Reklama

Polska

Poznań: Arcybiskupie Seminarium Duchowne obchodzi 450 lat istnienia

Uroczyste obchody z okazji jubileuszu 450-lecia Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu towarzyszyły inauguracji nowego roku formacyjnego jednego z najstarszych polskich seminariów. Specjalne błogosławieństwo podpisane przez papieża Franciszka nadesłano z tej okazji z Watykanu.

[ TEMATY ]

seminarium

MOs810/wikipedia.org

Poznań - Zagórze

Poznań - Zagórze

„Dziękując Bogu za 450 lat istnienia Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Poznaniu, za Jego łaskę i światło Ducha Świętego, którymi wspiera wysiłki moderatorów, profesorów i samych kleryków na drodze przygotowania do kapłaństwa, zawierzam Opatrzności teraźniejszość i przyszłość i z serca udzielam Apostolskiego Błogosławieństwa” – czytamy w życzeniach Ojca Świętego.

W uroczystościach jubileuszowych wzięli udział abp Stanisław Gądecki, absolwenci seminarium, wśród nich abp Marek Jędraszewski, bp Stanisław Napierała, bp Zdzisław Fortuniak i bp Damian Bryl, rektorzy seminariów duchownych i niektórych poznańskich uczelni, profesorowie i wykładowcy, a także klerycy. Dwudziestu alumnów pierwszego roku złożyło przyrzeczenie wzorowego wypełniania kleryckich obowiązków.

Reklama

Mszy św. w seminaryjnej kaplicy przewodniczył metropolita poznański, a bp Zdzisław Fortuniak w homilii życzył klerykom, by podążali na drodze do kapłaństwa śladem świętych kapłanów.

Przypominając długą historię poznańskiego seminarium ks. prof. Paweł Wygralak zauważył, że „wspominając przeszłość, zdajemy sobie sprawę, jak jest ona ważna”. – To są nasze korzenie, to jest także nasza tradycja, mamy na czym budować – mówił rektor poznańskiego seminarium.

– Zaczynamy nowy rok formacyjny, któremu towarzyszyć będzie hasło roku duszpasterskiego „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Pragniemy w naszej seminaryjnej formacji zwrócić uwagę na konieczność stawania w prawdzie. Prawda o sobie bywa najtrudniejszą, ale bez tej prawdy, bez świadomości samego siebie nie można wzrastać – mówił do uczestników uroczystości ks. prof. Wygralak.

Reklama

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w przemówieniu skierowanym do profesorów i kleryków podzielił się doświadczeniem niedawno zakończonego Synodu Biskupów w Rzymie na temat wyzwań duszpasterskich wobec rodziny w kontekście nowej ewangelizacji.

Z okazji jubileuszu prezydent Ryszard Grobelny przyznał uczelni nagrodę Wielkiej Srebrnej Pieczęci Miasta Poznania, wyróżnienie przyznawane „wyjątkowym instytucjom, które odcisnęły trwały ślad w historii Poznania, stanowiąc wzór tradycyjnych poznańskich cnót: rzetelności, pracowitości, patriotyzmu, oddania, niezłomnej wiary i nadziei”.

Uczestnicy jubileuszowej uroczystości wysłuchali też kilku interesujących wykładów poświęconych tematyce seminariów duchownych.

Ks. prof. Anzelm Weiss z KUL mówił na temat genezy instytucji seminariów duchownych w Kościele, zwracając uwagę na dokonania Soboru Trydenckiego w tej materii oraz na postulat wychowania kandydatów do kapłaństwa zarówno od strony intelektualnej, jak i duchowej.

Historyk, o. prof. Piotr Neumann z UAM, relacjonując dzieje seminarium poznańskiego w XVIII wieku przytoczył interesujące fragmenty Ordynacji dla seminarium poznańskiego bp. Antoniego Onufrego Okęckiego, w której zwracano uwagę, iż „złem są niedouczeni pasterze”.

Z kolei ks. dr Wojciech Rzeszowski zastanawiał się nad współczesnymi wyzwaniami formacji seminaryjnej. – Kandydaci do służby Bożej noszą w sobie wiele dobrych pragnień, szlachetnych ideałów, ale również są dziećmi tego świata. Klerycy mają w sobie cenny potencjał, który jednak musi w nich dojrzewać i wydać owoce – mówił rektor Prymasowskiego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.

Z okazji jubileuszu wydano książkę pt. „450 lat Seminarium Duchownego w Poznaniu. Wspomnienia z ostatniego półwiecza”, w której znalazły się m.in. refleksje znanych profesorów seminaryjnych Aleksego Wietrzykowskiego, Mariana Fąki, Ludwika Wciórki, Mariana Banaszaka, Jana Kantego Pytla, Mariana Wolniewicza i Feliksa Lenorta.

Do tworzenia seminariów duchownych zobowiązał biskupów na całym świecie Sobór Trydencki w 1563 r. Biskup poznański Adam Konarski, chcąc jak najlepiej zrealizować ustalenia soborowe, na synodzie odbytym w katedrze poznańskiej 26 października 1564 r., wydał dekret powołujący do istnienia seminarium duchowne w Poznaniu.

2014-10-22 16:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowe wyzwania dla kapłanów

Niedziela rzeszowska 46/2014, str. 6

[ TEMATY ]

seminarium

Dorota Zańko

Ks. dr Paweł Pietrusiak

Ks. dr Paweł Pietrusiak

Z rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie – ks. dr. Pawłem Pietrusiakiem rozmawia Dorota Zańko

DOROTA ZAŃKO: – Za nami kolejna inauguracja nowego roku akademickiego. Tegoroczna była z pewnością dużym przeżyciem nie tylko dla alumnów, ale też dla Księdza Rektora, ponieważ tę funkcję objął Ksiądz zaledwie kilkanaście tygodni wcześniej. Jakie doświadczenie pracy w formacji Ksiądz posiada?

CZYTAJ DALEJ

Odpust Porcjunkuli

Niedziela łowicka 29/2002

[ TEMATY ]

święto

odpust

Vatican News

2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia lub po nim następuje.

CZYTAJ DALEJ

Specjalny serwis "Niedzieli" o Prymasie Wyszyńskim na 120. rocznicę urodzin

2021-08-03 09:42

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Red.

Redakcja Internetowa Tygodnika Katolickiego „Niedziela” z okazji 120. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego, który już 12 września zostanie oficjalnie ogłoszony błogosławionym, uruchomiła specjalny serwis tematyczny przybliżający postać i duchowość Prymasa.

Redaktorzy Niedzieli zadbali o to, aby wśród różnorodnych działów tematycznych multimedialnego serwisu znalazły się tematy bliskie współczesnemu człowiekowi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję