służbą przy ołtarzu, aby sprawowanie Eucharystii odznaczało się godnością i pięknem, gdyż jest ona celebracją paschalnego misterium Chrystusa.

Sakrament odkupienia

Swoją troskę o piękne i godne sprawowanie misteriów paschalnych, w stosunku do posługi świeckich, wyraził też Kościół w instrukcji „Redemptionis Sacramentum”: „niech dbają, aby liturgia Kościoła była sprawowana godnie i pięknie” („Redemptionis Sacramentum”, 44).

– Słusznie uważa się liturgię za wykonywanie kapłańskiego urzędu Jezusa Chrystusa, w niej przez znaki widzialne wyraża się i w sposób właściwy poszczególnym znakom urzeczywistnienia uświęcenie człowieka. Dlatego każdy obchód liturgiczny jako dzieło Chrystusa Kapłana i Jego Ciała, czyli Kościoła, jest czynnością w najwyższym stopniu świętą, a żadna inna czynność Kościoła nie dorównuje jej skuteczności z tego samego tytułu i w tym samym stopniu – podkreśla bp Adam Bałabuch. – Liturgia jest szczytem, do którego zmierza działalność Kościoła, i jednocześnie jest źródłem, z którego wypływa cała jego moc. Albowiem prace apostolskie to mają na celu, aby wszyscy stawszy się dziećmi Bożymi przez wiarę i chrzest, schodzili się razem, wielbili Boga pośród Kościoła, uczestniczyli w Ofierze i spożywali Wieczerzę Pańską.

Szkoła

Pierwsze zajęcia w diecezjalnej szkole ceremoniarza liturgicznego rozpoczną się 24 października (piątek) w Strzegomiu (dekanaty północne oraz centralne) i Kłodzku (dekanaty południowe) o godz. 18. Koniec zajęć przewidziany jest na 25 października (sobota) – ok. godz. 15.

Uczestnicy przywożą ze sobą skierowanie od duszpasterza służby liturgicznej, śpiwór, zeszyt, Pismo Święte, różaniec, albę i cingulum.

– Duszpasterzy proszę, by lektorów spełniających powyższe kryteria zgłaszali do 20 października pod nr. tel. 609-830-588 lub duszpasterstwo@diecezja.swidnica.pl duszpasterstwo@diecezja.swidnica.pl – mówi ks. dr Krzysztof Ora, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej. – Lektorzy z dekanatów ziemi kłodzkiej zgłaszają się do o. Jeremiasza OFM, tel. 665-111-331.

2014-10-09 08:51

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Placówka z wartościami

Niedziela bielsko-żywiecka 18/2017, str. 5

[ TEMATY ]

szkoła

Archiwum szkoły „Skała”

Warsztaty przedświąteczne w szkole „Skała”

Warsztaty przedświąteczne w szkole „Skała”
W Szkole Podstawowej „Skała” w Bielsku-Białej jeszcze w marcu zorganizowano dzień otwarty. Jak podkreśliła dyrektor placówki Marta Mszyca, zależy im, aby dzieciom zapewnić jak najlepszą edukację w oparciu o wartości.
CZYTAJ DALEJ

Kraków: zamknięcie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. Józefa Kurzei

2025-04-03 14:05

[ TEMATY ]

Kraków

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Józef Kurzeja

Ks. Józef Kurzeja

W kaplicy Arcybiskupów Krakowskich odbyła się sesja zamykająca diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. Józefa Kurzei - pierwszego proboszcza i budowniczego kościoła św. Maksymiliana Kolbego w Mistrzejowicach.

W czasie sesji zamykającej diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. Józefa Kurzei postulator, ks. Andrzej Kopicz przypomniał słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II podczas konsekracji kościoła w Mistrzejowicach 22 czerwca 1983 r., w których Ojciec Święty zwracał się bezpośrednio do budowniczego świątyni, którego doczesne szczątki obecnie w niej spoczywają: „Księże Józefie, umiłowany Księże Józefie, pierwszy proboszczu mistrzejowicki, który dałeś duszę za tę cząstkę Kościoła krakowskiego. Niech Chrystus zmartwychwstały pozwoli ci, umiłowany Księże Józefie, radować się tą naszą dzisiejszą, niezwykłą, paschalną uroczystością. Gdy poświęcamy świątynię Bogu żywemu, wchodzimy w tajemnice Chrystusowej Paschy. Taki obraz przyszłego kościoła w Mistrzejowicach nosiłeś w swoim sercu, drogi Księże Józefie: obraz ukształtowany przez żywą wiarę. I z takim obrazem odszedłeś z tego świata, licząc zaledwie 39 lat: wyczerpany do końca Boży pracowniku, kapłanie Jezusa Chrystusa”.
CZYTAJ DALEJ

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików bierze udział w wielkopostnych spotkaniach

2025-04-04 16:15

[ TEMATY ]

rekolekcje

młodzi

Portugalia

Adobe Stock

Kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików bierze udział w organizowanych w portugalskich diecezjach spotkaniach z okazji Wielkiego Postu przygotowujących na Święta Wielkanocne, będących w wielu przypadkach kontynuacją postanowień młodzieży podjętych podczas Światowych Dni Młodzieży zorganizowanych w 2023 r. w Lizbonie. Jak powiedziała KAI Ana Lalanda, działaczka z parafii św. Tomasza w Lizbonie, wydarzenia te obejmują zarówno młodzież uczestniczącą w cotygodniowych zajęciach katechetycznych w parafii, katolickich harcerzy, jak też osoby, które nie należą do żadnej z grup lokalnego Kościoła.

– Wśród wydarzeń, które odbyły się w ostatnich dniach była Droga Krzyżowa, która przeszła ulicami naszego osiedla z inicjatywy dwóch sąsiadujących ze sobą parafii zlokalizowanych przy osiedlu Palma – wyjaśniła Lalanda, precyzując, że wspólne organizowanie akcji ewangelizacyjno-modlitewnych pomiędzy sąsiadującymi ze sobą parafiami zaczęło się upowszechniać po ostatniej edycji ŚDM.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję