Reklama

Niedziela Podlaska

Koronacja obrazu Matki Bożej w Domanowie

W niedzielę 28 czerwca na ołtarzu polowym ustawionym przed świątynią w Domanowie, gdzie znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, bp Tadeusz Pikus dokonał aktu jego koronacji

W dekrecie koronacyjnym odczytanym podczas uroczystości napisał on m.in., że obraz Najświętszej Maryi Panny Matki Zbawiciela Naszego Jezusa został ukoronowany na prawie diecezjalnym. Jednocześnie trzecią niedzielę miesiąca lipca ustanowił dniem świątecznym ku czci Pani Domanowskiej z zachowaniem stosownych przepisów kościelnych i liturgicznych.

Z dziejów obrazu

Bp Pikus przypomniał też, że słynący łaskami obraz Matki Zbawiciela Naszego Jezusa, zwanej dawniej Matką Bożą Szkaplerzną, jest dziełem włoskiego malarza Giovanniego Verentiego z Padwy. W 1648 r. został on ofiarowany kościołowi przez Seweryna Domanowskiego, po śmierci jego żony Anny Kuleszy. W 1763 r. wizerunek Matki Bożej umieszczono w ołtarzu głównym. Pod koniec XVIII wieku nieznany artysta domalował świętym Postaciom korony oraz berło w ręku Maryi. Podczas gruntownej konserwacji obrazu w 1971 r. powrócono do jego pierwotnego wyglądu. Od samego początku wizerunek Pani Domanowskiej był otaczany wielkim kultem, o czym świadczą m.in. liczne i różnorodne wota oraz powstanie Bractwa Szkaplerza Świętego. Nowe korony ze srebra, na które położono złoto, zostały wykonane w Kobyłce k. Warszawy przez Tomasza Łukasiuka.

Ksiądz Biskup w osobnym dekrecie ustanowił również domanowską świątynię, ze względu na jej rolę w rozwijaniu kultu maryjnego na Podlasiu, sanktuarium diecezjalnym Najświętszej Maryi Panny Matki Zbawiciela Naszego Jezusa. Proboszcz parafii w Domanowie, którym jest obecnie ks. Walenty Wojtkowski, będzie także kustoszem tego sanktuarium.

Maryja drogą do Boga

Uroczystości w Domanowie poprzedziły misje święte, prowadzone przez ks. Dariusza Kujawę, modlitewne czuwanie wspólnot maryjnych prowadzone przez ks. Romana Kowerdzieja oraz wprowadzenie historyczne ks. Rafała Romańczuka. W ramach przygotowań do koronacji w kilku numerach podlaskiej edycji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” ukazywały się fragmenty publikacji ks. Andrzeja Ulaczyka, przybliżającej to sanktuarium.

Reklama

W homilii bp Tadeusz Pikus przypomniał rolę Maryi w dziele pojednania Boga i człowieka, których drogi i myśli rozeszły się po grzechu pierworodnym. Dopiero po wypowiedzeniu „Fiat” myśli Boga stały się myślami Maryi, a drogi Maryi drogami Boga. W Maryi spełniła się rajska zapowiedź pojednania myśli Boga i człowieka, dokonana w Jezusie Chrystusie.

Ksiądz Biskup mówił też o różnorodności ukazywania oblicza Maryi, co związane jest z tradycją, kulturą i objawieniami Jej w świecie, za którym kryje się zawsze ta sama Matka, która była w czasie ziemskiego życia Chrystusa, a dzisiaj ułatwia drogę do Niego. Nawiązując zaś do Maryi ukazanej na obrazie w Domanowie, podkreślił, że jest on naznaczony wielką miłością ofiarodawcy do swej zmarłej żony oraz wiarą w pomoc Maryi, czego znak widać w napisie umieszczonym pod nim. Przypomniał trudne czasy dla ludności polskiej na terenach Podlasia oraz zaufanie Matce Bożej, do której ci ludzie przybywali. O otrzymywanych łaskach za Jej pośrednictwem świadczą pozostawiane wota. Przytoczył on także dokument potwierdzający przekazanie do depozytu w czasie powstania kościuszkowskiego precjozów z domanowskiego kościoła, w tym także ozdób z obrazu Maryi, które nigdy tam nie powróciły, wpisując się w historię drogi Polaków do wolności.

Ukoronowanie starań – czas podziękowań

Pasterz Kościoła drohiczyńskiego podziękował za rozpoczęcie starań o ukoronowanie obrazu z Domanowa zarówno poprzedniemu proboszczowi ks. Benedyktowi Karpińskiemu, swojemu poprzednikowi bp. Antoniemu Dydyczowi oraz obecnemu proboszczowi ks. Walentemu Wojtkowskiemu za dokończenie tego dzieła. Ks. Wojtkowski w swoich podziękowaniu podkreślił wielką współpracę w przygotowaniu uroczystości z ordynariuszami – obecnym i poprzednim, władzami gminy Brańsk, artystami, miejscową szkołą i wieloma instytucjami z sąsiednich miejscowości. Odmówił również uroczyście modlitwę do Matki Bożej Domanowskiej. Wójt gminy Brańsk Andrzej Jankowski podkreślił zaś, że wydarzenie to ma również wielkie znaczenie w historii tamtejszego regionu, a w darze przekazał on Księdzu Biskupowi specjalnie namalowaną kopię obrazu Matki Bożej z Domanowa z koronami.

Reklama

W uroczystości uczestniczyli kapłani z diecezji drohiczyńskiej, łomżyńskiej, misjonarze, bracia i siostry zakonne, pielgrzymki piesze i niepełnosprawnych, grupy modlitewne, motocykliści oraz kilka tysięcy osób przybyłych z różnych stron. Śpiewy wykonywały chór Drohiczyńskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej oraz zespół ludowy „Mianka”, który wykonał specjalnie skomponowaną na tę uroczystość pieśń.

* * *

Domanowo znajduje się koło Brańska, niedaleko innego znanego sanktuarium maryjnego w Hodyszewie. Była to pierwsza koronacja na prawie diecezjalnym, której dokonał bp Tadeusz Pikus jako ordynariusz drohiczyński. Obecnie w diecezji drohiczyńskiej znajdują się dwa obrazy Matki Bożej, ukoronowane papieskim koronami, poświęconymi przez św. Jana Pawła II – w Ostrożanach i Miedznie oraz dwa obrazy ukoronowane na prawie diecezjalnym przez bp. Antoniego Dydycza – w Ciechanowcu i Łazówku.

2015-07-16 10:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nawiedzenie dobiegło końca

Niedziela sosnowiecka 50/2012, str. 1

[ TEMATY ]

obraz

peregrynacja

Jarosław Ciszek

Obraz „Jezu, ufam Tobie” w drodze do stacji docelowej – parafii św. Siostry Faustyny w Będzinie

Obraz „Jezu, ufam Tobie” w drodze do stacji docelowej – parafii św. Siostry Faustyny w Będzinie

Peregrynacja obrazu „Jezu, ufam Tobie” i relikwii bł. Jana Pawła II już za nami. Nawiedzenie rozpoczęło się 25 marca w sosnowieckiej Matce kościołów, zaś jego kulminacyjny moment nastąpił w niedzielę Chrystusa Króla, 25 listopada

Podczas 8 miesięcy wędrówki święte znaki dzień po dniu nawiedzały kolejne parafie Kościoła sosnowieckiego. Nasza diecezja przeżyła w tym czasie prawdziwe duchowe poruszenie. Dzieci, młodzież, dorośli i starsi wiekiem, wspólnoty, stowarzyszenia, organizacje religijne i społeczne na czele z duszpasterzami parafii, nie szczędząc wysiłku, czasu i zaangażowania włączali się w przygotowania duchowe i materialne, by jak najgodniej przyjąć Króla Miłosierdzia i Jego wielkiego czciciela bł. Jana Pawła II do swoich serc i kościołów.

CZYTAJ DALEJ

Skąd się biorą powołani?

Gdy mówimy o powołaniach, nie możemy zapominać o rodzinach – to w nich wszystko się zaczyna.

Osoby wstępujące do zakonu czy seminarium to ludzie z krwi i kości, z bagażem doświadczeń, który wynieśli z domu. Jakie wobec tego są rodziny, które wydały owoc powołania? Czy istnieje recepta na to, jak wychować księdza lub zakonnicę? Głos oddajemy tym, którzy stoją w cieniu powołań – rodzicom i rodzeństwu.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: „Przestań biec. Zacznij żyć”

2023-01-31 08:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

Od 10-11 lutego odbędzie się Forum Charyzmatyczne, podczas którego obecni będą założyciele wspólnoty Przymierze Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję