Reklama

Niedziela Podlaska

Alumni WSD w Drohiczynie przyjęli sutanny

Symbolikę założenia sutanny, jako znaku wiary dla współczesnego świata, ukazał biskup drohiczyński Tadeusz Pikus podczas kleryckich obłóczyn, czyli przyjęcia szaty duchownej

Niedziela podlaska 43/2015, str. 1, 5

[ TEMATY ]

seminarium

Ks. Artur Płachno

Uroczystość odbyła się 11 października w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Siemiatyczach Stacji. Sutannę przyjęło siedmiu alumnów III roku Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie: Mateusz Gołoś z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgrowie, Dominik Hryć z parafii pw. św. Izydora w Ruskowie, Patryk Nagórny z parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrożanach, Bartosz Ojdana z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Sadownem, Mateusz Rogucki z parafii pw. św. Wawrzyńca w Korytnicy, Michał Siduniak z parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Siemiatyczach Stacji oraz Łukasz Zembrowski z parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Prostyni. Życiorysy obłóczonych przypomniał ojciec duchowny WSD w Drohiczynie ks. Dariusz Kucharek.

Zebranych powitał gospodarz parafii ks. Józef Grzeszczuk, który prosił zebranych kapłanów, siostry zakonne, rodziny i przyjaciół kleryków, a także przybyłych parafian o modlitwę w intencji tych, który wkroczyli na drogę do kapłaństwa, aby kiedyś byli wspaniałymi kapłanami.

Reklama

Obrzęd rozpoczął się wywołaniem kandydatów. Otrzymali oni uroczyste poręczenie przygotowania i dopuszczenia do niego ze strony rektora WSD w Drohiczynie ks. Tadeusza Syczewskiego. Po poświęceniu sutann i ich nałożeniu Ksiądz Biskup symbolicznie zapiął w nich ostatnie guziki oraz wręczył zapalone świece – na znak podtrzymywania światła Chrystusa w życiu i dalszym przygotowaniu do kapłaństwa.

W homilii bp Tadeusz Pikus powiedział, że kandydaci do kapłaństwa muszą być kandydatami szczególnie pretendowanymi do świętości. Założenie sutanny czyni tych młodych ludzi widocznym znakiem dla świata. Przyjęcie sutanny nie jest tylko pożegnaniem z dotychczasowym strojem, ale ma skłaniać do zadawania pytania, co należy czynić, aby osiągnąć życie wieczne. – Osoba duchowna powinna być jak świeca, która spala się dla Chrystusa, aby dać Jego światło innym i aby oni także chwalili Ojca, który jest w niebie – mówił Ksiądz Biskup. Podkreślił też, że człowiek nic nie wnosi na ten świat i nic z niego nie weźmie, a dobra światowe są jedynie do wykorzystania w celu osiągnięcia życia wiecznego. Powinny o tym świadczyć swoim życiem osoby duchowne.

Przedstawiciele obłóczonych alumnów podkreślili wielkość zaufania Kościoła, który przyodział ich w szaty tylu świętych papieży, biskupów i kapłanów. Podziękowali też za zaufanie i ojcowską opiekę bp. Tadeuszowi Pikusowi i jego poprzednikowi biskupowi seniorowi Antoniemu Dydyczowi, rektorowi i wychowawcom seminaryjnym, duszpasterzom, rodzinom oraz wszystkim bliskim za wsparcie ich na drodze powołania.

Reklama

Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie podziękował zaś szczególnie proboszczowi ks. Józefowi Grzeszczukowi za jego długoletnią postawę otwartości na potrzeby seminarium i za to, że chętnie zaprosił na tę uroczystość do parafii, z której pochodzi jeden z alumnów, przyjmujących sutannę. Wyraził również wdzięczność wszystkim za trud jej przygotowania oraz za modlitewną i duchową opiekę, roztoczoną nad powołanymi.

Zarówno proboszcz, jak i przedstawiciele parafian i rodziców obłóczonych kleryków wyrazili radość, że uroczystość odbyła się w ich parafii. Podkreśla to bowiem wartość środowiska, w którym rodzą się nowe powołania kapłańskie i zakonne. Podziękowano również Drohiczyńskim Warsztatom Muzyki Liturgicznej, które koncertowo wykonywały śpiewy liturgiczne.

2015-10-22 12:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kardiolodzy Domu Serca

Z ks. dr. Tomaszem Picurem, ojcem duchownym Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, rozmawia ks. Zbigniew Suchy (cz. 2)

KS. ZBIGNIEW SUCHY: – W trakcie formacji, kiedy wydaje się, że wszystko idzie dobrze, zdarza się, że nagle kleryk zaczyna przeżywać kryzys. Jaka jest wtedy rola ojca duchownego?

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja gnieźnieńska: Zmiany personalne 2021

2021-06-17 12:18

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Ks. Paweł Kłys

Prymas Polski abp Wojciech Polak dokonał zmian personalnych wśród duchowieństwa archidiecezji gnieźnieńskiej. Dekrety wejdą w życie z dniem 1 lipca br. Publikujemy listę zmian.

PROBOSZCZOWIE

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: Uroczystości ku czci konsula Sousy Mendesa, wojennego wybawcy Tuwima i Słonimskiego

2021-06-17 17:18

[ TEMATY ]

Portugalia

II wojna światowa

konsul

Wikipedia

Aristides Sousa Mendes z rodziną

Aristides Sousa Mendes z rodziną

W Portugalii upamiętniono postać zmarłego w 1954 roku Aristidesa de Sousy Mendesa. Podczas II wojny światowej ten portugalski konsul we francuskim Bordeaux wystawił w 1940 roku kilkadziesiąt tysięcy wiz do neutralnej Portugalii osobom uciekającym przed Niemcami, w tym Julianowi Tuwimowi i Antoniemu Słonimskiemu.

Jak powiedział PAP Jose de Sousa Mendes, bratanek konsula, czwartkowe uroczystości zbiegają się z 80. rocznicą ukarania dyplomaty za świadome zlekceważenie przepisów. Zobowiązywały one do odmawiania wiz m.in. uciekinierom wojennym oraz osobom pochodzenia żydowskiego. Wśród osób, którym pomógł Sousa Mendes byli m.in. polscy literaci Tuwim i Słonimski z żonami, a także hiszpański malarz Salvador Dali i austriacki arcyksiążę Otto von Habsburg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję