Reklama

Polska

Poznań: Arcybiskupie Seminarium Duchowne obchodzi 450 lat istnienia

Uroczyste obchody z okazji jubileuszu 450-lecia Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu towarzyszyły inauguracji nowego roku formacyjnego jednego z najstarszych polskich seminariów. Specjalne błogosławieństwo podpisane przez papieża Franciszka nadesłano z tej okazji z Watykanu.

[ TEMATY ]

seminarium

MOs810/wikipedia.org

Poznań - Zagórze

Poznań - Zagórze

„Dziękując Bogu za 450 lat istnienia Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Poznaniu, za Jego łaskę i światło Ducha Świętego, którymi wspiera wysiłki moderatorów, profesorów i samych kleryków na drodze przygotowania do kapłaństwa, zawierzam Opatrzności teraźniejszość i przyszłość i z serca udzielam Apostolskiego Błogosławieństwa” – czytamy w życzeniach Ojca Świętego.

W uroczystościach jubileuszowych wzięli udział abp Stanisław Gądecki, absolwenci seminarium, wśród nich abp Marek Jędraszewski, bp Stanisław Napierała, bp Zdzisław Fortuniak i bp Damian Bryl, rektorzy seminariów duchownych i niektórych poznańskich uczelni, profesorowie i wykładowcy, a także klerycy. Dwudziestu alumnów pierwszego roku złożyło przyrzeczenie wzorowego wypełniania kleryckich obowiązków.

Reklama

Mszy św. w seminaryjnej kaplicy przewodniczył metropolita poznański, a bp Zdzisław Fortuniak w homilii życzył klerykom, by podążali na drodze do kapłaństwa śladem świętych kapłanów.

Przypominając długą historię poznańskiego seminarium ks. prof. Paweł Wygralak zauważył, że „wspominając przeszłość, zdajemy sobie sprawę, jak jest ona ważna”. – To są nasze korzenie, to jest także nasza tradycja, mamy na czym budować – mówił rektor poznańskiego seminarium.

– Zaczynamy nowy rok formacyjny, któremu towarzyszyć będzie hasło roku duszpasterskiego „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Pragniemy w naszej seminaryjnej formacji zwrócić uwagę na konieczność stawania w prawdzie. Prawda o sobie bywa najtrudniejszą, ale bez tej prawdy, bez świadomości samego siebie nie można wzrastać – mówił do uczestników uroczystości ks. prof. Wygralak.

Reklama

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w przemówieniu skierowanym do profesorów i kleryków podzielił się doświadczeniem niedawno zakończonego Synodu Biskupów w Rzymie na temat wyzwań duszpasterskich wobec rodziny w kontekście nowej ewangelizacji.

Z okazji jubileuszu prezydent Ryszard Grobelny przyznał uczelni nagrodę Wielkiej Srebrnej Pieczęci Miasta Poznania, wyróżnienie przyznawane „wyjątkowym instytucjom, które odcisnęły trwały ślad w historii Poznania, stanowiąc wzór tradycyjnych poznańskich cnót: rzetelności, pracowitości, patriotyzmu, oddania, niezłomnej wiary i nadziei”.

Uczestnicy jubileuszowej uroczystości wysłuchali też kilku interesujących wykładów poświęconych tematyce seminariów duchownych.

Ks. prof. Anzelm Weiss z KUL mówił na temat genezy instytucji seminariów duchownych w Kościele, zwracając uwagę na dokonania Soboru Trydenckiego w tej materii oraz na postulat wychowania kandydatów do kapłaństwa zarówno od strony intelektualnej, jak i duchowej.

Historyk, o. prof. Piotr Neumann z UAM, relacjonując dzieje seminarium poznańskiego w XVIII wieku przytoczył interesujące fragmenty Ordynacji dla seminarium poznańskiego bp. Antoniego Onufrego Okęckiego, w której zwracano uwagę, iż „złem są niedouczeni pasterze”.

Z kolei ks. dr Wojciech Rzeszowski zastanawiał się nad współczesnymi wyzwaniami formacji seminaryjnej. – Kandydaci do służby Bożej noszą w sobie wiele dobrych pragnień, szlachetnych ideałów, ale również są dziećmi tego świata. Klerycy mają w sobie cenny potencjał, który jednak musi w nich dojrzewać i wydać owoce – mówił rektor Prymasowskiego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.

Z okazji jubileuszu wydano książkę pt. „450 lat Seminarium Duchownego w Poznaniu. Wspomnienia z ostatniego półwiecza”, w której znalazły się m.in. refleksje znanych profesorów seminaryjnych Aleksego Wietrzykowskiego, Mariana Fąki, Ludwika Wciórki, Mariana Banaszaka, Jana Kantego Pytla, Mariana Wolniewicza i Feliksa Lenorta.

Do tworzenia seminariów duchownych zobowiązał biskupów na całym świecie Sobór Trydencki w 1563 r. Biskup poznański Adam Konarski, chcąc jak najlepiej zrealizować ustalenia soborowe, na synodzie odbytym w katedrze poznańskiej 26 października 1564 r., wydał dekret powołujący do istnienia seminarium duchowne w Poznaniu.

2014-10-22 16:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przyszli alumni już w Seminarium

2020-09-23 09:47

Niedziela kielecka 39/2020, str. I

[ TEMATY ]

seminarium

seminarzyści

Arch.

Poznawali się także na górskim szlaku

Poznawali się także na górskim szlaku

Od siódmego września uczestniczą w kursie przygotowawczym, który pomaga im w poznaniu uczelni i wykładowców i czekają na immatrykulację.

Klerycy wraz z ks. Kamilem Banasikiem i ks. Michałem Olejarczykiem – opiekunem pierwszego rocznika uczestniczyli w wyjeździe do Rabki. Ten pobyt służył integracji. – Chcieliśmy, aby klerycy poznali się. Zaplanowaliśmy wędrówki po górach i codzienną Eucharystię. Odwiedziliśmy sanktuarium w Łagiewnikach, a w drodze powrotnej do Kielc wstąpiliśmy do sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie – mówił ks. Kamil.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wacław

Niedziela świdnicka 39/2016, str. 5

[ TEMATY ]

święty

Adobe.Stock.pl

św. Wacław

św. Wacław

Święty Wacław był Czechem. Jest głównym patronem naszych południowych sąsiadów, czczonym tam jako bohater narodowy i wódz. Był królem męczennikiem, a więc osobą świecką, nie duchowną, i to piastującą niemal najwyższą godność w narodzie i w państwie. Jest przykładem na to, że świętość życia jest nie tylko domeną osób duchownych, ale może być także zrealizowana na najwyższych stanowiskach społecznych. Nie mamy dokładnych danych dotyczących życia św. Wacława. Jego postać ginie w mrokach historii. Historycy wysuwają różne hipotezy co do jego życia. Jest pewne, że Wacław odziedziczył po ojcu tron królewski. Podobno był dobrym, walecznym rycerzem, co nie przeszkadzało mu być także dobrym i wrażliwym na ludzką biedę. Nie jest znana przyczyna jego konfliktu z bratem Bolesławem, który stał się jego zabójcą i następcą na tronie. Nie znamy też bliżej natury i rozwoju konfliktów wewnętrznych oraz ich związków z polityką wobec sąsiadów, które wypełniły jego krótkie rządy i które były prawdopodobnie tłem bratobójstwa. Śmierć Wacława nastąpiła 28 września 929 lub 935 r. w Starym Bolesławcu. Kult Wacława rozwinął się zaraz po jego śmierci. Ciało męczennika przeniesiono do ufundowanego przez niego praskiego kościoła św. Wita. Wczesna cześć znalazła wyraz w bogatym piśmiennictwie poświęconym świętemu. Kult Wacława rozszerzył się z Czech na nasz kraj, zwłaszcza na południowe tereny przygraniczne. Zadziwiające, że Katedra na Wawelu otrzymała jego patronat. Także wspaniały kościół św. Stanisława w Świdnicy ma go jako drugorzędnego patrona.

Św. Wacław wypełnił przesłanie św. Piotra z jego Pierwszego Listu: „A z łagodnością i bojaźnią Bożą zachowujcie czyste sumienie, ażeby ci, którzy oczerniają wasze dobre postępowanie w Chrystusie, doznali zawstydzenia właśnie przez to, co wam oszczerczo zarzucają. Lepiej bowiem, jeżeli taka jest wola Boża, cierpieć dobrze czynią, aniżeli czyniąc źle” (1 P 3,16-17). Dbał o czystość swego sumienia. Przyjmował oszczerstwa na temat swojego dobrego postępowania, cierpiał dobrze czyniąc. Wacław przez swoje szlachetne postępowanie doprowadził do poróżnienia się ze swoim bratem Bolesławem. Bratu nie podobała się jego wierność prawu Bożemu. W tym sensie Wacław, dobrze czyniąc, nie przyniósł bratu pokoju, ale miecz, nie przyniósł zgody, ale poróżnienie. Przez to Wacław okazał, że kocha Chrystusa bardziej niż swoje rodzeństwo. Można powiedzieć, że wycierpiał prześladowania dla sprawiedliwości i odziedziczył w ten sposób królestwo niebieskie.

Patrząc dziś na św. Wacława, trzeba przypomnieć przynajmniej dwie prawdy. Po pierwsze, świętość jest dla każdego. Każde powołanie, każda droga życia może być drogą do świętości. Należy przezwyciężać ciągle powracający stereotyp, że świętość jest zarezerwowana dla zakonników i zakonnic, i to klauzurowych. Po drugie, w życiu należy kierować się prawym, czystym sumieniem. Zatem nie wolno iść na „układy” i liczyć się z tym, co ludzie niekiedy mówią i do czego zachęcają, ale należy wyczulić ucho na Słowo Boże i pytać nieustannie, czego Bóg od nas oczekuje. Przyjęcie takiej postawy może nas wiele kosztować, nawet poróżnienie w najbliższej rodzinie czy w środowisku pracy, ale tylko taka jest droga, na której stajemy się prawdziwymi uczniami Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Tau w nowym singlu opowiada o tym, jak jego życie wyglądałoby bez Boga

2020-09-29 08:30

[ TEMATY ]

wiara

muzyka

Bozon Records

Właśnie ukazał się najnowszy utwór kieleckiego rapera pt. „Kod”, do którego muzykę stworzył jego 14-letni syn Alex.

Czym jest tytułowy „Kod” raper wyjaśnia pod koniec teledysku. Singiel zapowiada równocześnie najnowszy album Tau pt. „Ikona”, którego premiera już na początku grudnia.

Jak informuje wytwórnia Bozon Records:

,,Pierwowzorem ikon były pochodzące z I wieku portrety grobowe odnalezione w Egipcie. Przedstawiały one wizerunek osoby, która po śmierci została pochowana wraz ze swoją ikoną. Współcześnie znane nam ikony przedstawiają wizerunki chrześcijańskich świętych. Koncepcja albumu wyraża tę rzeczywistość w następujący sposób - każdy Człowiek rozpoczyna swoje życie jako Ikona stworzona na Obraz Boga.

Zapisujemy ją poprzez czyny, słowa i myśli, a proces tworzenia obrazu naszego życia kończy się wraz z naszą śmiercią. Jakie było życie - taka będzie Ikona. W tytułowym utworze autor płyty zadaje pytanie, które jest rdzeniem tej metafory: ,,Jaka jest Twoja Ikona? Rozświetlona? A może bardzo mroczna - wielka rozpacz...?''.

Najnowszy album, to aż 20 utworów i 7 gościnnych występów, które zaskoczą wielu słuchaczy. To m.in. BRO, Małach, Sarius, Zbuku czy ks. Bartczak. Jak prezentuje się Ikona Tau? Przekonamy się już 04.12.2020 r. gdy odbędzie się sklepowa premiera wydawnictwa. Do tego czasu ,,Ikonę'' zamawiać można w preorderze na bozonrecords.pl"

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję