Reklama

Niedziela Kielecka

Chełmce z Magdaleną pod krzyżem

Pięknie położonemu kościołowi w Chełmcach patronują św. Maria Magdalena i św. Mikołaj, biskup i wyznawca. Trudno odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Magdalena stała się patronką kościoła, ale zapewne zawsze jej osoba stanowiła inspirację do pokuty i nawrócenia. Można przypuścić, że Henryk Sienkiewicz, który mieszkał w niedalekim Oblęgorku i był chełmieckim parafianinem, modlił się przed tym obrazem

Niedziela kielecka 38/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

turystyka

Kościół

TD

Kościół św. Marii Magdaleny i św. Mikołaja BW w Chełmcach

Kościół św. Marii Magdaleny i św. Mikołaja BW w Chełmcach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mamy dwóch równorzędnych patronów, św. Marię Magdalenę i św. Mikołaja, więc gdy kandydaci do bierzmowania zastanawiają się nad wyborem imienia, tłumaczę, że nie potrzeba daleko szukać – są dwa dobre imiona – mówi ks. kan. Stanisław Malec, proboszcz w Chełmcach. I zauważa, że ok. 30 proc. młodzieży z tej sugestii korzysta.

Oręduj za nami…

W tym roku uroczystościom odpustowym 22 lipca przewodniczył ks. prof. Przemysław Kantyka, który, jak to jest w zwyczaju odpustowym, mówił w homilii o postaci patronki. Wtedy także jest odmawiana Litania do św. Marii Magdaleny. Oto jej fragment:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Święta Magdaleno, u Boga Ojca Wszechmogącego, oręduj za nami.
Święta Magdaleno, dostępująca przebaczenia grzechów, oręduj za nami.
Święta Magdaleno, bolejąca z Maryją pod Krzyżem, oręduj...
Święta Magdaleno, wierna swojemu Mistrzowi, oręduj...
Święta Magdaleno, pierwszy świadku zmartwychwstania, oręduj …
Święta Magdaleno, głosząca miłosierdzie Boże, oręduj...
Święta Magdaleno, nasza wielka Patronko, oręduj...
Święta Magdaleno, wytrwałość w wyznawaniu wiary, wypraszaj u Boga.
Święta Magdaleno, umiłowanie Dobrej Nowiny, wypraszaj u Boga.
Święta Magdaleno, łaskę zachowania przykazań, wypraszaj u Boga.

Zawsze odpust pozostaje dużym świętem w parafii, z udziałem przyjeżdżających zewsząd rodzin i gości, choć już może nie tak licznym, jak w czasach PRL, gdy 22 lipca był dniem wolnym od pracy. W dniu odpustu w Chełmcach jest także śpiewana pieśń ku czci patronki: „Podaruj, podaruj mi Panie słowa, które darowałeś Magdalenie”. Imię Patronki jest wymieniane również we Mszy św., podczas udzielania sakramentu chrztu i ważniejszych uroczystości parafialnych. – Uważam, że jest to dobra Patronka na dzisiejsze czasy, w mentalności pozostająca jako grzesznica, która dzięki Chrystusowi weszła na drogę nawrócenia. To czytelny przykład – uważa ks. kan. Stanisław Malec, proboszcz w Chełmcach.

Reklama

Obraz Chrystusa Ukrzyżowanego ze św. Marią Magdaleną pod krzyżem był wcześniej na zasuwie ołtarzowej ołtarza głównego, zaś z inicjatywy ówczesnego proboszcza – ks. Tadeusza Marchaja, został na stałe zainstalowany w ołtarzu głównym, w miejsce obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, przeniesionego na boczną ścianę głównej nawy. Działo się to po jednym z remontów kościoła, ok. 45 lat temu.

Ołtarz główny pochodzi z końca XVII wieku, autor obrazu jest nieznany. Można przypuszczać, że do pewnego stopnia inspirował się on twórczością El Greca – obrazem „Chrystus na krzyżu”. Ołtarz w Chełmcach pochodzi z klasztoru franciszkańskiego w Chęcinach.

Z historią w tle

Pierwszy kościół w Chełmcach, zbudowany w 1440 r., spłonął podczas pożaru w 1620 r. Obecny, wczesnobarokowy, powstał z fundacji Jana Tarły, wojewody lubelskiego, budowany w latach 1640-1665. Poświęcił go bp Władysław Silnicki, sufragan wileński, 15 sierpnia 1685 r.

Wnętrze zachowało styl barokowy. W ołtarzu głównym chełmieckiego kościoła znajduje się, jak już wspomniano, scena Ukrzyżowania, z klęczącą u stóp krzyża postacią – św. Marią Magdaleną. W kościele są 4 ołtarze boczne, m.in. św. Mikołaja, biskupa (rokokowy) – drugiego patrona kościoła, i św. Józefa. Ołtarze boczne są z XVII i XVIII wieku. Równie stare są barokowe organy i chór muzyczny (z drugiej poł. XVII wieku). Parapet chóru ozdobiony jest wizerunkami Chrystusa i dwunastu Apostołów. Drzwi do dawnej zakrystii są wykute z żelaza w stylu barokowym. U wejścia do kościoła i we wspomnianej zakrystii zwracają uwagę piękne, XVII-wieczne portale ciosowe, jak i bogata, późnorenesansowa dekoracja stiukowa w prezbiterium i kaplicach. Wśród ciekawostek historycznych wnętrza warto wymienić m.in. epitafia – Stanisława i Zbigniewa Duninów Gawrońskich, zmarłych w 1582 i 1589 r., z herbami i refleksyjną łacińską inskrypcją: „Postanowione wszystkim umrzeć. Śmierć nie oszczędzi żadnej godności. Trzeba się troszczyć, abyśmy święte prowadząc życie, szczęśliwą mieli śmierć”.

Reklama

Rozwojowa parafia

Liczy ok. 4, 5 tys. mieszkańców, których nie ubywa, jak to dzieje się w wielu wiejskich parafiach, a przybywa. – W ciągu 16 lat poświęciłem ok. 250 nowych domów – mówi ks. Stanisław Malec. Blisko 100 procent rodzin przyjmuje księdza po kolędzie.

– Prace przy kościele? Jest on odnowiony w całości – deklaruje Ksiądz Proboszcz. I wylicza: ściany, tynki, elewacja zewnętrzna, wymiana okien, nowe ogrzewanie, oświetlenie, nagłośnienie. Jako najpoważniejsze pozostają prace przy głównym ołtarzu, z wizerunkiem św. Marii Magdaleny. Najnowsza wykonana inwestycja to chodniki z kostki granitowej i piaskowca wokół kościoła. Chełmieccy parafianie wykazują także dużą wrażliwość na potrzeby parafii i bliźnich – chętnie uczestniczą w zbiórkach dla ofiar wszelkich kataklizmów, na hospicjum czy inne szczytne cele.

Atrakcją turystyczną okolicy pozostaje Muzeum im. Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, będące kompendium wiedzy o autorze „Trylogii” i obiektem chętnie odwiedzanym przez turystów. Ślady po pisarzu – poza pałacykiem, darowanym mu przez społeczeństwo, a przekształconym w muzeum – nie są zbyt liczne. Siedlecczanie, przechodząc z Pielgrzymką Podlaską przez Chełmce, ufundowali swemu sławnemu rodakowi tablicę pamiątkową w kościele. Jest także grób rodziny Sienkiewiczów na cmentarzu.

* * *

Czy wiesz, że...

• Maria Magdalena jest jedną z najbardziej tajemniczych chrześcijańskich świętych, a spory na temat jej tożsamości sięgają co najmniej średniowiecza. Z jej imieniem łączone są trzy występujące w ewangeliach Marie: uczennica Jezusa Maria Magdalena, nieznana z imienia kobieta trudniąca się prostytucją oraz Maria z Betanii – siostra Marty i Łazarza. W chrześcijaństwie zachodnim najbardziej utrwalił się wizerunek Marii Magdaleny – magna peccatrix – nawróconej ladacznicy, żałującej i pokutującej za swoje czyny, choć po Soborze Watykańskim II Kościół rzymskokatolicki oczyścił Marię Magdalenę z zarzutu uprawiania nierządu i w dniu 22 lipca czci się jej pamięć przede wszystkim jako tej, która pierwsza ujrzała Zmartwychwstałego Jezusa. Coraz chętniej przypomina się też mniej popularne, ale starsze i biblijnie uargumentowane wyobrażenie świętej – apostołki chrześcijaństwa.

2015-09-17 13:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller: nie Kościołowi narodowemu i autonomii w wierze

[ TEMATY ]

Kościół

małżeństwo

Grzegorz Gałązka

Niemożliwe jest uznanie przez Kościół drugiego małżeństwa po rozwodzie, jeżeli pierwsze zostało ważnie zawarte. Zwraca na to uwagę kard. Gerhard Ludwig Müller w wywiadzie dla francuskiego dziennika katolickiego La-Croix. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary przypomina wyraźne słowa Jezusa o nierozerwalności małżeństwa i ich autentyczną interpretację przez Kościół na Soborach Florenckim i Trydenckim, potem syntetycznie na Watykańskim II w Gaudium et spes i w późniejszym Magisterium papieży. Zauważa jednak, że obecnie Kościół staje [on] „w obliczu sekularyzacji małżeństwa; zatraciliśmy jego istotne elementy jako sakramentu i jako instytucji naturalnej”.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

2024-04-23 12:01

[ TEMATY ]

Sosnowiec

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Karol Porwich "/Niedziela"

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego.

Decyzję Papieża ogłosiła dziś w południe (23 kwietnia 2024) Nuncjatura Apostolska w Polsce. Mianowany biskupem sosnowieckim bp Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. 12 grudnia 2020 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia biskupie przyjął 30 stycznia 2021 r. Jego dewizą biskupią są słowa: „Patris corde” („Ojcowskim sercem”). Bp Ważny w swojej dotychczasowej posłudze duszpasterskiej współpracował z różnego rodzaju ruchami i stowarzyszeniami, wiele czasu poświęcał też małżeństwom i rodzinom. Głosił rekolekcje w wielu krajach europejskich, w Ameryce Południowej oraz w USA. Jest autorem takich książek, jak: „Ewangelia bez taryfy ulgowej”, „Jesteś źrenicą Boga” czy „Warsztat św. Józefa”. Ponad dwadzieścia razy pielgrzymował pieszo w pielgrzymce z Tarnowa na Jasną Górę. W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa, wchodzi też w skład Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję