Reklama

Niedziela Podlaska

Z życia WSD

Kościół okazał swoje zaufanie – obłóczyny w WSD

12 października w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Grannem odbyły się obłóczyny alumnów III roku. O godz. 12 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył bp Tadeusz Pikus

Niedziela podlaska 43/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

seminarium

Grzegorz Konopacki

Na tę uroczystość przybyli: ks. Tadeusz Syczewski, rektor WSD, profesorowie i alumnami oraz księża proboszczowie, siostry zakonne i rodziny alumnów.

Reklama

Na początku Eucharystii odbył się obrzęd obłóczyn. Kościół, dając sutannę pięciu klerykom z Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, okazał im swoje zaufanie. Szatę duchowną nowo obłóczonym pomagali założyć proboszczowie i alumni. Bp Tadeusz dopełnił obrzęd nałożenia sutanny, zapinając ostatni guzik i gratulując im. Sutannę od tego dnia mogą nosić: Łukasz Bojar z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Grannem, Sylwester Grzeszczuk z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Czartajewie, Bartosz Margański z parafii pw. Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim, Damian Nowakowski i Michał Sawicki z parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skrzeszewie.

Bp Tadeusz podczas homilii zwrócił uwagę, że Bóg przygotował wielką ucztę, na którą jesteśmy zaproszeni. Apostoł Paweł pisał: „Umiem cierpieć biedę, umiem i obfitować. Do wszystkich w ogóle warunków jestem zaprawiony: i być sytym, i głód cierpieć, obfitować i doznawać niedostatku. Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia” (Flp 4,12-14). Postawa Apostoła Pawła, według Księdza Biskupa, jest jednym ze sposobów, by odpowiedzieć na zaproszenie Boga. Zwrócił też uwagę na strój weselny, o którym mówi Ewangelia: „Przyjacielu, jakże tu wszedłeś, nie mając stroju weselnego?” (Mt 22,12). Pasterz podkreślił, że nie chodzi o strój materialny, ale o duchowy. Szatę, w której możemy wejść na ucztę przygotowaną przez Boga, najwłaściwiej opisuje Ps 24, 3-5: „Kto wstąpi na górę Pana, kto stanie w Jego świętym miejscu? Człowiek o rękach nieskalanych i o czystym sercu, który nie skłonił swej duszy ku marnościom i nie przysięgał fałszywie. Taki otrzyma błogosławieństwo od Pana i zapłatę od Boga, Zbawiciela swego”. Sutanna ma każdemu, kto ją nosi, przypominać, na jakiej jest drodze. Ma też być wezwaniem do coraz gorliwszej służby Chrystusowi i pogłębienia świętości. Ten strój mówi też o tym, że noszący go powinien czuwać nad sobą, aby szatan nie zawładnął jego sercem. Dlatego Ksiądz Biskup każdemu z nowo obłóczonych życzył, by dążył do świętości.

Pod koniec Eucharystii alumni Damian i Łukasz w imieniu obłóczonych podziękowali Pasterzowi diecezji, kapłanom, braciom alumnom, siostrom zakonnym, i wszystkim gościom za obecność i wsparcie modlitewne w tym jakże ważnym dniu w formacji ku kapłaństwie Chrystusowym.

2014-10-23 11:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Druga tura rekolekcji w Domu Ziarna

Niedziela legnicka 13/2017, str. 7

[ TEMATY ]

rekolekcje

seminarium

Kl. Krzysztof archiwum parafii of Borysiewicz

Uczestnicy II tury rekolekcji w legnickim Seminarium Duchownym

Uczestnicy II tury rekolekcji w legnickim Seminarium Duchownym

Druga tura rekolekcji dla młodzieży męskiej w Seminarium Duchownym odbyła się w pod koniec lutego br. Tym razem do legnickiego Domu Ziarna zawitała grupa ze szkół ponadgimnazjalnych. Podobnie jak w przypadku pierwszej tury w rekolekcjach wzięło udział ponad sześćdziesięciu chłopców.

CZYTAJ DALEJ

Bp Balcerek do proboszczów: nie bądźmy urzędnikami

2021-08-04 14:20

[ TEMATY ]

ksiądz

Karol Porwich/Niedziela

Ludzie są udręczeni i bardzo potrzebują dobroci, nie urzędniczego potraktowania – mówił do proboszczów w Poznaniu bp Grzegorz Balcerek. Księża spotkali się na wspólnej modlitwie 4 sierpnia z okazji święta patrona proboszczów, św. Jana Marii Vianneya.

Poznański biskup pomocniczy, który sam był proboszczem, apelował do kapłanów o rozwijanie ducha braterstwa. „Brat wspomagany przez brata jest mocny jak miasto obronne. Wszyscy tego potrzebujemy. Wzajemnej życzliwości, zrozumienia, kogoś, komu możemy się zwierzyć, współbrata, który będzie dobrym spowiednikiem. Nie dajmy sobie wmówić, że nie mamy czasu na braterstwo” – mówił bp Balcerek.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi idą, aby dziękować [Wideo]

2021-08-05 19:08

ks. Łukasz Romańczuk

Pielgrzymka to także okazja do dziękczynienia. Dlatego też zapytaliśmy pątników, za co dziękują?

Więcej tutaj

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję