Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Na pielgrzymim szlaku

Alumni Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie zakończyli kolejny rok formacji. Klerycy rocznika propedeutycznego (pierwszego roku formacji) ostatnie dni we wspólnocie przeżyli w szczególny sposób, bo na pielgrzymim szlaku, wędrując z Lubina do Niechorza w dniach 22-26 czerwca br.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 30/2015, str. 1, 3

[ TEMATY ]

seminarium

Archiwum autora

W Kamieniu Pomorskim podczas poświęcenia wód zatoki

W Kamieniu Pomorskim podczas poświęcenia wód zatoki

Pieszo w dziękczynieniu za rok przeżyty w seminarium, pieszo prosząc o dar nowych, świętych powołań do stanu kapłańskiego; tak brzmiały główne intencje pielgrzymki, na jaką wyruszyło jedenastu kleryków wraz ich przełożonym, ks. prefektem Grzegorzem Gruszką. Szlak pielgrzymki prowadził śladami św. Ottona, patrona naszej archidiecezji, który na tych terenach przeprowadził dwie misje ewangelizacyjne. Początek pielgrzymki miał miejsce w Lubinie podczas wieczornej Mszy św. w kościele pw. Matki Bożej Jasnogórskiej, górującym nad malowniczymi rozlewiskami. O poranku pielgrzymi wyruszyli do Wolina. Tam modlili się w kolegiacie pw. św. Mikołaja, a także zwiedzili wioskę Wikingów, która jest historyczną atrakcją tych ziem. W drugim etapie drogi towarzyszyły alumnom także osoby świeckie. W ich towarzystwie dotarli do konkatedry w Kamieniu Pomorskim na uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Po Mszy odpustowej, zgodnie z tradycją, poświęcono wody zatoki i zacumowane jednostki pływające. Kolejny dzień pielgrzymki poprowadził kleryków do Cerkwicy. Droga ta wiodła tzw. Szlakiem Jakubowym, prowadzącym do Santiago de Compostela. Tam właśnie zmierzał pielgrzym, którego pątnicy spotkali w czasie marszu. Krótkie spotkanie dodało wszystkim sił do dalszej wędrówki. Ostatni dzień w drodze dał sposobność do chwili relaksu i medytacji u stóp krzyża w Pustkowie, będącego repliką krzyża z Giewontu. Celem pielgrzymki był kościół w Niechorzu, gdzie znajduje się obraz Matki Bożej Ostrobramskiej, przyozdobionej srebrno-bursztynową sukienką. Obraz w lokalnej społeczności zyskuje opinie cudownego. Modlitwie przy tym wizerunku przypisuje się uzdrowienia z chorób nowotworowych mózgu.

Piesze pielgrzymki alumnów pierwszego roku stały się już niepisaną tradycją AWSD w Szczecinie. Są one okazją do zebrania myśli po doświadczeniach, jakimi obdarzył czas formacji w seminarium. Modlitwa w drodze stanowi też nieocenioną pomoc w rozeznawaniu powołania. Pielgrzymi dziękują wszystkim, którzy okazali im swoją życzliwość na szlaku.

2015-07-23 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzeba być pouczalnym

O formacji seminaryjnej z ks. Sławomirem Kołatą, wicerektorem Seminarium Duchownego w Krakowie, rozmawia ks. Piotr Bączek

KS. PIOTR BĄCZEK: – Od kilku lat pełni Ksiądz funkcję wicedyrektora seminarium w Krakowie. Jak na przestrzeni tych kilku lat wygląda sprawa ilości powołań kapłańskich. Media od czasu do czasu karmią opinię publiczną informacjami, że nastąpił drastyczny spadek powołań, że młodzi ludzie nie chcą wybierać już takej drogi. Jak to jest w rzeczywistości?

CZYTAJ DALEJ

Hiszpańskie władze usuwają pomnik Jana Pawła II

2021-08-05 15:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

vaticannews.va

Władze regionu Galicji usunęły z Monte del Gozo pomnik Jana Pawła II upamiętniający IV Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w Santiago de Composteli w 1989 r. Grupa księży i wiernych rozpoczęła starania o powrót monumentu na swoje miejsce lub o umieszczenie go w nowej lokalizacji. Statua znajdowała się na ostatnim odcinku Szlaku św. Jakuba.

W styczniu 2020 r. w regionalnym dzienniku „La voz de Galicia” ukazała się krótka informacja, że władze regionalne zamierzają odnowić pomnik. W marcu br. ten sam dziennik poinformował, że pomnik został usunięty z powodu jego złego stanu spowodowanego upływem czasu i klimatem. Na miejscu zostały jedynie, mało widoczne i złożone na ziemi, cztery płyty cokołowe.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi w drodze już trzeci dzień [relacja 41.PPW]

2021-08-05 22:04

Michalina Stopka

Dzisiejsze pielgrzymowanie było przepełnione modlitwą, śpiewem radością i... deszczem. Pielgrzymi dotarli przechodzi dziś z Oleśnicy do Namysłowa. Zobaczcie jak przebiegał dzisiejszy pątniczy szlak.

Wszystko rozpoczęło się w Oleśnicy, w Bazylice pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Po błogosławieństwie pielgrzymi ruszyli w drogę, by po pierwszym etapie dotrzeć do Smolnej. Tam mieszkańcy przygotowali dla pielgrzymów drugie śniadanie. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję