Reklama

Głos z Torunia

Przyjaciel jak anioł

3 października do Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu przybyli członkowie Towarzystwa Przyjaciół Seminarium. Spotkanie odbyło się z okazji 20-lecia istnienia towarzystwa i uczestniczyło w nim ponad 150 osób z całej diecezji. Oprócz członków towarzystwa obecne były także osoby z Apostolatu Margaretka

Niedziela toruńska 42/2015, str. 5

[ TEMATY ]

seminarium

ks. Paweł Borowski

Przyjaciele WSD w auli Centrum Dialogu

Przyjaciele WSD w auli Centrum Dialogu

Spotkanie rozpoczęło się zawiązaniem wspólnoty w auli Centrum Dialogu im. Jana Pawła II. Po przywitaniu gości przez rektora WSD ks. kan. prof. dr. hab. Dariusza Zagórskiego nastąpiło przybliżenie idei i celów towarzystwa. Ks. Leszek Stefański, wicerektor WSD wyraził radość i wdzięczność względem członków towarzystwa. – Wasza modlitwa dodaje nam sił. Bez niej droga kształtowania kleryckich serc byłaby zbyt trudna. Dziękujemy Wam za nieustanną modlitwę za przełożonych seminarium i kleryków – mówił. Po wystąpieniu wicerektora uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację multimedialną przedstawiającą życie kleryków.

Reklama

Następnie wszyscy udali się do kaplicy seminaryjnej, gdzie wysłuchali koncertu kleryckiego zespołu „Synowie”. Po koncercie rozpoczęła się Msza św. celebrowana przez dziesięciu kapłanów. Rozpoczynając Eucharystię, ks. kan. Zagórski, przywitał jeszcze raz wszystkich zgromadzonych. W sposób szczególny podkreślił obecność 5-letniej Michaliny, o której poczęcie modlono się podczas nowenny do bł. ks. Stefana Frelichowskiego w seminaryjnej kaplicy.

W homilii rektor WSD nawiązał do przyjaźni, która w dzisiejszych czasach często jest źle rozumiana. Przyjaciel to ten, kto nieustannie towarzyszy nam na drodze życia, nawet gdy nie ma go fizycznie obok nas. Członkowie towarzystwa są prawdziwie przyjaciółmi poprzez swoją nieustanną modlitewną pamięć. – Jesteście jak anioły, które niosą nas na skrzydłach swojej modlitwy – mówił ks. kan. Zagórski.

W programie nie zabrakło wspólnego posiłku, który był także okazją do rozmowy i bliższego poznania się. Odprawiono także nabożeństwo różańcowe, podczas którego modlono się za kapłanów i o nowe powołania. Spotkanie zakończyło się przedstawieniem pt. „Zdrówko” w wykonaniu Teatru Impresaryjnego Afisz z Torunia. Salwy śmiechu przeplatane były wspólnym śpiewem animowanym przez artystów. W dobrych humorach i z zapewnieniem spotkania się za rok wszyscy powrócili do swoich rodzinnych miejscowości.

2015-10-15 12:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Polak: dzieje każdego seminarium duchownego to kontynuacja pierwszej wspólnoty uczniów Chrystusa

„Czterysta pięćdziesiąt lat temu, dokładnie 16 sierpnia 1569 roku, dekretem biskupa Stanisława Karnkowskiego, powstało we Włocławku jedno z najstarszych w Polsce seminariów duchownych” – przypomniał podczas homilii we włocławskiej bazylice katedralnej metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak zaznaczając, że faktem jego powstania „kierowała przecież ręka Boskiej Opatrzności”.

We Włocławku, pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce, z udziałem przedstawicieli polskiego Episkopatu, trwają uroczystości jubileuszu 450-lecia włocławskiego seminarium, jednej z najstarszych w Polsce i Europie uczelni kształcących przyszłych księży.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłańskie w diecezji sosnowieckiej

2021-06-17 08:29

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

diecezja.sosnowiec.pl

Czerwiec to w polskich diecezjach tradycyjnie czas zmian na różnych odcinkach duszpasterskiego frontu. Część księży pracujących na parafiach lub w instytucjach diecezjalnych zostaje skierowanych do wykonywania nowych zadań.

Nie inaczej jest i w tym roku. Podczas konferencji księży dziekanów zorganizowanej w Domu "Szilo" w Czeladzi 16 czerwca br. bp Grzegorz Kaszak wręczył księżom nowe dekrety.

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjmie władze Światowej Federacji Luterańskiej w rocznicę Konfesji Augsburskiej

2021-06-17 18:34

[ TEMATY ]

luteranie

papież Franciszek

PAP

Papież przyjmie władze Światowej Federacji Luterańskiej 25 czerwca – w rocznicę ogłoszenia Konfesji Augsburskiej (luterańskiego wyznania wiary) z 1530 roku. Oprócz spotkania z Franciszkiem, delegacja ŚFL, która odwiedzi Watykan w dniach 24-25 czerwca odbędzie rozmowy w Papieskiej Radzie ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Jednym z celów wizyty jest zacieśnienie współpracy z Caritas Internationalis, rozpoczętej podpisaniem wspólnej deklaracji intencji w 2016 roku.

W skład delegacji wejdą: przewodniczący ŚFL abp Panti Filibus Musa, sekretarz generalny ks. Martin Junge oraz członkowie Rady ŚFL reprezentujący siedem regionów, na które podzielona jest światowa wspólnota luterańska. Ks. Junge wygłosi wykład na dominikańskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum), na którym istnieje Instytut Studiów Ekumenicznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję