Reklama

Niedziela Rzeszowska

90. rocznica koronacji Figury Matki Bożej Tarnowieckiej

Tarnowieckie korony

Cudowna Figura Matki Boskiej Zawierzenia z Tarnowca pochodzi prawdopodobnie z XV wieku. Wyrzeźbiona przez artystę na terenach dawnych Węgier szybko znalazła się na ziemiach polskich. Przez ponad trzysta lat była czczona w klasztorze Ojców Karmelitów w Jaśle, skąd po kasacie zakonu została sprowadzona do pobliskiego Tarnowca, gdzie znajduje się do dzisiaj

Wierni w niedługim czasie zaczęli czcić Figurę jako cudowną i słynącą łaskami, a sami mieszkańcy ziemi jasielskiej w tarnowieckim wizerunku upatrywali swoją Królową. Wyrazem głębokiej wiary ludzi w wyjątkowość i cudowność Figury miało być przyozdobienie Jej złoconymi koronami, wykonanymi z drewna lipowego, gdyż artysta rzeźbiąc Figurę na głowie Matki Najświętszej, umieścił jedynie złocony zwój zwiniętej chusty.

Kult Pani Tarnowieckiej

Z biegiem lat Figura Matki Boskiej Tarnowieckiej stała się celem licznych pielgrzymek z Polski i z sąsiednich państw. Coraz więcej pielgrzymów przybywało, by modlić się u stóp Matki. W związku z rozszerzającym się kultem i szczególną czcią Pani Tarnowieckiej podjęto w XIX wieku starania o akt formalnej koronacji cudownej Figury. Ówczesny proboszcz tarnowieckiej parafii ks. Karol Józef Fischer, późniejszy biskup w Przemyślu, w szczególny sposób zaangażował się w te starania. Sam też, w związku ze zbliżającą się setną rocznicą sprowadzenia Figury Matki Boskiej do Tarnowca, ufundował srebrne korony dla Maryi i Dzieciątka. Aktu prywatnego nałożenia koron dokonał w 1889 r. kolejny tarnowiecki proboszcz ks. Jan Puzon.

Starania o koronację

Kult Pani Tarnowieckiej nieustannie się rozszerzał, a starania o formalną koronację ciągle trwały. Kronika parafialna zanotowała, że w międzyczasie skradzione zostały srebrne korony z głowy Matki Najświętszej i Dzieciątka. Szczególnym czasem w dziejach tarnowieckiego sanktuarium okazał się rok 1925. Wtedy to, po wieloletnich staraniach Kurii Biskupiej w Przemyślu i udokumentowaniu szerokiego kultu Matki Boskiej Tarnowieckiej, Ojciec Święty Pius XI wydał dekret zezwalający na koronację Figury na prawie papieskim. Uroczystego aktu koronacji dokonał 8 września 1925 r. wcześniejszy proboszcz tarnowiecki bp Karol Józef Fischer w asyście innych biskupów i kapłanów oraz licznie zgromadzonych wiernych. Do dzisiaj pamiątką tej uroczystości jest marmurowa tablica wmurowana w kaplicy Matki Boskiej. Złote korony nie zdobiły jednak długo głowy Najświętszej Maryi Panny i Dzieciątka. W roku 1938 dokonano profanacji kościoła i skradziono korony zdobiące Figurę. Nowe korony, którymi przyozdobiono Figurę, zostały ponownie skradzione w 1970 r. Obecne korony zdobiące skronie Matki Bożej i Dzieciątka nie mają już takiej dużej wartości materialnej jak poprzednie, gdyż są wykonane z pozłacanej blachy miedzianej, jednak ciągle są wyrazem głębokiej wiary ludu Bożego w cudowność Figury oraz potwierdzają duchowe oddanie się Matce Najświętszej parafian i przybywających pielgrzymów.

Reklama

Uroczystości rocznicowe

Kult Pani Tarnowieckiej jest ciągle żywy. Każdego roku do sanktuarium przybywają liczne pielgrzymki. Od maja do października odbywają się Nabożeństwa Zawierzenia, które gromadzą na modlitwie mieszkańców ziemi jasielskiej. Do Tarnowca przybywa także każdego roku Ogólnopolska Pielgrzymka Obrońców Życia i Dzieła Adopcji Dziecka Poczętego.W sanktuarium Matki Boskiej Zawierzenia w Tarnowcu kolejne rocznice koronacji zawsze przeżywano bardzo uroczyście po wcześniejszym duchowym przygotowaniu. W tym roku przypada 90. rocznica koronacji cudownej Figury. Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się 13 września pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby. Na to szczególne wydarzenie już dzisiaj pragniemy serdecznie zaprosić wszystkich czcicieli Matki Najświętszej.

2015-06-03 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gietrzwałd: uroczystości 140. rocznicy objawień Matki Bożej

[ TEMATY ]

Matka Boża

jubileusz

koronacja

ARCHIWUM SANKTUARIUM

W piątek 21 kwietnia rozpoczynają się jubileuszowe uroczystości związane ze 140. rocznicą objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie oraz 50. rocznicą koronacji Jej obrazu koronami papieskimi.

Gietrzwałd to jedyne w Polsce uznane przez Kościół miejsce objawień Maryi. Objawiła się Ona dwóm dziewczynkom: 13-letniej Justynie Szafryńskiej oraz 12-letniej Barbarze Samulowskiej. Maryja przemówiła do nich po polsku, a na ich pytanie: "kto ty jesteś?" odpowiedziała: "Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta!". Gdy zapytały: czego żądasz Matko Boża? Maryja odpowiedziała: "Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec!". Objawienia trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku.

CZYTAJ DALEJ

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

[ TEMATY ]

spowiedź

Adobe Stock

Dlaczego właściwie warto się spowiadać? Bo tego nauczyli mnie rodzice? Bo tak wypada? Nic z tych rzeczy. Oto 5 prawdziwych powodów dla których warto klęknąć do kratek konfesjonału!

1. Uporządkowanie życia

CZYTAJ DALEJ

Sudan Południowy/ Papież: odłóżmy broń nienawiści i zemsty

2023-02-05 10:34

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Na zakończenie wizyty w Sudanie Południowym papież Franciszek odprawił w niedzielę w stolicy kraju Dżubie mszę, w której uczestniczyło ponad 100 tysięcy osób. Odłóżmy broń nienawiści i zemsty - apelował.

W homili papież powiedział, że wierzący są powołani do tego, by w radości, z wdzięcznością dawać świadectwo o przymierzu z Bogiem, pokazując, że "jesteśmy ludźmi zdolnymi do tworzenia więzi przyjaźni, do życia w braterstwie, do budowania dobrych relacji międzyludzkich, by nie dopuścić do tego, by zapanowało zepsucie zła, choroba podziałów, brud nieuczciwych interesów, plaga niesprawiedliwości".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję