Reklama

Niedziela Świdnicka

Las jest księgą, która mówi o Panu Bogu

Już po raz czwarty pracownicy dolnośląskich lasów wraz ze swoimi rodzinami pielgrzymowali do sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie

Niedziela świdnicka 31/2015, str. 3

[ TEMATY ]

pielgrzymka

leśnictwo

Marek Zygmunt

IV Dolnośląskiej Pielgrzymce Leśników do Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie przewodniczył biskup pomocniczy diecezji świdnickiej Adam Bałabuch

IV Dolnośląskiej Pielgrzymce Leśników do Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie przewodniczył biskup pomocniczy diecezji świdnickiej Adam Bałabuch

Eucharystii koncelebrowanej w ich intencji przez kapelana leśników diecezji świdnickiej ks. Tomasza Zająca, dziekana dekanatu Kamieniec Ząbkowicki ks. Wojciecha Dąbrowskiego, proboszcza ze Złotego Stoku ks. Józefa Siemasza przewodniczył biskup pomocniczy diecezji świdnickiej Adam Bałabuch. W Mszy św. uczestniczyli również przedstawiciele służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń współpracujących z dolnośląskimi leśnikami oraz wierni z bardzkiej wspólnoty.

Wszystkich w serdecznych słowach powitał miejscowy proboszcz i kustosz sanktuarium o. Mirosław Grakowicz CSsR. Odwołując się w swoim wystąpieniu do encykliki papieża Franciszka, podkreślił, że Ojciec Święty wskazał w niej na ogromną rolę dbania o Ziemię, która zostałapowierzona człowiekowi. – To dbanie rozpoczyna się tak naprawdę od ludzkiego serca – stwierdził o. M. Grakowicz.

Reklama

Przed Eucharystią głos zabrał również dyrektor naczelny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu Grzegorz Pietruńko. Przypominając słowa wypowiedziane do leśników przez św. Jana Pawła II: „Wszystko, co składa się na nasze życie: przyroda, kultura, miłość braterska, wspólnota, jest nam dane od Boga, aby czynić dobro”, podkreślił, że leśnicy realizują to przesłanie w praktyce, starając się wszystko, co jest w naszym posiadaniu, przekuwać na to dobro.

W okolicznościowej homilii również Ksiądz Biskup odwołał się do słów Papieża Polaka skierowanych pod adresem leśników: „Patrząc na łąki, lasy, źródła i wznoszące się ku niebu szczyty, wszyscy odczuwamy pragnienie, aby dziękować Bogu za Jego wspaniałe dzieła i wsłuchując się w głos przyrody, słowami modlitwy wyrażamy nasz zachwyt”. – Wiemy, że św. Jan Paweł II potrafił zachwycać się pięknem przyrody. Podczas swoich licznych wędrówek, także po naszych lasach, górach uczył tych, którzy z nim byli, jak modlić się, będąc w lasach, górach, kontemplując piękno przyrody – uważa bp Bałabuch. Jego zdaniem, człowiek czuje się w lesie dobrze. Atmosfera lasu sprzyja odpoczynkowi, rozmyślaniu. W tym znaczeniu można powiedzieć, że las tak jakoś wewnętrznie człowieka oczyszcza.

Kaznodzieja stwierdził, że las jest księgą, która mówi o Panu Bogu, o wartości Stworzenia, daje nam możliwość kontaktu z przyrodą, a poprzez nią z wszechmogącym Bogiem. Świat stworzony został i ofiarowany dla człowieka. Dlatego ludzie powinni być dobrymi zarządcami tego, co Bóg im powierza. Dobrze rozumieją to właśnie leśnicy, strażnicy naturalnego porządku pozostawionego przez Pana Czasu. To On w dużej mierze właśnie do waszej wspólnoty skierował ten Boży nakaz odpowiedzialności za czynienie sobie ziemi poddanej. Jego realizacja jest szczególną służbą nieliczącą się godzinami pracy, porami dnia, zmienną aurą. Jest to po prostu wytrwała i ofiarna służba obejmująca w konsekwencji człowieka korzystającego z darów przyrody. Przypominając posługę patrona leśników św. Jana Gwalberta, Ksiądz Biskup zauważył, że las był przebogatą księgą, w której on się rozczytywał. W każdym zwierzęciu, drzewie, ptaku, roślinie widział ukrytą mądrość Boga Stwórcy, odkrywał Jego dobroć.

Reklama

– Wychwalajmy Boga Stwórcę za wielkie rzeczy, które nam uczynił, za przyrodę. Prośmy o błogosławieństwo dla tych, którzy każdego dnia przypominają nam, że z wielkości i piękna stworzenia poznaje się przez podobieństwo ich Stwórcę – mówił Ksiądz Biskup.

Po Mszy św. Ksiądz Biskup wręczył w uznaniu zasług dla naszej diecezji, szerokiej współpracy z parafiami, dyrektorowi Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Grzegorzowi Pietruńce Pierścień Diecezji Świdnickiej. Podwójnie uhonorowano natomiast Antoniego Bańdurę, szefa Nadleśnictwa Bardo. Otrzymał on pamiątkowy Krzyż Diecezji Świdnickiej oraz Honorową Odznakę Sybiraka. A o. Mirosław Grakowicz w serdecznych słowach podziękował nadleśniczemu i jego współpracownikom nie tylko za ogromny wkład pracy włożony w przygotowanie tej pielgrzymki, ale i za codzienną pomoc i życzliwość dla bardeckiego sanktuarium.

Po Mszy św. pielgrzymi wzięli udział w specjalnym koncercie Kłodzkiego Chóru Kameralnego „Concerto Glacensis” i znanego organmistrza Macieja Batora. Na terenie Nadleśnictwa Bardo odbyło się natomiast uroczyste spotkanie, podczas którego zasłużeni byli i obecni pracownicy dolnośląskich lasów otrzymali Kordelasy Leśników.

2015-07-30 12:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsze duże diecezjalne pielgrzymki piesze dotarły na Jasną Górę

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Ks. Piotr Nowosielski

Pierwsze duże diecezjalne pielgrzymki piesze dotarły na Jasną Górę. Tradycyjnie na jutrzejsze święto Matki Bożej Szkaplerznej przybyły grupy poznańskie, przemyskie i z Piotrkowa Trybunalskiego - w sumie prawie 5000 pątników.

Tegoroczne pielgrzymowanie odbywa się pod hasłem "Wierzę w Syna Bożego" i jest przede wszystkim dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II. Pątnicy przemyscy nieśli szkaplerz papieża z Polski i za jego przykładem przyjmowali ten znak „jako zbroję w walce o świętość”.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej dotyczący bp. Jana Szkodonia

2021-07-23 12:06

[ TEMATY ]

bp Jan Szkodoń

Karol Porwich/Niedziela

Bp Jan Szkodoń

Bp Jan Szkodoń

Działając na podstawie obowiązujących przepisów prawa kanonicznego, Stolica Apostolska – w następstwie formalnego zgłoszenia – przeprowadziła proces karno-administracyjny dotyczący rzekomego wykorzystania seksualnego osoby małoletniej przez bp. Jana Szkodonia.

Po dokładnej analizie zebranych materiałów dowodowych i po przesłuchaniu powołanych świadków, wina bp. Jana Szkodonia nie została udowodniona (non constat).

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Jubileusz 800 lat Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

2021-07-24 18:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Franciszkański Zakon Świeckich

800‑lecie

BPJ

Jubileusz 800 lat istnienia świętował na Jasnej Górze Franciszkański Zakon Świeckich. Tercjarze modlili się o radość i odwagę w wyznawaniu Chrystusa, o umocnienie wiary, powołania w duchowości franciszkańskiej. - By z większą mocą nieść Ewangelię w dzisiejszych czasach, tak samo trudnych, skomplikowanych, jak osiem wieków temu – podkreślali.

Do jubileuszu przygotowywano się przez 9 lat. W czasie nowenny rozważano przesłanie św. Franciszka z Asyżu z jego „Listu do wszystkich wiernych”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję