Reklama

Formacja nauczycieli

Niedziela częstochowska 7/2003

Krąg nauczycielski Księży Pallotynów

Krąg nauczycielski Księży Pallotynów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pracujemy w szkole. Z tygodnia na tydzień realizujemy jakże trudny program dydaktyczno-wychowawczy. W wyścigu po "mianowanie" czy "dyplomowanie" gonimy za organizowaniem imprez uczniowskich, za kursami "ścieżek edukacyjnych", "modułów", "planowaniem rozwoju szkoły". Pośpiech, stres, zmęczenie daje się nauczycielom we znaki. Czy w takiej sytuacji można być dobrym nauczycielem? Czy można ze spokojem wsłuchiwać się w problemy uczniów?
Można - pod warunkiem, że nauczyciel pamięta o swojej formacji duchowej, ciągłym własnym "wzrastaniu".
Takie formowanie można oczywiście podjąć indywidualnie - przez czytanie Biblii, książek o tematyce religijnej, refleksję, modlitwę - ale łatwiej i ciekawiej we wspólnocie. Pomocą w tym zakresie służą od wielu lat Księża Pallotyni w Częstochowie. Raz w miesiącu w sobotnie popołudnie nauczyciele gromadzą się w kaplicy na Najświętszej Eucharystii, potem trwają pogadanki, prelekcje, dialogi... Przy filiżance kawy czy herbaty sympatyczniej się rozmawia, słucha czy rozwiązuje problemy. Raz lub dwa razy w roku organizowane są spotkania wyjazdowe. Łatwiej wtedy zjednoczyć serca, poznać świat, podziwiać nieznane zakamarki i wyciszyć się w świętych miejscach.
Spróbujmy więc podjąć formację duchową, by umocnić się i ubogacić wewnętrznie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykanistka agencji Ansa: kardynał Krajewski zrewolucjonizował urząd papieskiego jałmużnika

2026-03-12 17:14

[ TEMATY ]

kard. Konrad Krajewski

papieski jałmużnik

Vatican Media

Kardynał Konrad Krajewski zrewolucjonizował urząd papieskiego jałmużnika - powiedziała PAP watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa, Manuela Tulli. Tak podsumowała prawie 13 lat posługi kardynała Krajewskiego jako jałmużnika. W czwartek został on mianowany przez papieża Leona XIV metropolitą łódzkim.

- Kardynał Krajewski zrewolucjonizował urząd jałmużnika. Był zawsze obecny w terenie; od tak wielu misji na Ukrainie po troskę o bezdomnych mieszkających w okolicach Watykanu - podkreśliła watykanistka.
CZYTAJ DALEJ

Sejmowe komisje za odrzuceniem projektu ustawy o ochronie dzieci przed pornografią w internecie

2026-03-12 13:18

[ TEMATY ]

stop pornografii

ochrona dzieci

adobe.stock.pl

Połączone sejmowe komisje ds. Dzieci i Młodzieży oraz Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii opowiedziały się za odrzuceniem obywatelskiego projektu ustawy dotyczącej ochrony dzieci przed pornografią w internecie, którego autorem jest Instytut Ordo Iuris. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Sejm. Nad podobnymi rozwiązaniami pracuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Reprezentujący inicjatywę mec. Rafał Dorosiński zaznaczył podczas prac komisji, że projekt był konsultowany z Komisją Europejską, a zgłoszone przez nią uwagi zostały uwzględnione w formie poprawek.
CZYTAJ DALEJ

„Rzeczpospolita": kardynał Karol Wojtyła nie tuszował pedofilii!

2026-03-13 07:12

[ TEMATY ]

pedofilia

Karol Wojtyła

św. Jan Paweł II

Wydawnictwo Biały Kruk

Ani w archiwach państwowych, ani kościelnych nie ma dowodów na to, by kardynał Karol Wojtyła, będąc metropolitą krakowskim (1962–1978), tuszował pedofilię - pisze piątkowa „Rzeczpospolita".

Dziennikarze „Rz” jako pierwsi po ponownym otwarciu archiwum krakowskiej kurii prowadzili w nim kwerendę i zapoznali się z dokumentami dotyczącymi księży-pedofilów, z którymi miał do czynienia przyszły papież. Wcześniej, w latach 2022– 2023, badali pod tym kątem także archiwa Instytutu Pamięci Narodowej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję