Reklama

Niedziela Kielecka

Inauguracja w Wyższym Seminarium Duchowym

Niedziela kielecka 45/2015, str. 1, 6

[ TEMATY ]

seminarium

TD

Alumni I roku WSD składają uroczyste ślubowanie

Alumni I roku WSD składają
uroczyste ślubowanie

Zajęcia w Seminarium trwają tak jak w każdej uczelni, od października, ale uroczysta inauguracja miała miejsce 21 października w Auli im. bp. Czesława Kaczmarka w gmachu WSD. Tradycyjnie rozpoczęto od Mszy św. w seminaryjnym kościele Trójcy Świętej, której przewodniczył bp Jan Piotrowski.

W ramach inauguracji odbyło się ślubowanie pierwszego rocznika, miały miejsce podsumowania naukowe, przemówienia Księdza Biskupa, rektorów, profesorów, wicewojewody, prezydenta miasta i marszałka województwa. 75 alumnów, w tym 15 z pierwszego roku, uroczystym ślubowaniem zainaugurowało rok akademicki 2015/2016 i przynależność do kleryckiej rodziny.

Reklama

Miniony rok podsumował ks. dr Paweł Tambor, rektor WSD, określając m.in. związki kieleckiej uczelni z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, przypominając różne formy zaangażowania alumnów, także te najnowsze, osadzone w biblistyce i filozofii („Studnia”, Szkoła Biblijna), działalność charytatywną alumnów, wydawniczą, sympozja i konferencje naukowe. – Seminarium to uczelnia wyższa, dom formacji i studiów (...), liczebnie nieporównywalnie mniejsza jednostka od innych uczelni, ale dzięki temu może stawać się istotną wspólnotą – mówił Ksiądz Rektor. Wspomniał zmarłego historyka Kościoła – ks. Daniela Olszewskiego, dziękował odchodzącym z uczelni profesorom, m.in. ks. prof. Janowi Śledzianowskiemu i ks. prof. Janowi Piątkowi. Grono wykładowców zasilą w tym roku ks. dr Karol Starczewski, ks. dr Mariusz Rak i ojciec duchowny – ks. Marceli Frączek.

Ks. prof. dr hab. Marek Chmielewski z Wydziału Teologii KUL zauważył, że kieleccy alumni poszerzyli 14-tysięczną „rodzinę studentów KUL”. Na jego ręce ślubowanie złożyło 15 studentów pierwszego rocznika, indeksy wręczył im bp Jan Piotrowski.

Wśród studentów pierwszego roku jest dwóch braci bliźniaków – to Łukasz i Tomasz Chowaniec z parafii Trójcy Świętej w Jędrzejowie. Pozostali klerycy pochodzą m.in. z parafii Tczyca (dwóch), Jasionna, Dobrzeszów, Pierzchnica, Chmielnik, Koniecpol, Szaniec oraz trzech z diecezji tarnowskiej, a także z parafii kieleckich: św. Jadwigi Królowej, św. Wojciecha i Miłosierdzia Bożego.

Reklama

Przemawiający w imieniu alumnów dk. Dominik Terczyński przypomniał postaci świętych i błogosławionych związanych z kieleckim Seminarium, m.in. rektora bł. Józefa Pawłowskiego – męczennika Dachau, a także biskupa Wilna – bł. Jerzego Matulewicza. – Współczesna Polska potrzebuje kapłanów zapatrzonych w Boga i zasłuchanych w Boże słowo – mówił, zachęcając kolegów do oparcia życia o modlitwę, pracę, naukę.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski zauważył konieczność przywracania „rzymskości Europy” i misji kapłanów w zachowaniu jej chrześcijańskiej i historycznej tożsamości; Adam Jarubas – marszałek województwa świętokrzyskiego zwrócił uwagę na rolę księży w pielęgnowaniu „wspaniałych miejsc dziedzictwa kulturowego w naszym regionie”.

Problematyka soborowa znalazła się w wykładzie inauguracyjnym ks. dr. Rafała Dudały „Declaratio de libertate religiosa jako kontrapunkt dla dyskusji wokół percepcji II Soboru Watykańskiego”. Ks. Dudała omówił m.in. kwestie recepcji, charakteru i hermeneutyki, charakteryzując bezprecedensową w historii doniosłość Soboru Watykańskiego II. Słowa Biskupa Kieleckiego skierowane do środowiska Seminarium oraz śpiew „Gaudeamus igitur” w wykonaniu Chóru Wyższego Seminarium Duchownego zakończyły oficjalną część inauguracji.

WSD w Kielcach zostało erygowane przez biskupa krakowskiego Felicjana Konstantego Szaniawskiego w 1726 r. Obecnie studia w WSD dydaktycznie związane są z Wydziałem Teologii KUL. Kończą się uzyskaniem tytułu magistra teologii.

2015-11-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Potrzebni sobie nawzajem

Od 29 lat 17 października obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Nasze Seminarium zaangażowało się w jego przygotowania przy archikatedrze. Zdajemy sobie sprawę, jak ważny to problem, gdyż dotyka całe rodziny i mniejsze społeczności. Ubóstwo jest powszechne – na świecie 1,4 miliarda ludzi żyje za mniej niż 5 złotych dziennie. Kwestia biedy dotyczy także krajów rozwiniętych, np. według danych sprzed ośmiu lat co siódmy Polak żyje poniżej ustawowego progu ubóstwa. Skrajna bieda w skali świata to sytuacja, w której co dziesiąte dziecko w wieku szkolnym nie chodzi do szkoły, a ponad miliard ludzi nie ma stałego dostępu do wody pitnej. Mamy poczucie wspólnoty z naszymi braćmi i siostrami w potrzebie. Wiemy, że pragną oni czegoś więcej niż pożywienie czy ubranie. Tą potrzebą jest sens życia, jest nią żywy kontakt z Panem Bogiem. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie żyć w pełni, mając poczucie sensu istnienia oraz podstawowe środki do życia.

CZYTAJ DALEJ

Biskup tarnowski wręczył nominacje neoprezbiterom

2021-06-02 07:58

[ TEMATY ]

Tarnów

Diecezja Tarnowska

1 czerwca br. Biskup Tarnowski Andrzej Jeż wręczył nominacje na pierwsze parafie czternastu neoprezbiterom diecezji tarnowskiej.

Posłani kapłani przyjadą do tych parafii w ostatnich dniach sierpnia. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą listą.

CZYTAJ DALEJ

Rau: rozmowa z sekretarzem Blinkenem dotyczyła spotkania prezydentów USA i Rosji

2021-06-17 20:30

[ TEMATY ]

Rosja

Stany Zjednoczone

Zbigniew Rau

PAP

Szef MSZ Zbigniew Rau

Szef MSZ Zbigniew Rau

Szef MSZ Zbigniew Rau poinformował, że jego czwartkowa rozmowa z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem dotyczyła przede wszystkim spotkania prezydentów USA i Rosji. Prezydent Joe Biden jednoznacznie wskazał, że USA będą bronić strategicznej stabilności w stosunkach międzynarodowych - dodał.

Szef polskiej dyplomacji od czwartku przebywa z wizytą w Turcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję