Reklama

Niedziela Częstochowska

Czego uczył nas prymas Wyszyński

Niedziela częstochowska 21/2015, str. 6, 8

[ TEMATY ]

kardynał

ARCHIWUM INSTYTUTU PRYMASA WYSZYŃSKIEGO

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielkiego Prymasa Tysiąclecia miałem szczęście znać osobiście. Ten wspaniały przywódca polskiego Kościoła i wielki mąż stanu w Częstochowie miał swoją główną ambonę. W Sanktuarium Jasnogórskim, do którego przybywają od wieków tysiące pielgrzymów, przekazywał nam swoje myśli, obawy i pragnienia, a także najżywsze intencje dotyczące narodu i Kościoła w Ojczyźnie. Tu podnosił na duchu i pokazywał, że jest głosem człowieka wolnego, a także wolnego Kościoła i wolnego narodu. W tym było pokrzepienie i siła.

A przy tym był Ksiądz Prymas prawdziwym świadkiem wiary i zawierzenia Maryi, co dobrze ujmuje jego pomnik jako wchodzącego na klęczkach na Jasną Górę. Siłą swojego ducha napełniał polską ziemię i ubogacał ją swoim światłem na nowe czasy. Na jego przykładzie można stwierdzić, że Pan Bóg na trudne czasy daje swoje światła, daje świetliste postaci, które umacniają ludzi w tym, co Boże.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prymas Tysiąclecia odegrał także ogromną rolę w kształtowaniu właściwego stosunku Polaków do Ojczyzny, do ojczystej historii i kultury, do polskiej ekonomii i gospodarki, do polskiego sposobu życia naszych rodzin. Kościół wciąż dostarcza nowych bodźców dla prawdziwego rozwoju człowieka, jest także promotorem wartości patriotycznych. Jakże to ważne dziś, gdy te wartości wydają się blednąć, gdy w zmaganiach między „mieć” i „być” tak często zwycięża opcja „mieć”, a młodzi ludzie pytają niejednokrotnie, co to takiego patriotyzm i co z tego będą mieli.

Postać Księdza Prymasa jest tu ogromną ostoją i drogowskazem – jak miłować wszystko, co Polskę stanowi, co jest tak bardzo nasze. Tu nie chodzi o jakiś nacjonalizm, ale o to, żeby nasze życie w Polsce było normalne, tzn. wolne, godne i piękne. Dobrze więc, że kilkadziesiąt polskich szkół przyjęło imię kard. Stefana Wyszyńskiego, bo przynajmniej te grona nauczycielskie, ci uczniowie i te miejscowości ożywiają w sobie świadomość tego, czym żył i co głosił wielki prymas, nazwany Prymasem Tysiąclecia, który przez długi czas, w trudnym okresie komunistycznego reżimu, wpływał w sposób istotny na polskie życie kulturalne i polityczne. Takiego sposobu patrzenia na świat i człowieka, takiego życia musimy się wciąż uczyć. Trzeba kochać ewangelicznie wszystkich, ale jednocześnie trzeba zachować pewien status normalności życia osobistego, rodzinnego, państwowego opartego na wolności wewnętrznej i zewnętrznej, bo tylko wtedy można osiągnąć pewien stan równowagi objawiającej się dojrzałością chrześcijańską i obywatelską.

2015-05-21 12:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller przeciwko oskarżaniu papieża o herezję

[ TEMATY ]

kardynał

Franciszek

Katarzyna Cegielska

Kard. Gerhard Ludwig Müller sprzeciwia się oskarżaniu papieża o herezję i równocześnie przestrzega przed kultem jego osoby. "Franciszek nie jest żadnym heretykiem, czy głosicielem błędnych nauk" - powiedział kard. Müller w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika katolickiego "Die Tagespost" wydawanego w Würzburgu. Były prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary podkreślił, że "z gruntu fałszywe jest obciążanie go wszystkim, co złego dzieje się dzisiaj w Kościele".

Niemiecki purpurat wyraził też życzenie, aby na publiczne zarzuty wobec papieskiego nauczania odpowiadali „renomowani teologowie”. Jego zdaniem obawy są zrozumiałe, a pragnienie większej jasności w wypowiedziach papieskich uzasadnione, ale nie do przyjęcia są środki jakimi się to robi. "Papież powinien zatem pozostawić Kongregacji Nauki Wiary oficjalne ich wyjaśnianie, a nie Sekretariatowi Stanu Stolicy Apostolskiej lub zaprzyjaźnionym dziennikarzom i teologom" - zaznaczył kardynał.
CZYTAJ DALEJ

Podejrzany o zabicie księdza z Kłobucka był poczytalny

2025-10-02 11:06

[ TEMATY ]

śp. ks. Grzegorz Dymek

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Grzegorz Dymek

Ks. Grzegorz Dymek

Tomasz J., podejrzany o zabicie w lutym br. księdza z Kłobucka (Śląskie), był w chwili popełnienia tego czynu poczytalny – uznali biegli w przesłanej prokuraturze opinii sądowo-psychiatrycznej. Do sądu wkrótce powinien trafić akt oskarżenia.

Ks. Grzegorz Dymek, proboszcz parafii NMP Fatimskiej w Kłobucku, został zamordowany 13 lutego podczas napadu na plebanię. Zbrodnia miała najprawdopodobniej tło rabunkowe. Śledztwo prowadzi Prokuratura Rejonowa w Częstochowie. Informację o uzyskanej opinii biegłych przekazał w czwartek PAP rzecznik częstochowskiej prokuratury okręgowej Tomasz Ozimek.
CZYTAJ DALEJ

Różaniec, który może wszystko – tajemnice bolesne

2025-10-02 20:57

[ TEMATY ]

różaniec

rozważania różańcowe

Karol Porwich/Niedziela

Różaniec jako sposobność do „podglądania Nieba”? Tak, ono daje nam się w nim zobaczyć.

Funkcję okien w murze odgradzającym naszą doczesność od komnat Bożego Królestwa pełnią święte ikony – pisane według specjalnych, surowo przestrzeganych kanonów, korzystające z wielowiekowych doświadczeń sztuki i mistyki. Farby ikon są nakładane pędzlami mnichów, ascetów, ludzi przygotowujących się do tego zadania przez długie posty i modlitwy. Patrzymy na ikonę, i nagle obraz staje się mistycznym okienkiem: „otwiera się” przed nami Niebo. Już nie patrzymy na farby, złocenia i kształty. Spoglądamy w głąb ikony. Patrzymy za nią. W wieczność.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję