Reklama

Niedziela Podlaska

Alumni WSD w Drohiczynie przyjęli sutanny

Symbolikę założenia sutanny, jako znaku wiary dla współczesnego świata, ukazał biskup drohiczyński Tadeusz Pikus podczas kleryckich obłóczyn, czyli przyjęcia szaty duchownej

Niedziela podlaska 43/2015, str. 1, 5

[ TEMATY ]

seminarium

Ks. Artur Płachno

Uroczystość odbyła się 11 października w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Siemiatyczach Stacji. Sutannę przyjęło siedmiu alumnów III roku Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie: Mateusz Gołoś z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgrowie, Dominik Hryć z parafii pw. św. Izydora w Ruskowie, Patryk Nagórny z parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrożanach, Bartosz Ojdana z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Sadownem, Mateusz Rogucki z parafii pw. św. Wawrzyńca w Korytnicy, Michał Siduniak z parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Siemiatyczach Stacji oraz Łukasz Zembrowski z parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Prostyni. Życiorysy obłóczonych przypomniał ojciec duchowny WSD w Drohiczynie ks. Dariusz Kucharek.

Zebranych powitał gospodarz parafii ks. Józef Grzeszczuk, który prosił zebranych kapłanów, siostry zakonne, rodziny i przyjaciół kleryków, a także przybyłych parafian o modlitwę w intencji tych, który wkroczyli na drogę do kapłaństwa, aby kiedyś byli wspaniałymi kapłanami.

Reklama

Obrzęd rozpoczął się wywołaniem kandydatów. Otrzymali oni uroczyste poręczenie przygotowania i dopuszczenia do niego ze strony rektora WSD w Drohiczynie ks. Tadeusza Syczewskiego. Po poświęceniu sutann i ich nałożeniu Ksiądz Biskup symbolicznie zapiął w nich ostatnie guziki oraz wręczył zapalone świece – na znak podtrzymywania światła Chrystusa w życiu i dalszym przygotowaniu do kapłaństwa.

W homilii bp Tadeusz Pikus powiedział, że kandydaci do kapłaństwa muszą być kandydatami szczególnie pretendowanymi do świętości. Założenie sutanny czyni tych młodych ludzi widocznym znakiem dla świata. Przyjęcie sutanny nie jest tylko pożegnaniem z dotychczasowym strojem, ale ma skłaniać do zadawania pytania, co należy czynić, aby osiągnąć życie wieczne. – Osoba duchowna powinna być jak świeca, która spala się dla Chrystusa, aby dać Jego światło innym i aby oni także chwalili Ojca, który jest w niebie – mówił Ksiądz Biskup. Podkreślił też, że człowiek nic nie wnosi na ten świat i nic z niego nie weźmie, a dobra światowe są jedynie do wykorzystania w celu osiągnięcia życia wiecznego. Powinny o tym świadczyć swoim życiem osoby duchowne.

Przedstawiciele obłóczonych alumnów podkreślili wielkość zaufania Kościoła, który przyodział ich w szaty tylu świętych papieży, biskupów i kapłanów. Podziękowali też za zaufanie i ojcowską opiekę bp. Tadeuszowi Pikusowi i jego poprzednikowi biskupowi seniorowi Antoniemu Dydyczowi, rektorowi i wychowawcom seminaryjnym, duszpasterzom, rodzinom oraz wszystkim bliskim za wsparcie ich na drodze powołania.

Reklama

Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie podziękował zaś szczególnie proboszczowi ks. Józefowi Grzeszczukowi za jego długoletnią postawę otwartości na potrzeby seminarium i za to, że chętnie zaprosił na tę uroczystość do parafii, z której pochodzi jeden z alumnów, przyjmujących sutannę. Wyraził również wdzięczność wszystkim za trud jej przygotowania oraz za modlitewną i duchową opiekę, roztoczoną nad powołanymi.

Zarówno proboszcz, jak i przedstawiciele parafian i rodziców obłóczonych kleryków wyrazili radość, że uroczystość odbyła się w ich parafii. Podkreśla to bowiem wartość środowiska, w którym rodzą się nowe powołania kapłańskie i zakonne. Podziękowano również Drohiczyńskim Warsztatom Muzyki Liturgicznej, które koncertowo wykonywały śpiewy liturgiczne.

2015-10-22 12:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przyoblecz mnie, Panie, w nowego człowieka

Niedziela szczecińsko-kamieńska 47/2016, str. 1, 3

[ TEMATY ]

seminarium

obłóczyny

Marek Kuligowski

Klerycy wraz z bp. prof. Henrykiem Wejmanem i moderatorami seminarium

Klerycy wraz z bp. prof. Henrykiem Wejmanem i moderatorami seminarium

W niedzielę 6 listopada 2016 r. siedmiu alumnów Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego pw. Świętej Rodziny w Szczecinie otrzymało z rąk bp. prof. zw. dr. hab. Henryka Wejmana sutannę. Był to uroczysty dzień dla nich, ich rodzin, przyjaciół i wszystkich przybyłych do seminaryjnego wieczernika

W homilii Ksiądz Biskup wskazał najpierw na męczeństwo siedmiu braci z Drugiej Księgi Machabejskiej i rozwinął temat życia wiecznego. „Wierzyli w Boga i byli przekonani, iż do Niego należy ostatnie słowo. Ich wiara w życie wieczne była źródłem wierności Prawu Bożemu w doczesności. Niewątpliwie perspektywa wiecznego trwania z Bogiem stanowi potężne źródło wierności wartościom moralnym w życiu doczesnym i wytrwałości wobec przeciwności – mówił Ksiądz Biskup – zatem przed każdym z nas staje wezwanie, niezależnie od posiadanego powołania i pełnionych przez nas funkcji w Kościele, ożywiania naszej wiary w życie wieczne”. Następnie zwrócił się do alumnów, którzy przyjęli strój duchowny: „zachęcam was, abyście rozwijali w sobie wiarę w życie wieczne, a z kolei ta wiara niech określa wasze podejście do codziennych zadań. W jej duchu chciejcie je wykonywać z sumiennością i gorliwością oraz wytrwałością. Tak postępując, będziecie dawali wiernym świadectwo miłości Boga, a zarazem będziecie dla nich znakiem powołania każdego do życia wiecznego oraz będziecie ich zachęcać do takiego działania w doczesności, aby nie stracili z oczu wartości nieprzemijających. Swoje zadania chciejcie zawsze wykonywać w więzi z Bogiem w Trójcy Jedynym i w duchu posłuszeństwa Chrystusowi, który działa w Kościele przez przełożonych”.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: tylko wiara wyzwala człowieka z ograniczeń i ciasnoty jego czasów

2021-07-27 14:45

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

O swojej drodze kapłańskiej i doświadczeniach duszpasterskich opowiedział papież-senior Benedykt XVI w wywiadzie udzielonym pisemnie Tobiasowi Winstelowi z okazji 70. rocznicy swoich święceń kapłańskich, a który ukazał się na łamach niemieckiego miesięcznika katolickiego „Herder Korrespondenz”.

Oto całość rozmowy Tobiasa Winstela z Benedyktem XVI w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Nawałnice nad Polską. IMGW wydaje pomarańczowe alerty

2021-07-28 16:22

[ TEMATY ]

pogoda

nawałnica

IMGW

Adobe.Stock

IMGW wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem dla 13 województw. Podczas burz opady mogą wynieść 40 mm, a porywy wiatru osiągać 100 km/h.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, wielkopolskiego i opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję