Reklama

Warszawa: Seminarium Przyszłość pielęgniarskiej opieki domowej

Caritas Polska ma przyjemność zaprosić Państwa na Seminarium Przyszłość pielęgniarskiej opieki domowej, które odbędzie się 23 października w Centrum Edukacyjno-Charytatywnym Caritas Polska, w Warszawie, przy ul. Okopowej 55. Początek seminarium o godzinie 9.00.

Zaproszenia na Seminarium, z prośbą o wygłoszenie referatów, zostały skierowane do P. Bartosza ARŁUKOWICZA, Ministra Zdrowia, P. Tadeusza JĘDRZEJCZYKA, Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, P. Krystyny Barbary KOZŁOWSKIEJ, Rzecznika Praw Pacjenta oraz P. prof. dr hab. n. med. PIOTRA MAŁKOWSKIEGO, Dziekana Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM. Gośćmi i uczestnikami Seminarium będą delegaci Konferencji Episkopatu Polski, Konsulty Wyższych Przełożonych Zakonnych, uczelni, samorządów, delegacje z 44 Caritas diecezjalnych oraz organizacji charytatywnych innych Kościołów.

Reklama

Caritas prowadzą w całym kraju blisko 250 Stacji Opieki, działających jako podmioty lecznicze zapewniające tysiącom pacjentów świadczenia pielęgniarskie z zakresu opieki środowiskowej, długoterminowej i paliatywno-hospicyjnej. W stolicy Dolnego Śląska jest także Stacja ekumeniczna. W połowie tego roku kilka z nich musiało zmniejszyć zakres swojej działalności, z powodu braku kontraktu na kontynuowanie dotychczasowych świadczeń.
Od momentu reaktywacji swej działalności przed 25 laty Caritas w Polsce aktywnie włączyła się w starania zmierzające do poprawy zdrowia i zmniejszania nierówności w dostępie do należnych świadczeń. Jednym z projektów mających na celu niwelowanie różnic społecznych i terytorialnych w stanie zdrowia Polaków były Stacje Opieki Caritas. Rozpoczęły swoją działalność w 1992 roku, zatem przed wprowadzeniem finansowania opieki zdrowotnej przez kasy chorych, a następnie NFZ. Dzięki nowatorskiej organizacji od początku docierały do chorych i osób niesamodzielnych, pomijanych przez ówczesny system opieki środowiskowej. Inicjowały swoją działalność i rozwijały ją w zgodnej współpracy z Ministerstwem Zdrowia, terenową administracją rządową i samorządami. Stacje zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt do opieki nad chorymi i niepełnosprawnymi w domu oraz w samochody, które umożliwiały pielęgniarkom dojazd do pacjentów nawet w odległych miejscowościach. Stacje prowadzone przez pielęgniarki i położne dawały im możliwości wykorzystania w pełni swych kompetencji i rozwoju zawodowego oraz budowania tożsamości i wizerunku tej grupy zawodowej jako samodzielnych pracowników ochrony zdrowia.

Ponad dwudziestoletnia działalność Stacji przynosi bogate doświadczenia: pozwala odnotować wydatną poprawę w zapewnieniu najbardziej potrzebującym niezbędnej opieki, jak też wyraźniej dostrzegać występujące niedostatki obecnego systemu. Analizie aktualnej sytuacji ludzi chorych, osób w podeszłym wieku i niepełnosprawnych oraz ocenie nowych wyzwań i potrzeb w kompleksowej i holistycznej opiece domowej będzie poświęcone bieżące Seminarium.

Seminarium objęły patronatem: KAI, portal „OPOKA”, tygodnik NIEDZIELA Poniżej przedstawiamy szczegółowy plan seminarium:
8.3o - 9.oo - rejestracja uczestników
9.oo - otwarcie Seminarium - Ks. dr Marian SUBOCZ - Dyrektor Caritas Polska
9.15 - 9.45 - stanowisko Ministerstwa Zdrowia
9.45 - 10.15 - stanowisko Narodowego Funduszu Zdrowia
10.15 - 10.3o - pytania i odpowiedzi
10.3o - 11.oo - przerwa
11.oo - 11.3o - informacja Rzecznika Praw Pacjenta
11.3o - 12.oo - Kierunki rozwoju pielęgniarskiej opieki domowej - Wydział Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
12.oo - 12.15 - pytania i odpowiedzi
12.3o - Msza św.
13.3o - obiad
14.3o - 16.oo - warsztaty
I. Domowa opieka pielęgniarska, perspektywy, trudności oraz propozycje rozwiązań.
II. Rozwój i wzmacnianie kompetencji ośrodków Caritas w zakresie pielęgniarskiej opieki domowej
16.oo 16.3o - przerwa
16.30 - 16.5o - relacje z warsztatów
16.5o - Podsumowanie i zakończenie Seminarium

2014-10-22 15:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Skworc do kleryków: Bóg jest pierwszym poznającym i powołującym

2020-09-29 10:52

[ TEMATY ]

seminarium

abp Wiktor Skworc

Bożena Sztajner/Niedziela

Bóg jest pierwszym poznającym i powołującym - przypomniał alumnom Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach metropolita katowicki. Abp Wiktor Skworc udzielił posługi lektoratu klerykom IV roku, zainaugurował też nowy rok formacyjny w śląskim seminarium.

Metropolita katowicki przypomniał w homilii, że "Kościół żyjący eucharystycznym rytmem, Eucharystią przemawia, ewangelizuje i katechizuje najszersze rzesze wiernych, uczestniczących przede wszystkim we Mszy św. niedzielnej". Tłumaczył, że ważna jest nie tylko obecność wiernych na liturgii, ale i życie Eucharystią. Jak zauważył, jest to wielkie zadanie dla kandydatów na szafarzy Eucharystii, przyszłych kapłanów.

W trakcie liturgii abp Skworc ustanowił 9 alumnów lektorami. W homilii nawiązał do tej posługi. - Lektor to człowiek, który powtarza „Oto słowo Boże” - czyta i nadaje kształt dźwięku słowu Boga, słowu życia wiecznego. Lektor (...) służy zjednoczeniu człowieka z Bogiem i lepszemu poznaniu Boga - podkreślał hierarcha, dodając, że zanim "lektor przekazywać będzie innym słowo Boga, sam winien to słowo poznać, zrozumieć i nim żyć". Przypomniał, że "poznanie słowa Bożego dokonuje się przez czytanie i słuchanie, tak osobiste, jak i wspólnotowe podczas liturgii".

W słowie skierowanym do kleryków przywołał przypadek Natanaela, który może być bardzo pouczający. - Natanael odpowiedział na zaproszenie Filipa. Poszedł do Jezusa, aby poznać prawdę, aby przekonać się czy jego znajomy ma rację. Spotyka Mesjasza, który objawia mu prawdę o nim samym i również o sobie - mówił.

Arcybiskup zaznaczył, że wysiłek człowieka nie jest pierwszy w poznawaniu Boga. - Bóg jest pierwszym poznającym i powołującym - podkreślał. Nawiązał do wspomnianego w dzisiejszej Ewangelii drzewa figowego, które było miejscem odpoczynku, ale i spotkań Nauczyciela ze swoimi uczniami. - Pod drzewem jest cień, ale nie ma możliwości oglądania nieba. W sensie symbolicznym jest zanurzeniem się w doczesności - uświadamiał arcybiskup, mówiąc, że "kapłaństwo skoncentrowane na doczesności jest drogą donikąd".

- Naszym kierunkiem, przeznaczeniem jest niebo, miasto święte – wyjaśnił abp Skworc. - Głosząc słowo Boże – ze świadomością – vox verbi – vas gratiae – bądźcie w służbie Jezusa Chrystusa i Jego Królestwa, które „nie ulegnie zagładzie” - życzył alumnom śląskiego seminarium duchownego.

Abp Wiktor Skworc sprawował Mszę św. w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Podczas liturgii udzielił posługi lektoratu dziewięciu klerykom 4. roku, zainaugurował też nowy rok formacyjny w śląskim seminarium. Obecnie w seminarium w Katowicach do stanu kapłańskiego przygotowuje się 62 kleryków.

CZYTAJ DALEJ

Wiceminister zdrowia: będą większe kontrole obowiązku zakrywania ust i nosa w sklepach

2020-10-01 09:19

[ TEMATY ]

koronawirus

Adobe Stock

Będą większe kontrole obowiązku zakrywania ust i nosa w sklepach; nie będzie już upominania, tylko będą kary - podkreślił w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak zaznaczył, przy dużej liczbie osób w sklepie może dochodzić do zakażeń.

Wiceminister zdrowia w Polskim Radiu 24 wyraził zaniepokojenie, że część Polaków nie zakrywa w sklepach czy galeriach handlowych ust i nosa, nie chroniąc tym samym siebie i pozostałych przed zakażeniem koronawirusem. "Będą na pewno w tej chwili większe kontrole. Nie będzie już upominania, tylko niestety będą kary" - podkreślił.

Sklep - zwrócił uwagę Kraska - to miejsce, gdzie przy dużej liczbie osób może dochodzić do zakażeń. "Maseczka, dystans, dezynfekcja - pamiętajmy o tym na co dzień" - zaapelował.

Wiceszef MZ zapytany też został o skuteczność kar za nieprzestrzeganie obowiązujących obostrzeń. Jak wskazał, prawnicy MZ uważają obecne przepisy za wystarczające do nakładania kar. "Jeżeli będzie taka potrzeba, na pewno w jakiś sposób uszczegółowimy te przepisy" - dodał.

Kraska dopytywany był ponadto, czy należy spodziewać się zaleceń Ministerstwa Zdrowia na okres Wszystkich Świętych, który przypada za miesiąc. W okresie tym - jak zauważył - wielu Polaków przemieszcza się po Polsce, aby odwiedzić groby bliskich. "Jest duże niebezpieczeństwo, że będziemy roznosić, niestety, koronawirusa po całym kraju.

"Myślę, że wydamy zalecenia na ten okres Wszystkich Świętych, abyśmy jednak ograniczyli te nasze wyjazdy, bo na pewno będzie to stwarzało duże niebezpieczeństwo" - powiedział. Zalecenia, według wiceszefa MZ, pojawią się na tydzień-dwa przed 1 listopada.

CZYTAJ DALEJ

Nowi kandydaci na ołtarze

2020-10-01 17:47

[ TEMATY ]

kanonizacja

beatyfikacja

papież Franciszek

Vatican News

Papież Franciszek upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do promulgacji dekretów dotyczących kilkorga kandydatów na ołtarze. Zatwierdzony został między innymi cud za wstawiennictwem Sługi Bożej, Gaetany Tolomeo, nazywanej popularnie Nuccią. Była osobą świecką. Żyła w ubiegłym wielu. Urodziła się 10 kwietnia 1936 roku w Catanzaro we Włoszech. W tym mieście również 24 stycznia 1997 roku zakończyła ziemską drogę.

Nuccia przeżywała z wiarą misterium cierpienia. Od dziecka była dotknięta postępującym paraliżem. W Jezusie znajdowała siły, aby przekazywać wszystkim napotykanym osobom odwagę i nadzieję oraz obdarzać uśmiechem. Przez całe życie unieruchomiona, przemieniała cierpienie w modlitwę. Mówiła m.in Jezusowi: „Niech twoja potęga miłości, Panie, uczyni ze mnie piewczynię Twojej łaski, przemień mój lament w wieczną radość: w hymn dla życia, które zwycięża śmierć oraz orędzie nadziei dla wielu smutnych dusz (...). Dzięki, Panie, za dar życia...Dzięki, Jezu, za to, że przemieniłeś mój płacz w radość...Dzięki za wszystko, Ojcze dobry i miłosierny! Wychwalam Cię, błogosławię Ciebie i dziękuję ci za każdy gest otrzymanej miłości, ale przede wszystkim za każde doznane wyrzeczenie. Pragnę podziękować ci szczególnie za dar unieruchomienia, które stanowi dla mnie prawdziwą szkołę zawierzenia, pokory, cierpliwości i wdzięczności, i stało się dla przyjaciół moim Getsemani, ćwiczeniem w miłości i każdej innej cnocie”.

W najbliższym czasie beatyfikowani zostaną również słudzy Boży: Franciszek Cástor Sojo López wraz z trzema towarzyszami. Są to kapłani diecezjalni, którzy zostali zamordowani z nienawiści do wiary podczas wojny domowej w Hiszpanii, w latach 1936-1938.

Czcigodnymi Sługami Bożymi zostały uznane Franciszka Pascual Doménech, założycielka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Niepokalanego Poczęcia oraz Maria Dolores Segarra Gestoso, założycielka Sióstr Misjonarek Chrystusa Kapłana.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję