Reklama

I rocznica nadania Gimnazjum w Jaworzynie Śląskiej imienia kard. Stefana Wyszyńskiego

Trzeba, abyśmy czynili dobrze...

"Maryjo Niepokalana, Nieba i Ziemi Królowo! Przychodzimy dzisiaj do Ciebie, gdyż Twoje święto uczyniliśmy świętem naszej szkoły. Chcemy wzorem naszego Patrona - kardynała Stefana Wyszyńskiego zawierzyć Tobie, Najświętsza Panno, naszą naukę, pracę i przyszłość. Pragniemy, abyś się stała dla nas, podobnie jak dla Księdza Kardynała: "Mocą i Wytrwaniem, Światłem i Oparciem, Pociechą, Nadzieją i Pomocą Nieustanną...".
Tak rozpoczynała się modlitwa uczniów jaworzyńskiego gimnazjum odmówiona podczas uroczystej Mszy św. 9 grudnia, a ułożona z okazji pierwszej rocznicy nadania gimnazjum imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego - Prymasa Tysiąclecia.

Niedziela legnicka 5/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święto tej szkoły decyzją Rady Pedagogicznej zostało związane ze świętem Matki Bożej, tak jak życie Patrona, który 8 grudnia 1953 r. uwięziony w Stoczku Warmińskim dokonał aktu osobistego oddania się Matce Najświętszej.
W krótkim wspomnieniu Patrona przedstawionym na początku Mszy św. gimnazjaliści przypomnieli zgromadzonym wiernym, że kardynał Wyszyński nazywany był Prymasem Maryjnym, a on sam w zapiskach więziennych wyznał, że "gorąco pragnie życiem swoim usprawiedliwić tę nazwę".
"Skąd, Ojcze, tak wielkie uwielbienie Matki Bożej?" - z tym pytaniem młodzi ludzie zwrócili się do swego Patrona spoglądającego na nich z obrazu.
Po chwili usłyszeli odpowiedź Księdza Prymasa (wykorzystano fragment audycji radiowej): "Wszczepiłem się mocno w wolę umierającego kardynała prymasa (Augusta Hlonda) i dlatego WSZYSTKO POSTAWIŁEM NA MARYJĘ"
Ten krótki program uczniowie zakończyli przyrzeczeniem: "Obiecujemy, Księże Prymasie, walczyć o pełne zwycięstwo Maryi - Matki naszej i Królowej"
Msza św. w intencji gimnazjum z udziałem pocztu sztandarowego miała uroczystą oprawę liturgiczną. Fragmenty Pisma Świętego odczytali dyrektor szkoły i katecheta, modlitwę wiernych odmówili uczniowie, a homilię poświęconą Matce Bożej i kard. Stefanowi Wyszyńskiemu wygłosił ojciec rekolekcjonista.
Dyrektor szkoły, dziękując ks. proboszczowi za Eucharystię i ojcu misjonarzowi za naukę, podkreślił, że wybór Prymasa Tysiąclecia na Patrona zobowiązuje i dlatego cała społeczność gimnazjum pragnie z tego zobowiązania wywiązać się jak najlepiej swoją pracą i postawą.
To prawda, taki Patron zobowiązuje, zwłaszcza że na szkolnym sztandarze umieszczone zostały Jego słowa: "PRAWOŚĆ WYWODZI SIĘ Z PRAWDY"
Nie może to być Patron jednego dnia - święta szkoły. Kardynał Wyszyński zostawił przeogromną spuściznę, skarbnicę idei, myśli i uczuć, z której powinniśmy czerpać teraz i w przyszłości.
"Nie jest łatwo naśladować tego wielkiego człowieka - powiedziała w swoim przemówieniu przedstawicielka samorządu uczniowskiego podczas uroczystości w szkole - ale przecież nie zostaliśmy stworzeni do rzeczy małych i byle jakich".
W obecnym roku szkolnym w jaworzyńskim gimnazjum opracowano program wychowawczy oparty na ideałach Patrona - kard. Wyszyńskiego. Nawiązując do przesłania pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny: "Bóg bogaty w miłosierdzie", jako motto swoich poczynań gimnazjum wybrało słowa Prymasa Tysiąclecia: "Nie wystarczy, że nie czynimy nic złego, trzeba, abyśmy czynili dobrze. TRZEBA MNOŻYĆ DOBRO"
"Trzeba mnożyć dobro" - jak bardzo aktualne są te słowa w dzisiejszym świecie, nie trzeba nikogo przekonywać. Uczniowie również doskonale to rozumieją, a dowodem są liczne prace literackie i plastyczne, w których wyrazili swoje przemyślenia.
Jak mnożyć dobro, powiększać je każdego dnia? I na to gimnazjaliści znaleźli prosty sposób:
"Trzeba zacząć od samego siebie, od wzbogacania własnej osobowości, własnego serca. A kiedy już nasze serce wypełni się po brzegi, wtedy eksploduje małymi serduszkami, które będą rozsiewały dobro w domu, w szkole, na podwórku i na ulicy"
Aby to mnożenie dobra nie pozostało tylko piękną przenośnią, uczniowie podjęli konkretne zobowiązania klasowe i indywidualne.
Zobowiązali się do przestrzegania regulaminu szkolnego, sumiennego wypełniania obowiązków, godnego reprezentowania gimnazjum oraz szlachetnej rywalizacji w nauce i w sporcie. Zobowiązali się również odnosić z szacunkiem do siebie i wszystkich ludzi, pomagać w nauce słabszym kolegom. Zapewnili też, że powiedzą "stop!" wulgaryzmom oraz wszelkim używkom, które niszczą umysł i serce.
Przewodnicząca samorządu życzyła koleżankom i kolegom wytrwałości w mnożeniu dobra, a zakończyła swoją mowę słowami Patrona: "Od siebie trzeba wymagać najwięcej".
Wcielać w życie ideały Patrona ślubowali m.in. uczniowie klas pierwszych, składający w tym dniu uroczystą przysięgę na sztandar szkoły.
Rozstrzygnięty został także konkurs wiedzy o Patronie, w którym brały udział wszystkie klasy pierwsze.
W święto szkoły nie mogło zabraknąć ciekawego programu artystycznego złożonego z wierszy o tematyce religijnej i patriotycznej, pieśni, a nawet... tańców ukazujących walkę Dobra ze Złem. Tradycyjnie już zespół wokalny zaśpiewał pieśń o Patronie, która być może zostanie hymnem szkoły.
Uroczystość sprzed roku, kiedy to gimnazjum otrzymało imię oraz sztandar, a którą zaszczycił swoją obecnością biskup Tadeusz Rybak, władze oświatowe i miejskie, przypominała wystawa fotograficzna: "Przeżyjmy to jeszcze raz", a także specjalny numer gazetki szkolnej.
Inna wystawa ukazywała dorobek uczniów i szkoły związany z Patronem - albumy, prace plastyczne i literackie, księgozbiór i różne materiały.
Jaworzyńskie gimnazjum od stycznia należy do Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Dziękujemy Bogu i Pani Jasnogórskiej za takiego Patrona i prosimy o jak najszybsze wyniesienie go na ołtarze. Nie zapominamy również o modlitwie do Patrona szkoły.
"Sługo Boży, Księże Kardynale Stefanie, Patronie jaworzyńskiego gimnazjum, umiłowany Prymasie Tysiąclecia, przez którego życie na ziemi spływa chwała Boga i Maryi, wstawiaj się za nami u Bogurodzicy i Jej Syna, wyproś łaski, o które prosimy oraz o dar wytrwania w wierze ojców naszych"(z modlitwy gimnazjalistów).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup kaliski wręczył neoprezbiterom dekrety kierujące na pierwsze parafie

2024-06-03 12:51

[ TEMATY ]

zmiany personalne

zmiany kapłanów

diecezja.kalisz.pl

Biskup kaliski wręczył siedmiu nowo wyświęconym kapłanom dekrety kierujące na pierwsze parafie. - Proszę, żebyście byli blisko waszych parafian, blisko ich spraw, żebyście byli odpowiedzialnymi pasterzami, na których można liczyć – powiedział bp Damian Bryl. Neoprezbiterzy przyjęli święcenia kapłańskie 25 maja w kaliskiej katedrze.

Po odmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego w kaplicy Kurii Diecezjalnej w Kaliszu bp Damian Bryl zaprosił neoprezbiterów, aby z otwartym sercem podjęli służbę w parafiach.- Bardzo chciałbym prosić was, abyście przyjęli i pokochali ludzi, do których będziecie posłani, abyście poszli tam z otwartym sercem. Chciałbym, żeby znaleźli w was piękną miłość pasterza, który przychodzi, aby służyć, aby prowadzić do Jezusa, pasterza, na którego można liczyć, który jest odpowiedzialny – zaznaczył duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Święto Dziękczynienia w Warszawie

2024-06-02 16:15

[ TEMATY ]

Warszawa

Irena Świerdzewska

Już po raz 17. odbywają się dziś w Warszawie obchody Święta Dziękczynienia. W tym roku towarzyszy im hasło „Dziękujemy za służbę człowiekowi”. W centrum tegorocznych obchodów jest uczczenie 650. rocznicy urodzin królowej Jadwigi, a także zaakcentowanie 25. rocznicy beatyfikacji bł. Edmunda Bojanowskiego i 40. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.

Z pl. Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej wyruszyła dziś rano w 10-kilometrową trasę procesja z 22. relikwiami świętych i błogosławionych, z relikwiami i wizerunkiem św. Jadwigi na czele. Uczestników pobłogosławił biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha. Przy kościele św. Antoniego Zaccarii dołączyli przedstawiciele Episkopatu Polski, Kapituł i zaproszeni goście.

CZYTAJ DALEJ

Film "Wolni" okiem dr hab. Anety Rayzacher-Majewskiej

2024-06-03 13:41

[ TEMATY ]

film

recenzja

Wolni

mat. prasowy

W dzisiejszym świecie człowiek chętnie korzysta z wolności – podejmuje decyzje całkowicie niezależnie od wszystkiego – także od ich konsekwencji i ceny. Jako wolny obywatel świata zwiedza inne kraje i kontynenty, nierzadko podążając ślad w ślad za przewodnikiem, który podpowiada mu, co ma oglądać i czym się zachwycić. Swą wolność składa na ołtarzu mediów społecznościowych, uzależniając się od polubień i filtrów. Wolność zaszczepia także w młodszych pokoleniach, zapewniając im różne rozrywki na każdą chwilę – tak intensywnie, że nikt nie ma czasu na nudę, której częstą towarzyszką jest kreatywność… Dzisiejszy człowiek jest nie tylko zanurzony w wolności, ale wręcz rzuca się w jej odmęty i nieliczni tylko zdają sobie sprawę ze swojego położenia. Pod tym względem wolność podobna jest do wody… Potrzeba nam jej do życia, ale zachłyśnięcie się nią może być tragiczne w skutkach.

Co zatem zrobić, by wolność nie zaszkodziła? W miejsce wolności „od…” wybrać wolność „ku…”, czyli… odbyć podróż do wnętrza! Jak twierdził św. Augustyn, „Jeżeli Bóg w życiu jest na pierwszym miejscu, wszystko znajdzie się na właściwym miejscu”. Słowa biskupa z Hippony potwierdzają bohaterowie filmu „Wolni. Podróż do wnętrza”. Oni uznali prymat Boga nad wszystkim i nad wszystkimi – także najbliższymi wierząc jednak, że poprzez służbę Bogu będą służyć także tym, których kochają. Życie monastyczne jest wielkim darem dla całego Kościoła. Jak mówią, ich „samotność zmienia się w towarzystwo Boga”, a w Bożej obecności przedstawiają Ojcu w niebie sprawy Kościoła i świata. Dla tej bliskości porzucili świat – nawet jeśli był on już starannie poukładany, a nawet roztaczał wizje bogactwa lub sławy. Obrali najlepszą cząstkę (zob. Łk 10 42) i tam odnajdują szczęście, choć – jak przyznają – czasem to szczęście ma kształt krzyża.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję