Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

W szkole Dobrego Pasterza

Niedziela szczecińsko-kamieńska 17/2015, str. 4

[ TEMATY ]

seminarium

Archiwum AWSD w Szczecinie

W centralnym miejscu seminaryjnego wirydarza w 1993 r. ustawiono figurę Chrystusa, Dobrego Pasterza. W ikonografii chrześcijańskiej jest to jedno z najstarszych przedstawień Jezusa. Chrystus jest młodym pasterzem z owieczką na ramionach. Na cokole szczecińskiej figury umieszczono słowa, którymi Jan Paweł II rozpoczął swoją adhortację o formacji kapłanów we współczesnym świecie: „Pastores dabo vobis” (Dam wam pasterzy). Te słowa zaczerpnięte z Księgi proroka Jeremiasza mówią nam o obietnicy Boga, który nie zostawia swojego ludu bez pasterzy, ale wzbudza ich w każdym pokoleniu według swojego Serca. Także w obecnych czasach Bóg nie przestaje spoglądać z miłością na swoich wybranych i wzywa ich do służby w Kościele. Zostawić wszystko i pójść za Jezusem, by być z Nim i głosić Jego Ewangelię, jest zadaniem trudnym, może nawet ponad ludzkie siły. Mamy jednak obietnicę Boga, że otrzymamy Ducha Świętego, dzięki któremu będziemy autentycznymi i radosnymi głosicielami Dobrej Nowiny i szafarzami świętych sakramentów. Dobry Pasterz wciąż wzbudza w sercu młodych tęsknotę za sobą i pragnienie podążania ku kapłaństwu.

Obecnie w szczecińskim seminarium do służby na żniwnych zagonach naszej archidiecezji przygotowuje się blisko 50 kleryków. Najstarsi alumni czekają na święcenia prezbiteratu, których udzieli abp Andrzej Dzięga 6 czerwca w bazylice archikatedralnej. Tydzień wcześniej, 31 maja, po raz pierwszy bp Henryk Wejman udzieli święceń diakonatu alumnom szczecińskiego domu ziarna. Cała wspólnota weźmie udział w Archidiecezjalnych Dniach Młodych w Barlinku w majowy weekend. Będzie to okazja, by młodzi, którzy słyszą głos Pana Żniwa i myślą o wstąpieniu do seminarium, spotkali się z klerykami, takie spotkanie i rozmowa mogą pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji. Warto poświęcić się sprawie Chrystusa i wyruszyć w drogę rozeznawania powołania w seminarium. Na modlitwie, w rozmyślaniu, lekturze Słowa Bożego, w studiowaniu, pracy i we wspólnocie braci, pod okiem wychowów kształtować swoje człowieczeństwo i dorastać do przyjęcia święceń kapłańskich. Wspólnota seminaryjna nieustannie modli się o odwagę dla młodych, których serca tęsknią za Bogiem i służbą Jemu w kapłaństwie. Prosimy wszystkich o modlitwę za szczecińskie seminarium, by z niego wychodzili święci kapłani, mocni duchem, mądrzy, szczerze kochający Pana Boga i ludzi żyjących na tej ziemi, nad Odrą i Bałtykiem.

Reklama

Niech serce archidiecezji bije rytmem Nazaretu, gdzie najważniejszy jest Jezus, Pan i Mistrz. Pod czułym okiem Maryi i opieką św. Józefa możliwe jest nasze nawrócenie, życie już nie dla siebie, ale dla Boga oraz braci.

2015-04-23 11:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gniezno: kwarantanna w seminarium duchownym

2020-09-09 21:28

[ TEMATY ]

seminarium

Gniezno

pwsd.archidiecezja.pl

Trzech moderatorów i czterech kleryków Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie objętych zostało 9 września kwarantanną w związku z kontaktem z osobą, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Rektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie informuje, że od 9 do 17 września br. trzech moderatorów i czterech kleryków PWSD objętych jest kwarantanną w związku z kontaktem z osobą, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem. Wszyscy pozostają w izolacji i nie mają kontaktu z pozostałymi wykładowcami i alumnami oraz pracownikami świeckimi.

Pierwsze i drugie piętro seminaryjnego gmachu, gdzie przebywają zostało wyłączone z użytkowania. Reszta placówki funkcjonuje normalnie. Rektor PWSD pozostaje w kontakcie ze służbami sanitarno-epidemiologicznymi. Informuje jednocześnie, że na obecną chwilę wszyscy objęci kwarantanną czują się dobrze i nie mają żadnych objawów.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Polska i Węgry to europejskie twierdze w walce o prawa do życia i na rzecz rodziny

2020-09-17 20:10

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Węgry

polityka prorodzinna

Adobe Stock

Polska i Węgry prowadzą najbardziej prorodzinną politykę w UE oraz najaktywniej działają na rzecz prawa do życia wśród wszystkich państw członkowskich UE, uważa wiceszef wydziału prawnego Centrum na rzecz Rodziny i Praw Człowieka (C-Fam) prawnik Stefano Gennarini.

W opublikowanym przez hiszpański katolicki portal “Religion en Libertad” wywiadzie nazywa on oba kraje “twierdzami” w walce o te wartości.

Amerykański prawnik pozarządowej organizacji międzynarodowej zauważył, że władze Polski oraz Węgier “idą pod prąd” wobec praktykowanej przez pozostałych członków UE oraz Brukselę polityki na rzecz rodziny oraz ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Wiceszef wydziału prawnego C-Fam, które współpracuje z ONZ w kwestiach związanych z polityką prorodzinna oraz prawami człowieka, wskazał, że zarówno rządy Zjednoczonej Prawicy, jak i Fideszu proponują mieszkańcom swoich państw “hojne działania prorodzinne”, a zarazem “rewolucyjne” w porównaniu z innymi członkami UE. Wskazał, że różnią się one w tej kwestii od Brukseli.

“Machina dyplomatycza UE prze agresywnie popierając prawo do aborcji oraz wspiera organizacje LGBTQI+ zarówno na forum ONZ, jak i na całym świecie” - stwierdził Gennarini.

Amerykański prawnik wskazał, że w ciągu zaledwie dwóch dekad zmieniło się pojęcie rodziny zarówno wśród władz UE, jak i ONZ. Odnotował, że pomimo tego Polska i Węgry stoją “twardo” na stanowisku, że podstawowa komórka społeczna to związek mężczyzny i kobiety.

Gennarini wskazał, że próby “tyranicznego” narzucania przez UE i ONZ Polakom i Węgrom nowych definicji rodziny mogą nie przynieść pożądanego rezultatu, gdyż jak wskazał, są oni “narodami, które bezpośrednio wycierpiały ze strony komunistycznej tyranii”.

Amerykański prawnik wskazał, że zapowiedź wypowiedzenia konwencji stambulskiej przez Polskę jest próbą konfrontacji Warszawy z Brukselą w kwestii polityki prorodzinnej. Zauważył jednak, że wśród 11 innych państw UE definiujących rodzinę jako związek mężczyzny i kobiety, brak sygnałów dla polskiego rządu, aby mógł on znaleźć w tym gronie wielu sojuszników.

CZYTAJ DALEJ

ONZ/ Cichanouska: chcemy międzynarodowej misji obserwacyjnej na Białorusi

2020-09-18 11:41

[ TEMATY ]

Białoruś

Swietłana Cichanouska

youtube.com

Chcemy, by międzynarodowa misja obserwacyjna udokumentowała przemoc białoruskiego reżimu – oświadczyła w piątek kandydatka opozycji w sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłana Cichanouska na forum Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie.

„Sytuacja na Białorusi wymaga natychmiastowej uwagi międzynarodowej. Pokojowi demonstranci są nielegalnie zatrzymywani, bici, dopuszczano się wobec nich przemocy, a niektórzy ponieśli śmierć” – oznajmiła w przemówieniu online.

Cichanouska podkreśliła też, że należy przeprowadzić wolne i uczciwe wybory w kraju, by obywatele mogli swobodnie wybrać rząd. Zażądała też natychmiastowego wstrzymania przemocy wobec pokojowych obywateli.

„Po raz kolejny podkreślam, że jesteśmy gotowi rozmawiać z władzami i szukać pokojowego rozwiązania kryzysu, który dotknął nasz naród” – oświadczyła. (PAP)

mw/ mal/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję