Urszula Buglewicz: - 2 lutego obchodzony jest Dzień Życia Konsekrowanego. Jaka jest geneza tego święta?
Ks. dr prał. Józef Szczypa: - Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił Jan Paweł II 6 stycznia 1997 r., wyznaczając go na 2 lutego - święto Ofiarowania Pańskiego. Jego celem jest uwielbienie Boga przez członków Instytutów Życia Konsekrowanego i dziękczynienie za dar życia konsekrowanego oraz przybliżenie Ludowi Bożemu lepszego poznania tej formy życia, obranej już i realizowanej przez samego Chrystusa i pogłębienie szacunku dla niej u całego Ludu Bożego. Celem jest także wspólne świętowanie dzieł, dokonanych w osobach konsekrowanych przez Boga oraz głębsze uświadomienie im niezastąpionej misji, spełnianej w Kościele i świecie.
- Znane jest powiedzenie św. Teresy: "W sercu Kościoła będę miłością". Jaka zatem jest rola i posłannictwo osób konsekrowanych?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- Istota życia konsekrowanego przejawia się w powołaniu, konsekracji i posłannictwie na wzór Chrystusa. Osoby powołane do tego rodzaju życia odczytują Boże wezwanie do szczególnego naśladowania Chrystusa. Naśladują Chrystusa w czystości, ubóstwie i posłuszeństwie. Przez łaskę konsekracji oddają się całkowicie Panu Bogu w darze charyzmatycznej służby Kościołowi. Charyzmat jest darem służby w Kościele. Zjednoczenie z Chrystusem i oddanie się bezgraniczne na służbę Kościołowi pomaga zrealizować doskonałą miłość przez bezinteresowny dar z siebie.
- Ile zgromadzeń męskich i żeńskich posiada swoje domy na terenie naszej archidiecezji?
- Na terenie archidiecezji lubelskiej mamy 20 zgromadzeń męskich w 35 domach. Jest 232 kapłanów i 39 braci zakonnych. Mamy także 5 seminariów duchownych zakonnych (Ojcowie Kapucyni, Księża Marianie, Ojcowie Karmelici, Pauliści i Ojcowie Biali), w których do kapłaństwa przygotowuje się 144 zakonników. Zgromadzenia żeńskie: jest ich 49. W 105 domach zakonnych przebywają 762 siostry. Mamy także 66 sióstr studentek oraz przygotowujące się do zakonu nowicjuszki (Siostry Betanki, Siostry Kapucynki, Siostry Salezjanki).
- Które zgromadzenia są najliczniejsze?
- Ze zgromadzeń żeńskich: Siostry Betanki - 8 domów, Siostry Służki Najświętszej Maryi Panny - 7 i Sługi Jezusa - 6 domów. Ze zgromadzeń męskich najliczniejsi są Ojcowie Franciszkanie. Z trzech gałęzi franciszkańskich: Franciszkanie Konwentualni - 4 domy, Bracia Mniejsi Kapucyni - 3, Reformaci - 2 i Bernardyni - 1.
- Jakie prace duszpasterskie podejmują osoby konsekrowane?
Reklama
- Na terenie archidiecezji siostry prowadzą 27 ośrodków wychowawczych, 10 placówek charytatywnych, pracują w katechizacji, zatrudnione są w pracy parafialnej, w kancelarii, zakrystii, na plebanii. Zakonnicy prowadzą osiem parafii. Katechizują na poziomie przedszkolnym, w szkołach podstawowych, gimnazjach i liceach. Prowadzą także działalność opiekuńczo-wychowawczą. Podejmują również działalność charytatywną, udzielając pomocy potrzebującym. Zaangażowani są także w pracę naukową na wyższych uczelniach, a także w formacji w zakonnych seminariach duchownych. Jedyną szkołą, jaką prowadzą, jest Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego, prowadzone przez Księży Pallotynów.
- Czym charakteryzuje się życie klauzurowe?
- Życie klauzurowe to szczególna forma naśladowania Chrystusa. Osoby na tej drodze oddają się życiu kontemplacyjnemu także poprzez ograniczoną formę kontaktu ze światem. Pozostają w klauzurze (od łac. claudere - zamykać).
- Wśród osób konsekrowanych znajdują się także wdowy i dziewice. Jaka jest ich rola w Kościele?
- Radością i nadzieją napawa fakt, że nawiązując do czasów apostolskich mamy w Kościele dziewice i wdowy konsekrowane. Osoby te przez konsekrację biskupa łączą się szczególną więzią z Kościołem lokalnym, któremu służą z poświęceniem, pozostając w świecie. Żyjąc osobno lub wespół z innymi są szczególnym eschatologicznym wizerunkiem niebiańskiej Oblubienicy i przyszłego życia, w którym Kościół zazna wreszcie pełni miłości do Chrystusa Oblubieńca (Jan Paweł II, Vita Consecrata 7). Dziewice i wdowy poświęcone Bogu ślubują czystość, aby bardziej kochać Chrystusa i lepiej służyć bliźnim. Zgodnie ze swym stanem powinny się oddawać pokucie, dziełom miłosierdzia, apostolstwu i gorliwej modlitwie. W naszej archidiecezji mamy 1 dziewicę i 1 wdowę konsekrowaną.
- W jaki sposób świeccy katolicy mogą wspomagać osoby konsekrowane?
- Na pewno najlepszą formą jest modlitwa. Potrzeba także coraz pełniejszego zrozumienia misji osób konsekrowanych w Kościele. Wyrazem naszego zaangażowania jest współpraca w dziele pełnionego charyzmatu. Atmosferą sprzyjającą rozumieniu tego rodzaju powołania powinna być chrześcijańska atmosfera naszych rodzin, tu bowiem rodzą się i rozwijają powołania do życia konsekrowanego.
- Dziękuję za rozmowę.