Reklama

Niedziela Małopolska

By nie być powodem grzechu

Na początku lutego po raz pierwszy w pełnym składzie będzie obradować Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich. Wśród wybranych do niej z różnych części świata osób jest była premier i była ambasador Polski w Watykanie – Hanna Suchocka, która niedawno gościła w Krakowie, uczestnicząc w sympozjum „Ochrona praw dziecka w Kościele”. To sympozjum, jak stwierdziła Pani Premier, pozwoliło przygotowywać materiały pomocne dla prac Komisji

Niedziela małopolska 3/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

sympozjum

Małgorzata Cichoń

Hanna Suchocka, ks. Franciszek Longchamps de Bérier

Hanna
Suchocka, ks. Franciszek Longchamps
de Bérier

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie zorganizował nowopowstały Wydział Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Kard. Stanisław Dziwisz, witając zebranych, podkreślił, iż dobrze, że rozpoczynający swe istnienie wydział, będący jakby w wieku niemowlęcym, pierwsze sympozjum poświęcił właśnie ochronie praw dziecka. Ono samo nie jest w stanie się upominać, np. o prawo do poczęcia w sposób godny czy do wychowania w rodzinie. – Dziecko ma prawo być przyprowadzone do Chrystusa – mówił Metropolita Krakowski 20 listopada ub.r. do duchownych i świeckich, licznie zebranych w auli krakowskiego Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy.

Tematyka sympozjum była szeroka. Mówiono m.in. o prawach dziecka do wychowania religijnego oraz o kryteriach, pomagających w spornych przypadkach rozpoznać jego przynależność kościelną i obrządkową. Zajęto się także sprawą, która jest szczególnie bolesna. Cytując słowa z Ewangelii: „Kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą, temu byłoby lepiej uwiązać kamień młyński u szyi i wrzucić go w morze” (Mt 18, 6), Metropolita Krakowski przypominał, że Kościół zajmuje jasne i czytelne stanowisko względem nadużyć seksualnych wobec dzieci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Działania papieży

Ten właśnie temat omówiła w pierwszym referacie („Działania papieży oraz Stolicy Apostolskiej na rzecz ochrony osób nieletnich”) dr Hanna Suchocka, skupiając się na pontyfikatach św. Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka. Analizując ich wkład w ochronę praw dzieci, brała pod uwagę także kontekst społeczno-medialny, jaki towarzyszył ich działaniom.

Hanna Suchocka stwierdziła, iż ostatnie ataki na Kościół przykryły pozytywny bagaż, jaki Kościół wniósł w ochronę praw dziecka. Przypomniała listy, jakie św. Jan Paweł II pisał do dzieci, podkreślając w ten sposób ich podmiotowość. Przy różnych okazjach upominał się o prawa najmłodszych. Dlatego ciosem były dla niego doniesienia o duchownych dopuszczających się przestępstw wobec dzieci. Docierające do Watykanu informacje były jednak niepełne, a doradzający papieżowi eksperci, zdaniem Hanny Suchockiej, nie wykazali się dobrą radą.

Reklama

Główna fala krytyki względem Kościoła uderzyła w okresie pontyfikatu Benedykta XVI. Papież, będący pod ciągłym atakiem mediów, był oskarżany o bezczynność, której, zdaniem prelegentki, nie można mu zarzucić. W czasie jego pontyfikatu wybuchła sprawa przypadków pedofilii w Kościele irlandzkim. W 2010 r. Benedykt XVI wysłał tam delegatów papieskich w celu dokonania wizytacji. Podejmując kroki, by odzyskać zaufanie do Kościoła, napisał list pasterski do tamtejszych katolików. Podkreślał, iż bardzo ważne jest wysłuchanie ofiar i danie wiary ich zeznaniom. Mówił, że trzeba stanąć w prawdzie i zapewnić przestrzeganie prawa – przestępstw nie można tuszować, istotne jest dobro dziecka, a nie instytucji, nie można szukać usprawiedliwienia tych czynów czy lekceważyć sygnałów ostrzegawczych. Papież odbywał „pielgrzymki pokutne”, spotykając się z ofiarami pedofilii. Z inicjatywy Benedykta XVI w lutym 2012 r. zorganizowano także na Gregorianum konferencję („Ku uzdrowieniu i odnowie”), w której uczestniczyli m.in. reprezentanci episkopatów.

Była Premier zauważyła, że papież Franciszek, mający wsparcie mediów, wykorzystuje doświadczenie obu poprzedników i jest kontynuatorem ich działalności. Powołana przez niego Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich ma działać przez grupy robocze, pracując w różnych krajach. Jej celem jest m.in. opracowanie koncepcji współpracy pomiędzy Kościołem i państwami w ściganiu przestępstw dotyczących pedofilii, wypracowanie zasad, które mogą mieć zastosowanie w różnych państwach i kulturach.

Prewencja

Do tej problematyki nawiązał referat ks. dr. hab. Piotra Majera z krakowskiego UPJPII („Prawnokanoniczna ochrona dziecka przed nadużyciami seksualnymi”). Ks. Majer podkreślił, że za tego rodzaju przestępstwo prawo kanoniczne przewiduje najwyższe kary – wydalenie ze stanu duchownego. Kara ta dokonuje się „post fatum” jako „odpłata”, ale ma też charakter ostrzegawczy dla innych. Zaznaczył, że kary kanoniczne polegają na pozbawieniu dobra będącego w dyspozycji Kościoła, a nie zastępują kar obowiązujących w kodeksach karnych poszczególnych państw. Prelegent zaznaczył, że prawo polskie przewiduje do 12 lat pozbawienia wolności za obcowanie seksualne z osobą poniżej 15 roku życia.

Reklama

Mówiąc o profilaktyce, zdaniem ks. Majera, trzeba zwrócić uwagę na zasady przyjmowania do kapłaństwa i stanu duchownego, weryfikować zdatność kandydata. Istotna jest także formacja przed i po święceniach. Dobrą praktyką jest przygotowanie tzw. kodeksu zachowań (w diecezjach, w zgromadzeniach), dotyczących postępowania w duszpasterstwie z dziećmi i młodzieżą. W niektórych środowiskach takie wewnętrzne zasady już obowiązują, np. zakaz przyjmowania małoletnich w prywatnych mieszkaniach, przebywania z małoletnim sam na sam w pomieszczeniach zamkniętych, wymóg pisemnego zezwolenia rodziców/opiekunów na wyjazdy z wychowankami, odpowiednie korzystanie z Internetu, roztropność przy udostępnianiu swojego komputera, książek, informowanie rodziców o wszystkich problemach z ich dzieckiem. Te zasady pomogą ochronić dzieci, ale też dorosłych (zarówno duchownych, jak i pracujących przy danym dziele świeckich), by nie stali się ofiarami fałszywych oskarżeń.

Współprowadzący sympozjum o. Adam Żak SJ – mianowany przez Konferencję Episkopatu Polski koordynatorem ds. ochrony dzieci i młodzieży, a także dyrektor działającego w Krakowie Centrum Ochrony Dziecka – podkreślił, że normy, jakie wypracował KEP („Wytyczne i Aneksy regulujące postępowanie Kościoła w Polsce wobec sprawców molestowania seksualnego osób niepełnoletnich oraz pomocy ofiarom”) czekają na zatwierdzenie przez Stolicę Apostolską. Stwierdził, że jest w interesie Kościoła, by te normy były znane i stosowane. Duchowny przypomniał też słowa św. Jana Pawła II, że tylko Kościół oczyszczony w jego wnętrzu będzie w stanie pomóc w kryzysie świata. Ks. Żak zaznaczył, że im prędzej będziemy działać, tworzyć systemy prewencji, tym prędzej ta iskra przeskoczy na inne środowiska, w których problem nabrzmiewa czy jest nabrzmiały od dawna.

2015-01-16 10:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poradnik rodzinny

Niedziela sandomierska 19/2017, str. 1, 3

[ TEMATY ]

rodzina

sympozjum

Amoris laetitia

Ks. Adam Stachowicz

Eucharystia rozpoczynająca sympozjum

Eucharystia rozpoczynająca sympozjum

O istotności roli, jaką odgrywa rodzina, nikogo nie trzeba przekonywać. Dziś, gdy w naszej ojczyźnie coraz więcej małżeństw się rozpada, prawdy zawarte w adhortacji apostolskiej Ojca Świętego Franciszka „Amoris laetitia” stają się bardzo aktualne. – Wiele osób, w tym teologów, po przeczytaniu tego dokumentu mówi, że to poradnik rodzinny, który powinien być w każdym domu. Jego walorem jest prosty, zrozumiały język oraz aktualność tematyki. Papież tym dokumentem stara się otworzyć drzwi do duszpasterstwa pozytywnego, gościnnego, umożliwiającego stopniowe pogłębianie wymagań Ewangelii. Papież Franciszek podkreśla, że główny wkład do duszpasterstwa rodzin wnoszony jest przez parafię, dlatego nasze sympozjum koncentruje się właśnie na tej tematyce – poinformował ks. Tomasz Cuber, dyrektor Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin w diecezji sandomierskiej.

CZYTAJ DALEJ

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47

[ TEMATY ]

świadectwo

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Według „La Croix”, Duee poznał wspólnotę niedaleko Narbonne w regionie Occitanie, gdy przebywał tam podczas pandemii koronawirusa. Mierzący 1,92 m mężczyzna powiedział, że zakonnicy byli bardzo przyjaźni, otwarci i dynamiczni, mieli też odpowiedzi na wiele jego pytań. Siatkarz przyznał, że spotkanie z duchowością braci zmieniło również jego relację z Bogiem.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: moja Matka Jasnogórska tak mnie uzdrowiła

2024-05-02 20:40

[ TEMATY ]

świadectwo

uzdrowienie

Karol Porwich/Niedziela

To Ona, moja Matka Jasnogórska, tak mnie uzdrowiła. Jestem Jej niewolnikiem, zdaję się zupełnie na Jej wolę i decyzję.

Przeszłość pana Edwarda z Olkusza pełna jest ran, blizn i zrostów, podobnie też wygląda jego ciało. Podczas wojny walczył w partyzantce, był w Armii Krajowej. Złapany przez gestapo doświadczył ciężkich tortur. Uraz głowy, uszkodzenie tętnicy podstawy czaszki to pamiątki po spotkaniu z Niemcami. Bili, ale nie zabili. Ubowcy to dopiero potrafili bić! To po ubeckich katorgach zostały mu kolejne pamiątki, jak torbiel na nerce, zrosty i guzy na całym ciele po biciu i kopaniu. Nie, tego wspominać nie będzie. Już nie boli, już im to wszystko wybaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję