Reklama

Serwis przemyski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maryja żyje z oczyma zwróconymi na Chrystusa i skarbi sobie każde Jego słowo: "Zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu" (Łk 2, 19; por. 2, 51). Wspomnienia o Jezusie, wyryte w Jej duszy, towarzyszyły Jej w każdej okoliczności, sprawiając, że powracała myślą do różnych chwil swego życia obok Syna. To te wspomnienia stanowiły niejako "różaniec", który Ona sama nieustannie odmawiała w dniach swego ziemskiego życia.
I również teraz, wśród radosnych śpiewów niebieskiego Jeruzalem, motywy, dla których składa Bogu dzięki i oddaje Mu chwałę, pozostają te same. To one stanowią inspirację dla Jej macierzyńskiej troski o Kościół pielgrzymujący, w którym nadal, jako głosicielka Ewangelii, rozwija wątek swego "opowiadania". Maryja stale przypomina wiernym "tajemnice" swego Syna, pragnąc, by je kontemplowano, i by dzięki temu mogły wydać z siebie całą swą zbawczą moc. Odmawiając Różaniec, wspólnota chrześcijańska wnika w spojrzenie Maryi i żyje jej wspomnieniami.
Jan Paweł II
(List Apostolski "Rosarium Virginis Mariae", nr 11)

20 grudnia. W świetlicy Komendy Miejskiej Policji w Krośnie odbyło się świąteczne spotkanie policjantów i pracowników cywilnych oraz funkcjonariuszy pracujących w komisariatach i rewirach dzielnicowych. Liturgii opłatkowego spotkania, w którym uczestniczyło ponad 150 osób, przewodniczył ks. prał. Kazimierz Kaczor, duszpasterz policji. Oprawę muzyczną prowadził Chór Mieszany z Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie pod batutą Renaty Zajdel.

10 stycznia. W Lesku, Jarosławiu, Krośnie, Łańcucie, Przemyślu i Sanoku odbył się drugi etap III Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach - Błogosławiony Ks. Jan Balicki (dla gimnazjalistów). Do archidiecezjalnego finału, który odbędzie się 28 lutego 2003 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu, zakwalifikowali się laureaci trzech pierwszych miejsc w poszczególnych rejonach: z archiprezbiteratu bieszczadzkiego - Joanna Sidorska (Gimnazjum w Mchawie), Anna Woźna (Gimnazjum w Lesku), Przemysław Hus (Gimnazjum w Ustrzykach Dolnych); z archiprezbiteratu jarosławskiego - Monika Potoczna (Gimnazjum w Makowisku), Żaneta Bereza (Gimnazjum w Szówsku), Inga Koralewicz (Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu); z archiprezbiteratu krośnieńskiego - Joanna Kuta (Katolickie Gimnazjum w Krośnie), Karol Janocha (Katolickie Gimnazjum w Krośnie), Paweł Such (Gimnazjum w Krościenku Wyżnem); z archiprezbiteratu łańcuckiego - Dorota Pękala (Gimnazjum nr 1 w Łańcucie), Paulina Jagusztyn (Gimnazjum nr 1 w Łańcucie) i Karolina Jakucka (Gimnazjum w Giedlarowej), Anna Warchoł (Gimnazjum w Woli Zarczyckiej); z archiprezbiteratu przemyskiego - Jacek Bram (Gimnazjum nr 1 w Przemyślu), Joanna Szybiak (Gimnazjum w Dubiecku), Monika Zwierkowska (Gimnazjum w Stubnie); z archiprezbiteratu sanockiego - Mariusz Wójcik (Gimnazjum nr 4 w Sanoku), Katarzyna Gbur (Gimnazjum w Brzozowie), Paulina Piotrowska (Gimnazjum w Pobiednie). Organizatorami Olimpiady są Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu oraz Michalicki Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym. Szczegółowe informacje na temat Olimpiady oraz najciekawsze katalogi katolickie znajdują się na stronie internetowej: www. olimpiada. otd.pl

12 stycznia. W Bursie Szkolnej dla Młodzieży Żeńskiej przy ul. Chopina 1 w Przemyślu, prowadzonej przez Zgromadzenie Sług Jezusa, odbyło się spotkanie opłatkowe dla mieszkanek Bursy oraz ich rodziców. Opłatek rozpoczęła Msza św., którą w kaplicy internatu sprawował ks. Paweł Pelc, wikariusz katedralny. Bursa Szkolna prowadzi działalność dydaktyczno-wychowawczą od 1 września 1992 r. i zapewnia mieszkania dla 73 osób.

12 stycznia. Arcybiskup Józef Michalik gościł w Domu Rekolekcyjnym "Nadzieja" w Dubiecku, gdzie celebrował Eucharystię i wygłosił okolicznościową homilię na zakończenie Zjazdu Prezesów Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej. Po zakończonej Mszy św. Ksiądz Arcybiskup dzielił się z KSM-owiczami opłatkiem.

12 stycznia. Kręgi Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie rejonu jarosławskiego obchodziły 20-lecie pracy formacyjnej. Z tej okazji bp Stefan Moskwa, w asyście księży moderatorów Jana Jagustyna z Pawłosiowa i Zbigniewa Szewczyka z kolegiaty, sprawował uroczystą Mszę św. w kościele Ojców Reformatów. Po zakończonej Eucharystii był czas dzielenia się opłatkiem i wspólnego kolędowania.

12 stycznia w sali parafialnego Centrum Kultury aktorzy Teatru Oratoryjnego istniejącego przy parafii św. Józefa w Przemyślu dwukrotnie przedstawili Jasełka Salezjańskie.

16 stycznia. W kościele Chrystusa Króla w Jarosławiu odbył się koncert kolęd w wykonaniu zespołu smyczkowego, chóru i orkiestry z Państwowej Szkoły Muzycznej w Jarosławiu.

Oprac. ks. Tadeusz Biały

Z życia Seminarium Duchownego

14 stycznia. Rektor Seminarium ks. Marian Rojek wziął udział w uroczystościach liturgicznych ku czci św. Bazylego Wielkiego, jakie odbyły się w klasztorze Zakonu Ojców Bazylianów. Uroczystej Mszy św. przewodniczył metropolita przemysko-warszawski obrządku greckokatolickiego abp Jan Martyniak.

16-17 stycznia. Alumni Damian Napieracz i Krzysztof Szybiak z roku III wzięli udział w Ogólnopolskim Sympozjum Mariologiczno-Maryjnym pt.: Światło Tajemnic Różańcowych w nauczaniu Jana Pawła II, które odbyło się w Klasztorze Jasnogórskim w Częstochowie.

18 stycznia. Gościem wspólnoty seminaryjnej był metropolita przemyski abp Józef Michalik. Wygłosił on konferencję na temat tożsamości kapłańskiej i warunków relacji kapłana do Boga i ludzi. Konferencja rozpoczęła miesięczny dzień skupienia

19 stycznia. Alumni przeżywali swój dzień skupienia. Wprowadzenia do modlitwy o warunkach kapłańskiej przyjaźni z Chrystusem prowadził ojciec duchowny ks. Kazimierz Gadzała.

19 stycznia. Z okazji liturgicznego wspomnienia bł. bp. Józefa Sebastiana Pelczara, wspólnota seminaryjna wzięła udział w uroczystej Mszy św., która została odprawiona w archikatedrze przemyskiej pod przewodnictwem bp. Adama Szala. Okolicznościową homilię wygłosił ojciec duchowny ks. Stanisław Jamrozek.

Oprac. ks. Kazimierz Gadzała

Wyższe Seminarium Duchowne
ul. Zamkowa 5
37-700 Przemyśl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lednica: Misyjni wolontariusze otrzymali krzyże pobłogosławione przez papieża Franciszka

2024-06-03 13:35

[ TEMATY ]

Lednica

Karol Porwich/Niedziela

Lednica musi być kojarzona z elementem misyjnym, ponieważ to właśnie tam miało początek chrześcijaństwo na terytorium Polski - powiedział w rozmowie z KAI ks. Maciej Będziński. Dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych podczas Spotkania Młodych na Polach Lednickich, wręczył krzyże poświęcone przez papieża Franciszka 62 misyjnym wolontariuszom z 9 wolontariatów, którzy już wkrótce wyruszą do Afryki, Ameryki Południowej, Azji i na Bliski Wschód.

Posłani przez Ojca Świętego

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: rodzicom zalecano aborcję. Stanęli w obronie życia

Wykryto u niej 21. chromosom, rodzicom zalecano aborcję. Dziś ich wspólne życie jest pełniejsze i bardziej wartościowe.

Lekarze straszyli Aleksandrę i Piotra Pałysów poważnymi chorobami, które miały się uaktywnić do pół roku po narodzinach Inki. Sugerowali aborcję. Jej rodzice stanowczo odmówili. Stanęli w obronie życia. Dziewczynka skończyła rok życia i już próbuje stawiać pierwsze kroki. Ma swój profil w mediach społecznościowych – Inka Pralinka. To sposób na to, aby oswajać innych z trisomią i dać nadzieję oraz wsparcie rodzicom chorych dzieci. – Bóg ma dla każdego indywidualny plan i nikogo nie pozostawia bez opieki – mówi w rozmowie z Bliżej Życia z Wiarą Aleksandra Pałys, mama Inki.

CZYTAJ DALEJ

Film "Wolni" okiem dr hab. Anety Rayzacher-Majewskiej

2024-06-03 13:41

[ TEMATY ]

film

recenzja

Wolni

mat. prasowy

W dzisiejszym świecie człowiek chętnie korzysta z wolności – podejmuje decyzje całkowicie niezależnie od wszystkiego – także od ich konsekwencji i ceny. Jako wolny obywatel świata zwiedza inne kraje i kontynenty, nierzadko podążając ślad w ślad za przewodnikiem, który podpowiada mu, co ma oglądać i czym się zachwycić. Swą wolność składa na ołtarzu mediów społecznościowych, uzależniając się od polubień i filtrów. Wolność zaszczepia także w młodszych pokoleniach, zapewniając im różne rozrywki na każdą chwilę – tak intensywnie, że nikt nie ma czasu na nudę, której częstą towarzyszką jest kreatywność… Dzisiejszy człowiek jest nie tylko zanurzony w wolności, ale wręcz rzuca się w jej odmęty i nieliczni tylko zdają sobie sprawę ze swojego położenia. Pod tym względem wolność podobna jest do wody… Potrzeba nam jej do życia, ale zachłyśnięcie się nią może być tragiczne w skutkach.

Co zatem zrobić, by wolność nie zaszkodziła? W miejsce wolności „od…” wybrać wolność „ku…”, czyli… odbyć podróż do wnętrza! Jak twierdził św. Augustyn, „Jeżeli Bóg w życiu jest na pierwszym miejscu, wszystko znajdzie się na właściwym miejscu”. Słowa biskupa z Hippony potwierdzają bohaterowie filmu „Wolni. Podróż do wnętrza”. Oni uznali prymat Boga nad wszystkim i nad wszystkimi – także najbliższymi wierząc jednak, że poprzez służbę Bogu będą służyć także tym, których kochają. Życie monastyczne jest wielkim darem dla całego Kościoła. Jak mówią, ich „samotność zmienia się w towarzystwo Boga”, a w Bożej obecności przedstawiają Ojcu w niebie sprawy Kościoła i świata. Dla tej bliskości porzucili świat – nawet jeśli był on już starannie poukładany, a nawet roztaczał wizje bogactwa lub sławy. Obrali najlepszą cząstkę (zob. Łk 10 42) i tam odnajdują szczęście, choć – jak przyznają – czasem to szczęście ma kształt krzyża.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję