Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

W szkole Dobrego Pasterza

Niedziela szczecińsko-kamieńska 17/2015, str. 4

[ TEMATY ]

seminarium

Archiwum AWSD w Szczecinie

W centralnym miejscu seminaryjnego wirydarza w 1993 r. ustawiono figurę Chrystusa, Dobrego Pasterza. W ikonografii chrześcijańskiej jest to jedno z najstarszych przedstawień Jezusa. Chrystus jest młodym pasterzem z owieczką na ramionach. Na cokole szczecińskiej figury umieszczono słowa, którymi Jan Paweł II rozpoczął swoją adhortację o formacji kapłanów we współczesnym świecie: „Pastores dabo vobis” (Dam wam pasterzy). Te słowa zaczerpnięte z Księgi proroka Jeremiasza mówią nam o obietnicy Boga, który nie zostawia swojego ludu bez pasterzy, ale wzbudza ich w każdym pokoleniu według swojego Serca. Także w obecnych czasach Bóg nie przestaje spoglądać z miłością na swoich wybranych i wzywa ich do służby w Kościele. Zostawić wszystko i pójść za Jezusem, by być z Nim i głosić Jego Ewangelię, jest zadaniem trudnym, może nawet ponad ludzkie siły. Mamy jednak obietnicę Boga, że otrzymamy Ducha Świętego, dzięki któremu będziemy autentycznymi i radosnymi głosicielami Dobrej Nowiny i szafarzami świętych sakramentów. Dobry Pasterz wciąż wzbudza w sercu młodych tęsknotę za sobą i pragnienie podążania ku kapłaństwu.

Reklama

Obecnie w szczecińskim seminarium do służby na żniwnych zagonach naszej archidiecezji przygotowuje się blisko 50 kleryków. Najstarsi alumni czekają na święcenia prezbiteratu, których udzieli abp Andrzej Dzięga 6 czerwca w bazylice archikatedralnej. Tydzień wcześniej, 31 maja, po raz pierwszy bp Henryk Wejman udzieli święceń diakonatu alumnom szczecińskiego domu ziarna. Cała wspólnota weźmie udział w Archidiecezjalnych Dniach Młodych w Barlinku w majowy weekend. Będzie to okazja, by młodzi, którzy słyszą głos Pana Żniwa i myślą o wstąpieniu do seminarium, spotkali się z klerykami, takie spotkanie i rozmowa mogą pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji. Warto poświęcić się sprawie Chrystusa i wyruszyć w drogę rozeznawania powołania w seminarium. Na modlitwie, w rozmyślaniu, lekturze Słowa Bożego, w studiowaniu, pracy i we wspólnocie braci, pod okiem wychowów kształtować swoje człowieczeństwo i dorastać do przyjęcia święceń kapłańskich. Wspólnota seminaryjna nieustannie modli się o odwagę dla młodych, których serca tęsknią za Bogiem i służbą Jemu w kapłaństwie. Prosimy wszystkich o modlitwę za szczecińskie seminarium, by z niego wychodzili święci kapłani, mocni duchem, mądrzy, szczerze kochający Pana Boga i ludzi żyjących na tej ziemi, nad Odrą i Bałtykiem.

Niech serce archidiecezji bije rytmem Nazaretu, gdzie najważniejszy jest Jezus, Pan i Mistrz. Pod czułym okiem Maryi i opieką św. Józefa możliwe jest nasze nawrócenie, życie już nie dla siebie, ale dla Boga oraz braci.

2015-04-23 11:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Będziemy pionierami

Klerycy sosnowieccy będą od nowego roku akademickiego studiować w Częstochowie. Aktualnie są wypracowywane zasady współpracy między seminarium sosnowieckim a seminarium częstochowskim - powiedział biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak podczas spotkania z księżmi diecezji sosnowieckiej, 17 czerwca wieczorem w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

Cud krwi św. Pantaleona w Madrycie

2021-07-27 15:40

[ TEMATY ]

cud

Vatican News

Do klasztoru Wcielenia w Madrycie od wczoraj przybywają wierni z różnych regionów kraju. Dzisiaj przypada wspomnienie św. Pantaleona i dokonuje się tzw. cud krwi, który wierni mogą obserwować bezpośrednio na ekranach.

Pantaleon urodził się w 280 r. w Nikomedii. Zgodnie z wolą ojca ukończył medycynę i został lekarzem na dworze cesarza Galeriusza Maksymiana. Po nawróceniu na chrześcijaństwo zaczął leczyć bezpłatnie, co przysporzyło mu wielu wrogów. Uwięziony i okrutnie torturowany nie wyrzekł się jednak wiary chrześcijańskiej. Ostatecznie został ścięty 27 lipca 305 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję