Reklama

Niedziela Rzeszowska

Koronacja – impuls do rozwoju kultu

Ks. dr Sławomir Zych, pracownik naukowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, mówi Dorocie Zańko o przygotowaniach do koronacji obrazu Matki Bożej Głogowskiej

Niedziela rzeszowska 21/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

koronacja

Archiwum/„Niedziela”

DOROTA ZAŃKO: – 30 maja br. będzie mieć miejsce oczekiwana od 300 lat koronacja łaskami słynącego obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem znajdującego się w sanktuarium w Głogowie Młp. To wydarzenie poprzedziła wieloletnia praca naukowców z KUL. Co było dla Was największym wyzwaniem?

KS. DR SŁAWOMIR ZYCH: – Wiele elementów, m.in. analiza nakrycia głowy głogowskiego wizerunku Matki Bożej. Twierdzono również, że kult Matki Bożej Głogowskiej nie ma potwierdzeń źródłowych – okazało się, że ma, i to bardzo bogate. Tę problematykę zacząłem badać w sposób naukowy z polecenia ówczesnego biskupa rzeszowskiego Kazimierza Górnego. Odpowiednie dokumenty udało się znaleźć w archiwach kościelnych w Przemyślu i w Krakowie. Na moją prośbę koledzy naukowcy z KUL dokonali bardzo wnikliwej analizy nie tylko samego wizerunku Matki Bożej Głogowskiej, ale też Jej kultu oraz dziejów Głogowa Młp. Wyniki swoich badań zaprezentowali podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej, którą koordynowałem w Głogowie Młp. w 2010 r. To spotkanie było przełamaniem naukowym pewnych utartych stereotypów. Jego owocem była także publikacja „Matka Boża Głogowska. Dzieje – kult – przesłanie” pod redakcją dr. Edwarda Gigilewicza i moją. W ubiegłym roku ukazało się drugie wydanie tej książki.

– Powiedział Ksiądz, że wyzwaniem dla naukowców była interpretacja ikonograficzna obrazu Matki Bożej Głogowskiej. Była błędna?

– Matka Najświętsza, ze względu na Jej specyficzne nakrycie głowy, odbierana była jako kapłanka. Twierdzono, że nosi mitrę biskupią. Właśnie ze względów dogmatycznych kult Matki Bożej Głogowskiej zamarł i przez drugą połowę XX w. był przygaszony. Reprodukcję tego obrazu przekazałem do ekspertyzy uczonym z Instytutu Historii Sztuki KUL. Stwierdzili oni, że jest to rodzaj korony, a nie mitry. Dokładnie, że jest to korona typu wschodniego. Wskazali na podobieństwo do korony, którą ma na głowie cesarzowa Teodora na mozaice w jednym z kościołów w Rawennie.

– Analizie została poddana również zabytkowa pieśń do Matki Bożej Głogowskiej...

– Ta staropolska pieśń, śpiewana przez wędrownych „dziadów”, liczy kilka zwrotek, zawiera liczne archaizmy i opowiada o tzw. objawieniu prywatnym Matki Bożej, uzdrowieniu przez Nią dwóch żebraków na tzw. Piasku. Zacytuję jej fragmenty: „Szło trafunkiem dwóch żebraków,/ Ślepy, chromy wraz idący./ Ujrzał Maryję stojącą/ I te słowa przemówiącą./ Idźcie wy do gwardyjana, Tutejszego zamku pana./ Niechaj mi klasztor sfunduje. (...) Otóż ten dokument macie,/ Że kalectwa pozbywacie./ A i zaraz na te słowa,/ Dwóch kaleków było zdrowych./ I sam pan ten sercem tknięty,/ Pyta ich gdzie Obraz Święty. (...)”. Analiza tej pieśni pokazuje, że Matkę Bożą Głogowską czczono jako Uzdrowienie Chorych. Początki Jej kultu sięgają czasów staropolskich. Nieustanny niepokój, powodowany przez głód, pożary, wojny, sprawiał, że ludzie szukali ucieczki u Matki Najświętszej.

– Starania o koronację wizerunku Matki Bożej Głogowskiej zostały podjęte jeszcze w 2007 r. Sfinalizowane zostaną 30 maja br. Jakie znaczenie będzie mieć to wydarzenie?

– Koronacja obrazu Najświętszej Maryi Panny jest jednym z przejawów oddawanej Jej czci. Nigdy nie jest uwieńczeniem kultu, ale impulsem do dalszego jego rozwoju. W przypadku Głogowa Młp., według mnie, dobrze byłoby nawiązać do tych dawnych korzeni, kiedy to w mieście funkcjonował szpital, a właściwie przytułek dla ubogich, z własną świątynią, który w 1631 r. ufundował Mikołaj Spytek Ligęza. Myślę, że dziś sanktuarium głogowskie winno być miejscem ludzi chorych i cierpiących. Zapewne powstanie obok niego jakaś instytucja związana z pomocą takim osobom.

2015-05-21 12:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cudowny obraz ukoronowany

[ TEMATY ]

koronacja

Maria Fortuna- Sudor

W Niegowici przed cudownym obrazem Matki Bożej modlą się kolejne pokolenia parafian od ponad 400 lat!

W Niegowici  przed cudownym obrazem Matki Bożej modlą się kolejne pokolenia parafian od ponad 400 lat!

    W niedzielę 28 sierpnia metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski dokonał koronacji obrazu Matki Bożej Niegowickiej w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

    W uroczystości, na którą wspólnota parafialna czekała od lat, uczestniczyło wielu kapłanów, siostry zakonne, przedstawiciele władz samorządowych oraz wierni czcicieli Pani Niegowickiej. Zebranych w kościele i na placu wokół świątyni gości i parafian powitał proboszcz - ks. Janusz Łomzik.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Rekolekcje na dobre rozeznanie powołania

2023-02-01 12:37

[ TEMATY ]

Świdnica

rekolekcje powołaniowe

ks. Mirosław Benedyk

. Jeszcze dekadę temu rekolekcje powołaniowe cieszyły się wielkim zainteresowaniem

. Jeszcze dekadę temu rekolekcje powołaniowe cieszyły się wielkim zainteresowaniem

Duszpasterstwo Powołań jeszcze przed feriami zimowymi zaprasza na rekolekcje do świdnickiego seminarium. Udział w wydarzeniu mogą wziąć nawet uczniowie szkół podstawowych.

- Zapraszamy do udziału w rekolekcjach dla młodzieży męskiej. Tytuł rekolekcji - „Na Twoje słowo” (Łk 5,5) to jednocześnie ich program. W tym roku chcemy przeżyć je w atmosferze skupienia, ucząc się tego, w jaki sposób czytać Pismo Święte, żeby usłyszeć to, co Bóg do nas mówi. Przez trzy dni będziemy się wspólnie modlić i rozważać słowo Boże. Każdy będzie miał możliwość indywidualnego spotkania i rozmowy z kapłanem oraz spowiedzi świętej – zachęca ks. Piotr Gołuch - Diecezjalny Duszpasterz Powołań.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję