Reklama

Niedziela Wrocławska

Noce Kościołów 2015

Zakończyły się organizowane przez Radio Rodzina Noce Kościołów na Dolnym Śląsku. Blisko 300 wydarzeń w 32 miejscowościach, ponad 90 koncertów, 120 spotkań, odkrywane na nowo zabytki sakralne, po których oprowadzali przewodnicy. Kolejne spotkanie już za rok

Niedziela wrocławska 27/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

Noce Kościołów

Tomasz Lewandowski

Koncert Rodziny Pospieszalskich tegorocznej Nocy Kościołów był jedną z największych atrakcji i wielkim świadectwem wiary

Koncert Rodziny Pospieszalskich tegorocznej Nocy Kościołów był
jedną z największych atrakcji i wielkim świadectwem wiary

Duża Rodzina na scenie – koncert Pospieszalskich

– Oto Mateusz, Marcin, Karol, Mikołaj, Nikodem, Szczepan, Paulina, Barbara, Lidia, Franciszek Pospieszalscy – przedstawiał muzykującą na scenie kościoła garnizonowego swoją rodzinę Jan Pospieszalski. – Nie bójcie się dużych rodzin! One są nadzieją naszej przyszłości! Nie pozwolą Polsce zginąć! Dziękujemy naszym rodzicom, Stanisławowi i Donacie Pospieszalskim, że mieli odwagę i siłę przyjąć i wychować dziewięcioro dzieci. Dzięki nim jesteśmy silni rodziną! – słowa znanego muzyka i publicysty publiczność oklaskiwała na stojąco.

Wieczorny koncert 23 czerwca w ramach Nocy Kościołów zgromadził w kościele św. Elżbiety przy Rynku ponad 400 osób. Stanisław Pospieszalski z małżonką Donatą zajmował tam 2-pokojowe mieszkanie.

Reklama

Jan Pospieszalski (trzeci z dziewięciorga rodzeństwa) w trakcie ciepło przyjętego przez publiczność koncertu opisywał muzyczne umiejętności swojej rodziny: – Teraz Mateusz zamienia klarnet na klarnet basowy. Zdumiewająca była liczba instrumentów, wymienianych przez pana Jana, na których ci muzycy grają. – Pamiętacie Państwo tego chłopca, który na płycie Arki Noego śpiewał chrypiącym głosem: „Święty kocha Boga, życia mu nie szkoda?” To mój syn, Franciszek 15, lat temu – wskazał na młodzieńca grającego na kontrabasie.

Muzyka, która wypełniała kościół, była i patriotyczna, i metafizyczna, były fragmenty radości, ale i zadumy. – Pamiętacie wyklętych? – pytał Jan Pospieszalski. Współbrzmienie instrumentów, z których dźwięki wydobywali doskonale rozumiejący się i kochający ludzie, na scenie było przeżyciem niezwykłym. Docenionym z wielkim szacunkiem i wdzięcznością przez zgromadzonych słuchaczy.

Lilianna Sicińska

Prześladowanie chrześcijan

Na zaproszenie Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie do Polski przybył franciszkanin bp Sebastian Shaw z pakistańskiej diecezji Lahore. W tym islamskim kraju wyznawcy Chrystusa stanowią zaledwie 2 prac. spośród 180 milionów mieszkańców, a katolików jest zaledwie 1 proc. Pierwsze gminy chrześcijańskie powstały tam już w I wieku po Chrystusie – czyli na 600 lat przed przybyciem na te ziemie muzułmanów. Dziś jednak chrześcijanie są w Pakistanie prześladowani za swoją wiarę. – Bardzo ważny jest poziom świadomości wiary, musimy bardzo dobrze znać Katechizm Kościoła Katolickiego i wiedzieć, w Kogo wierzymy, bez względu na to, w jakim kraju żyjemy.

Reklama

Biskup opowiadał o formach prześladowania pakistańskich chrześcijan, o konieczności ochrony świątyń przed zamachowcami. Spotkał się z młodzieżą kilku szkół we Wrocławiu oraz w Wołowie i Oławie.

Lilianna Sicińska

Nocne zwiedzanie

Noce Kościołów to również nocne zwiedzanie pereł architektury sakralnej, na co dzień niedostępnych. W tym roku dla zwiedzających otwarty był m.in. klasztor Zgromadzenia Sióstr Szkolnych De Notre Dame, gdzie możliwe było zwiedzanie ruin i fundamentów zamku Piastów Śląskich, również klasztor Sióstr Urszulanek i Mauzoleum Piastów Śląskich.

Hitem miejsc udostępnionych do zwiedzania była Kaplica Hochberga w katedrze greckokatolickiej, perła baroku, nieczynna od II wojny światowej. Dużym zainteresowaniem cieszyło się też spotkanie dotyczące kultury prawosławnej, które odbyło się w prawosławnej katedrze Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy. Prelekcję na temat „Prawosławie – tradycja i współczesność” wygłosił ks. Igor Habura. Po wykładzie można było zwiedzić prawosławną katedrę z przewodnikiem.

Magdalena Lewandowska

Skarby gminy Skarbimierz

Drugi rok z rzędu dwie parafie w gminie Skarbimierz przystąpiły do projektu Noce Kościołów. Jedna z nich to Małujowice z pięknym kościołem pw. św. Jakuba, najważniejszym zabytkiem i dumą gminy; druga – to parafia pw. św. Stanisława w Skarbimierzu.

22 czerwca w Małujowicach Mszę św. celebrował ks. Dariusz Filozof, zaproszony przez nowego proboszcza parafii ks. Mieczysława Sałowskiego. Po niej znany brzeski przewodnik dr Tadeusz Jurek, miłośnik „Śląskiej Sykstyny” – jak nazywana jest małujowicka świątynia – opowiadał o zabytkowych freskach i historii kościoła. Wieczorem odbył się piękny koncert w wykonaniu Miłosza Rajczakowskiego (perkusja), który grał do utworów organowych przygotowanych przez Jana Króla. Koncert ubogaciła gra świateł i animacje komputerowe przygotowane przez rodziców młodego artysty. Po koncercie Tadeusz Jurek pokazywał niedostępne na co dzień miejsca w kościele.

W skarbimierskiej parafii pw. św. Stanisława BM 23 czerwca po Mszy św. celebrowanej przez dziekana ks. Stanisława Grzechynkę i ks. Zbigniewa Bąkowskiego odbył się koncert organowy. Wykonawcą był młody artysta Szymon Dobrzański, który wykonał utwory Jana Sebastiana Bacha oraz Johanna Pachelbela. Słuchaczom bardzo się podobała także wersja organowa filmowej muzyki Hansa Zimmera w interpretacji artysty.

Andrzej Sowa

Ameryka u św. Filomeny

Jedyna w Polsce parafia pw. św. Filomeny w podwrocławskich Gniechowicach gościła 23 czerwca ponad 300 zaangażowanych w działalność misyjną uczniów, katechetów, księży, siostry zakonne i gości z zagranicy na pokongresowym spotkaniu misyjnym.

Uroczystość wpisała się w program szóstej edycji Nocy Kościołów.

Spotkanie rozpoczęło się w strugach ulewnego deszczu uroczystą Mszą św., której przewodniczył abp Józef Kupny. Homilię wygłosił ks. Krzysztof Borecki, duszpasterz Papieskich Dzieł Misyjnych. Barwnie ubrana młodzież wypełniła gniechowicką świątynię do ostatniego miejsca.

Wraz z zakończeniem modlitwy na niebie pokazało się słońce, a na uczestników spotkania czekały kolejne atrakcje. Po relacji z IV Krajowego Kongresu Misyjnego i spotkaniu z misjonarzami na scenie obok plebanii prezentowały się grupy parafialne.

Młodzież chętnie zaglądała do indiańskiej wioski rozłożonej u stóp kościoła i uczestniczyła w grach i zabawach sprawnościowych.

Spotkanie Gniechowice – Ameryka u św. Filomeny – zakończyły mistrzowskie występy artystyczne, a konkursy wyłoniły laureatów, którzy udadzą się na pielgrzymkę do Ziemi Świętej.

W radosnych nastrojach po wspólnej modlitwie młodzi misjonarze wyruszyli do domów.

Janusz Gajdamowicz

Missa Gospel’s w kościele Świętego Krzyża we Wrocławiu

W ramach obchodów święta Wrocławia i wrocławskich Nocy Kościołów w kościele pw. Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim odbył się koncert – Msza Gospelowa Włodzimierza Szomańskiego. Missa Gospel’s to dzieło łączące tradycję liturgiczną oraz muzyczną kościoła katolickiego z – coraz bardziej znaną w kraju – amerykańską tradycją gospel. W wydarzeniu pod batutą dyrygenta Radosława Labakhua wystąpili wokaliści: Olga Szomańska, Michał Rudaś oraz znany zespół „Spirituals Singers Band”. Na scenie towarzyszyli im: Zespół Instrumentalny „Kameleon”, Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej oraz Orkiestra Symfoniczna NFM. To monumentalne dzieło zrobiło wrażenie na przybyłych, którzy tego dnia zgromadzili się w kościele.

Anna Buchar

2015-07-02 12:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza Noc Kościołów

Niedziela legnicka 27/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

Noce Kościołów

Ks. Waldemar Wesołowski

„Kresowianie a Dolny Śląsk” - to tytuł spotkania, jakie odbyło się w piątek 21 czerwca w katedrze legnickiej podczas Nocy Kościołów. Rozpoczęło się Mszą św. o godz. 18.30 sprawowaną przez ks. Roberta Kristmana w intencji kanonizacji bł. Jana Pawła II, w 30. rocznicę jego pierwszego pobytu na dolnośląskiej ziemi (21 czerwca 1983 r.). W Mszy św. wziął udział chór „Głos duszy” z Mińska na Białorusi

Już podczas Mszy św. chór katolickiej parafii pw. Świętych Szymona i Heleny pokazał, że nawet gdy członkowie chóru są amatorami, poziom może być profesjonalny, godny największych świątyń i sal koncertowych. Katedra wybrzmiała mocnymi tonami pieśni polskich i łacińskich, które towarzyszyły wspólnej modlitwie.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Łagów. Oaza Nowej Drogi

2021-07-29 11:27

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

młodzież

Wakacje z Bogiem

rekolekcje wakacyjne

Julia Skowrońska

Łagów. W domu rekolekcyjnym trwa Oaza Nowej Drogi I stopnia.

Oaza rozpoczęła się 20 lipca, a zakończy się 5 sierpnia. Biorą w niej udział 24 osoby, którymi opiekuje się 6-osobowa kadra animatorska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję